Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primăvara se imunizează pinguinii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 944
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mianna, cum o pot vaccina pe soacra nedplasabila?

 

eu am fost la medicul de familie, si dansa a trecut-o pe o lista (scrisa de mana, incat nu mi-a inspirat nicio incredere, dar se pare c-a functionat)

 

e drept ca asta a fost in 5 februarie, cand am fost acasa, si abia azi am primit sms-ul, dar tot e bine.

 

din cate stiu, aceste liste facute de medicii de familie ajung la directiile de protectie sociala, asa cum a zis Daniela.

 

e posibil sa se poata direct prin directia de protectie sociala - la mine problema era ca mama practic nu are vreun diagnostic/certificat care sa ateste ca e nedeplasabila (teoretic s-ar fi putut duce, dar ar fi reprezentat un efort enorm, pana si imbracatul in haine de strada e dificil pentru ea, apoi sa coboare si mai ales sa urce 4 etaje fara lift...), insa doctorita stia situatia ei. ce-o fi scris pe lista pentru a confirma ca e nedeplasabila, habar n-am.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aha, am inteles cu programarea.Trebuie sa vb la medicul de familie, care habar nu are de capul lui.

 

In alta ordine de idei, lumea a innebunit. A innebunit complet.

tot pune o amica poze pe Fb cu o marca de autoturism. Si spune ca sotul ei are marca aia.

Si ii spun si io ca e marca mea preferata, ca avem una veche, care ne place, ca am cerut oferta si nu ne-a convenit motorizarea.

 

Mvai, catai tirada am primit pe messenger dupa aceea! Ca i-am dat o palma pe Fb, ca barbata-sau e director acolo de 20 de ani, ca a terminat facultatea de motoare masini al treilea, ca sa merg la reprezentanta sa vorbesc cu el si sa-i dau si acolo o palma.

OMG - mare ti-e gradina, doamne!

Mi-a lasat si numarul de telefon al lui barbata-sau.

 

Daca doriti o masina noua sa imi spuneti sa va dau numarul lui. Ca a terminat facultatea al treilea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am cateva carti pe laptop descarcate de pe FB sau primite pe mail. Am stat aseara pana tarziu sa termin una,( nu e o capodopera literara dar m-a tinut in suspans) ca sa constat ca se continua cu o alta. Am incercat sa gasesc continuarea si am constatat cu surprindere ca nu sunt publicate, cartile exista doar sub forma de pdf iar despre autor nu am gasit absolut nici o informatie. Am cautat sa vad de unde am descarcat prima carte dar nu am gasit-o, parca a aparut din neant. Bizar.

Cartile sunt despre niste femei rapite dupa ce au jucat un joc online. Oare ce se intampla cu cele care citesc online? [fri]

 

 

Din ce scrii sunt webnovels. Citesc si eu unul acum. Doar ca de obicei autorul este cunoscut?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, e fascinant sa te gandesti cate se intampla in subconstient, in... lipsa ta [:)]

Uneori am impresia ca subconsientul ne cam considera niste copii ce au nevoie de protectie, de putina minciuna ca "totul va fi bine", de "da, e asa cum vrei tu sa fie, nu-ti bate capul ala mic cu lucruri mari" [:)]

 

 

Faina imaginea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, am orhidee de 12 ani, infloresc bianual. La lumina in geam dar nu in soare direct. Ferestre spre nord ideale. Dacă nu, nu spre vest sau sud. Eu nu am ferestre spre nord dar am spre est și vest. Orhideele stau majoritatea in ferestrele spre est, am soare vara câteva ore și e Ok. In cea spre vest unde am orhidee, sunt jaluzelele acelea metalice trase și deschise puțin. Asta vara, ca in restul anului nu ajunge soare puternic. 
 

De doua ori pe an, primăvara și toamna le scot din ghivece (transparente) și le schimb chestia in care stau. Nu in pământ, absolut deloc. Ci in scoarța de copac, se găsește de cumpărat in magazin. Și le curat (tai) rădăcinile, le împuținez. 
 

O data pe săptămâna le pun in chiuveta și le stropesc cu dușul, pun dopul sa se adune apa multă, sa treacă de jumatea ghiveciului și le las sa stea cam o ora. O data pe luna pun in apa și ingrasamant special Pt orhidee, lichid.
Las apoi ghivecele sa se scurga bine de apa, nu le place sa stea apa pe fundul ghiveciului. 

 

Vara se pot scoate afara dar sub copaci, sa ajungă soarele doar strecurat la ele. Niciodată in plin soare. Și stropite, dușate. 

Eu am învățat sa le îngrijesc de la colega mea thailandeza, la ei cresc pe copaci, sunt “buruieni”. 

 
Am fost pe un grup pe fb care au grija de orhidee in cultura de apa. Adică scoase din ghiveci și puse in recipiente de sticla, vase. Cu apa cât sa acopere jumate din rădăcini, completată când scade. Am încercat și eu dar nu le-a plăcut. O orhidee era sa moara, dar și-a revenit după ce am pus-o înapoi in scoarța. 
 

Ah și după ce s-au ofilit florile, și au căzut toate, se taie crenguța rămasă la doi “nozi” și jumătate de baza. Atunci cică da crenguțe noi cu flori. 
Ale mele infloresc iarna și vara. Acum nu au flori, tocmai s-au scuturat prin Februarie. Infloresc prin Noiembrie. Și apoi prin Iunie, pana prin August. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac foarte mult hortensiile.

M-am chinuit anul trecut cu una. Am pus-o in soare, multa apa, a murit pe jumatate.

Am mutat-o la soare numai dupa ora 18, udata din belsug, nu si-a revenit din coma.

 

Am primit de ziua mea una in ghiveci, am pus-o intr-un ghiveci mai mare, e foarte ok. Da as vrea sa o mut in curte.

Ce fac gresit la ea? De ce anume trebuie sa tin cont?

 

Imi plac foarte mult orhideele.

Are ghiveci special, sta la geam in soare, ingrasamnt am pus. Face frunze noi. Nu face flori. Astept de luni de zile sa faca flori.

Asta de ce este suparata pe mine?

 

 

Eu nu stiu de hortensii sa ceara apa multa (lasand la o parte faptul ca aici ploua). Iti zic de ale mele: pamant destul de aerat (cu nisip si pietris), in semi-soare (sau soare de Galezia, care mai mult nu e) si udat moderat. Si ingrasamant.

 

Orhideele nu stiu daca sunt vesele in soare direct. Poate pe E sau V, sa prinda soare partial? Ingrasamantul de obicei ajuta - nush ce nu ii place altfel. Ghiveciul e transparent? Eu le am in vaze, practic, in amestec de scoarta de copac cu niste bilute de ceamica, ce pastreaza umezeala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...