Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nastere pisica - experiente


Recommended Posts

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, sunt super dragalasi si extrem de mici.

 

A avut un travaliu destul de rapid, si puii s-au nascut repede.

 

Pentru cine e in cautare de informatii despre nastere si semne (cum eram eu), e destul de evident cand incepe efectiv. La noi a inceput cu juma de ora de miorlaieli, eram doar eu acasa, in bucatarie. Era clar ca e in travaliu, miorlaia intr-un fel ciudat, nu pisiceala ei obisnuita, mai mult semana a suferinta decat a miorlait. Imediat ce am mers cu ea sus s-a linistit din miorlait. Intai a pierdut dopul gelatinos iar la 10-15 minute dupa i s-a rupt apa. Iarasi, un semn clar, curgeau picaturi in timp ce mergea. Dupa asta s-a mai foit vreo 15-20 de minute prin camera si apoi si-a gasit culcusul intr-una din cutiile pe care I le pregatisem (aveam 2). Inca jumatate de ora de Douala si rasuceala in cutie, cateva contractii neproductive, dupa care a urmat primul pisic. M-am cam speriat la el, ca impinsese pana ii iesise capul si putin din corp, dar cred ca obosise si nu mai impingea ca sa iasa si corpul, iar pisicul mic mieuna jumate inauntru jumate afara. Am ajutat-o putin sa termine (am pus o mana pe labuta din spate, ca sa se sprijine in ea cand impinge si am mangaiat-o si apasat-o usor pe burtica) si primul pisic s-a nascut. Probabil la 2-3 minute dupa ce i-a iesit capsorul. Pisica a avut instincte materne din start, l-a curatat peste tot, i-a ros cordonul ombilical si a mancat apoi placenta (da, la pisici e normal, chiar recomandat sa faca asta). Urmatorii s-au nascut mult mai usor, fara niciun ajutor, si erau acoperiti intr-un fel de sac lipicios (primul nu a avut sacul ala). De la primul pana la ultimul pisic nascut au trecut cam 2 ore, pe al doilea l-a nascut foarte repede (10 minute dupa primul), pe ultimul cam la 30-40 de minute dupa cel dinainte.

 

Deci primele semne au fost pe la 11, ora locala, pe la 12 i s-a rupt apa si la 3 jumate terminase.

 

A fost o experienta unica, asa ca acum pot da sfaturi cui are nevoie :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox, daca stateai mai aproape de Mickyyyy, castigai premiu un pisic!

Doamnelor, asta e experienta: pusesem deja pariu ca bebe2 a lui Kate va fi fetita! (pe bune pariul, in Anglia, am pariat 2 lire!).

 

Da' io m-am bagat in discutia asta asa, de florile marului, ca n-am avut niciodata pisica, nu am si (cel mai probabil) n-o sa am vreodata. Imi plac animalele, dar la altii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...