Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

intr-adevar, pentru etapa a 3-a lucrurile-s in ceata. cica centrele MApN zic ca ei vor vaccina in fiecare zi 15 persoane din etapa a 3-a. n-am inteles cum - sau si asta cu prioritatea celor din etapa a 2-a e optionala, ca multe altele?

 

Sau regula cu vaccinarea în proporție de 75% a persoanelor vârstnice versus 25% a ”esențialilor”, că și regula asta ar trebui să se respecte acum.

 

Adineauri am programat-o și pe soră-mea la vaccin, pentru săptămâna viitoare, Romexpo, Pfizer. E drept că am prins momentul când de abia se deschisese centrul pe platformă și era la poziția 30. Ea e din categoria a treia, deci nu știu ce să zic cu regulile de programare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daniela, pe vaccin.live găsești centrele de vaccinare, cu număr de fluxuri și tipul de vaccin administrat. Asta ca să-ți fie mai simplu sa înscrii pe cineva pe o lista de așteptare, dacă dorește un anumit vaccin. 

ok, prima data ziceam tampenii pentru ca dadeam numai refresh; dar nici acum nu stiu unde se poate vedea numarul de fluxuri la fiecare centru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ok, prima data ziceam tampenii pentru ca dadeam numai refresh; dar nici acum nu stiu unde se poate vedea numarul de fluxuri la fiecare centru.

 

Scuze, am greșit eu, numărul de fluxuri l-am văzut în alta lista, a centrelor din Prahova, publicata de prefectura. Cu atâtea liste, le mai încurc și eu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, pe vaccin.live găsești centrele de vaccinare, cu număr de fluxuri și tipul de vaccin administrat. Asta ca să-ți fie mai simplu sa înscrii pe cineva pe o lista de așteptare, dacă dorește un anumit vaccin. 

 

Corina, informația de pe vaccin.live este doar informativă, spun și ei dacă dai click pe eticheta ”Vaccin*” din lista centrelor:

”Informația privind tipul de vaccin pentru fiecare centru este o informatie preluata in momentul actualizarii si reflecta fluxul de vaccinare existent in acel moment pentru centrul respectiv, calculat in functie de numarul de zile pana la rapel, care este vizibil in momentul in care se efectueaza programarea pe platforma oficiala. Fiecare centru poate avea mai multe fluxuri (chiar si cu 1,2 vaccinuri diferite).”

 

Eu am făcut înscrieri la centre pe baza informațiilor de pe vaccin.live, dar pentru că erau centre noi, nu aveam certitudinea că vaccinul programabil va corespunde cu ce au scris ei (dacă centrul nu a avut niciodată locuri libere pe platformă, teoretic nu se putea calcula numărul de zile pentru rapel).

 

Oricum, îi știu și îi apreciez pe cei de la vaccin.live, fac o treabă extraordinară, doar că lucrează cu datele care sunt disponibile din platformă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai certitudine mai certa decat asta nu cred ca vom avea [:)]

 

oricum, din cate am inteles se pot schimba intre ele doar Pfizer cu Moderna - asta am vazut in listele cu ce s-a administrat pana acum. la centre foarte mari, cum e Romexpo - unde de fapt sunt mai multe centre - poate fi si AZ, dar apar ca centre diferite (btw, astea tocmai au disparut din vaccin.live [:)]  nu stiu daca si altele. din 31 cate-s in platforma, pe vaccin.live acum vad 20. edit: au aparut din nou).

 

apropo de asta, ati citit povestea celui care s-a dus la rapel, avand la el inclusiv certificatul de la prima doza, care fusese cu Pfizer, si i-au administrat Moderna? si pe urma nu reuseau sa-i dea certificatul pentru a doua doza - il lamureau sa accepte sa scrie pe el tot Pfizer, ceea ce el n-a acceptat. nici adeverinta de vaccinare nu si-o putea descarca, pana la urma l-a sunat Gheorghita - ca omu-i persoana publica - si i-a promis ca se rezolva [smulgpar]

 

https://www.g4media.ro/barbat-din-bucuresti-vaccinat-la-rapel-cu-moderna-desi-la-prima-doza-a-primit-serul-pfizer-barbatul-a-spus-de-cateva-ori-ca-a-fost-vaccinat-cu-pfizer-avand-chiar-si-adeverinta-la-el-cum-a-gesti.html

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si mi se pare o mare idiotenie, cum sa gresesti asa??

