Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primăvara se imunizează pinguinii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 944
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sali de sport, arene adică :). Nu sali de sport școlare :). 

 

La noi arena cea mai mare unde se joaca competiții e amenajată ca loc de vaccinare. Acolo se vaccinează lumea, dar era concepută sa vaccineze mult mai mult, in condițiile in care veneau valuri de vaccinuri cum erau contractele. Și AZ și Pfizer au avut și mai au întârzieri mari, foarte mari. Timp de 3 săptămâni a fost oprit total importul in UE și ca atare a fost stop la vaccinări la noi. Nici acum nu vin vaccinurile in ritmul din contracte, dar se pare ca e mai bine. De la o săptămâna la alta urca anii de naștere Pt cei care se pot înscrie. Cum ziceam, au ajuns la 1954. Mai au pana la 1961 și apoi trec la etapa următoare. Săptămânal deschid Pt câte încă un an, doi ca sa se poată înscrie. Vor sa ii ia sistematic, cei in vârsta sa fie sigur ca primesc vaccin. 

 

In țara încă nu au ajuns sa vaccineze lume sub 60 de ani. Și sunt vaccinați  18,5%, văd ca Ro are 13,5% vaccinați. Da, ăștia sunt bătrânii “noștri”...și câți au murit pana acum de Covid...:(. 

 

 

Ah, pai si noi avem la Circ, la Romexpo, la sala Polivalenta. Asta in Bucuresti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Mai e si Palatul Copiilor in Bucuresti. Chiar ma uitam acum si in martie erau 8000 persoane pe lista de asteptare, acum mai sunt 600. 

 

Si in canton la noi au facut un centru la o expozitie, acolo vreau sa mergem si noi cand ne-o veni randul  [zirea]  au capacitate de 2-4000 doze/zi.

 

Ce bine ca maine e vineri 

 

Dupa pranz duc mandra la job, apoi la cumparaturi. Maine la pranz merg cu fratelo la cumparaturi, iar dupa-masa la schimbat roti : incalt masina cu rotile de vara 

 

Ministrul sanatatii (unul din cei 8 consilieri federali) a spus ieri la conferinta de presa ca pana in august vom reintra in normal.

Sunt 3 faze : 

-faza de aparare : pana la sf.lunii mai, cand vor fi toti cei din categoriile de risc vaccinati; pe 12 mai vor decide ce se intampla mai departe

-faza de stabilizare : pana la sf.lunii iulie, cand toti cei care vor, sunt vaccinati (se vor deschide restaurantele in interior, home office-ul nu va mai fi obligatoriu - dar testarea saptamanala ramane obligatorie, activitatile culturale vor functiona normal, magazinele vor putea functiona la capacitatea normala) 

-faza de normalizare : incepand cu luna august - pana cand populatia adulta va fi vaccinata complet (daca 30% din programarile pt vaccin raman libere) - masurile se vor ridica (masca nu va mai fi nici ea obligatorie) 

Totul insa depinde de cum evolueaza : rata de incidenta, factorul de reproductie, nr celor spitalizati si nr de paturi ocupate la terapie intensiva (cu pacienti covid).

 

De pe 3 mai Romania nu mai e pe lista tarilor de risc de aici 

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am redus Internetul. Vreau încet sa ma desprind, sa am timp de alte lucruri interesante.

 

FB vreau sa ajung sa nu mai scriu. Defapt am ajuns acolo, nu mai postez nimic nou. Nu mi se pare ca are sens.

 

Instagram la fel.

 

Aici pe forum încerc sa reduc cât de mult. Nu mai am energie de discuții. Nu le mai găsesc sensul.

 

Dacă voi dispărea, sa știți de ce :).

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am redus Internetul. Vreau încet sa ma desprind, sa am timp de alte lucruri interesante.

 

FB vreau sa ajung sa nu mai scriu. Defapt am ajuns acolo, nu mai postez nimic nou. Nu mi se pare ca are sens.

 

Instagram la fel.

 

Aici pe forum încerc sa reduc cât de mult. Nu mai am energie de discuții. Nu le mai găsesc sensul.

 

Dacă voi dispărea, sa știți de ce :).

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...