1. nu exista un sistem informatic, in care sa verifici, dupa cnp-ul omului, cand s-a vaccinat cu prima doza si cu ce vaccin??

2. omul avea si adeverinta primei doze la el, unde scria negru pe alb ce vaccin facuse. unde naiba le-a fost capul asistentelor??

Mi se pare inadmisibil.

Morala: cand mergi la vaccin trebuie sa te uiti tu cu ochii tai sa vezi ce scrie pe sticla (daca ti-o arata ei, ca poate vin cu seringa gata pregatita)... Doamne fereste... Sper ca omul sa fie ok, si sa dezvolte anticorpi anti-spike.

 

apropo de asta, ati citit povestea celui care s-a dus la rapel, avand la el inclusiv certificatul de la prima doza, care fusese cu Pfizer, si i-au administrat Moderna? si pe urma nu reuseau sa-i dea certificatul pentru a doua doza - il lamureau sa accepte sa scrie pe el tot Pfizer, ceea ce el n-a acceptat. nici adeverinta de vaccinare nu si-o putea descarca, pana la urma l-a sunat Gheorghita - ca omu-i persoana publica - si i-a promis ca se rezolva [smulgpar]

 

https://www.g4media.ro/barbat-din-bucuresti-vaccinat-la-rapel-cu-moderna-desi-la-prima-doza-a-primit-serul-pfizer-barbatul-a-spus-de-cateva-ori-ca-a-fost-vaccinat-cu-pfizer-avand-chiar-si-adeverinta-la-el-cum-a-gesti.html

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

trei dintre beneficiarii mei au maine rapelul [:)]  am sunat-o pe matusa-mea (ca ea e sef de trib, celorlalti le spune ea) si-am instruit-o sa repete fiecarei fiinte in halat alb (sau de alta culoare) de-acolo ca lor trebuie sa le faca Pfizer. si sa insiste mai ales in fata asistentei [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si aici s-a întâmplat un incident de genul. La o senioară care fusese mutată dintr-o casă de bătrâni în alta , care a primit de două ori prima doză, odată Pfizer și odată Moderna. Cazul a fost la tv, lumea scandalizată. Au intervenit niște specialiști care au asigurat "pacienta"și familia că nu va păți nimic. Nu am mai auzit vești despre ea, dacă era ceva în neregulă cred că apărea iar la tv știrea.

 

Ella, merci pentru vedere, mi-a amintit de Punta Cana, de mare, soare. Cine știe când vom mai ajunge acolo.

 

Aici a fost o zi superbă, lumea a ieșit la mânecă scurtă, vreo 15 grade. Dar parcul era plin de zăpadă și noroi. Oricum ne-am plimbat, eu per pedes, fiu-miu cu bicicleta.

 

Mâine sunt scutită de ore, dar mă duc la școală să facem un video pentru elevii înscriși la clasele pregătitoare de anul.viitor și părinții lor. Ei nu pot veni fizic să viziteze școala ca înainte de pandemie, așa că le-o arătăm noi.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza,

E zapada. Nu mai zic nimic.

 

Eu cand m- am înscris la vaccin am scris ca sunt de etapa II. De aceea m - au chemat peste rand.

 

Baiatul prietenei mele e in anglia. A facut facultate, master  acolo si acum are un job.

Prietena lui e englezoaica.

Duminica s a dus in parc, nu stia ca sunt manifestanti.

A ramas traumatizata. A vazut cum politia batea oamenii, a fost ingrozitor,  ii trantise pe jos cu fata in jos, si da- le. A filmat. Am vazut filmele. Sunt emotionale, inadmisibile. Nu credeam sa vad vreodata atata bestialitate. 

Mai spunea ca dupa scandalul cu politistul care a violat o fata, ei si prietenelor le e frica sa mai iasa in strada.

Adica 10 august pare parfum de flori fata de ce am vazut in filmulete.

 

Fata are 21 de ani. E atat de cruda! Si viata te arunca deodata in pandemie, apoi in caruselul oribil al violentelor.

Ce sa mai spere de la viitor? Duminica a plans toata ziua. Cum sa nu faci depresie!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...