Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Divort dupa 20 de ani


Recommended Posts

 

Divortul il fac in Tm. Dar trebe sa astept pana in martie, ca sunt pe asigurarea de sănătate de familie. Nu e problema cu împărțirea bunurilor, mai amiabil de cum suntem nu exista. 

 

Andacis

 

Hai, Xiolina, zau, esti idealista sau ce e cu tine. Chair daca el e om integru in ochii tai, el nu e singur, are cu el o duduie care il manipuleaza. pune-ti banii, actele la adapost, lasa naivitatea de o parte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 120
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 Nu e problema cu împărțirea bunurilor, mai amiabil de cum suntem nu exista. 

 

 

Acum sunteti amiabili, ca sa zic asa. Dar peste 6 luni? Oamenii se schimba, relatiile dintre oameni care au fost odata apropiati se schimba...

Tu il vezi cam asa: plange, este nehotarat, sufera de nu se mai poate, este gata sa-ti dea totul, numai sa se revanseze pentru raul pricinuit.

Ce-ar fi sa-ti imaginezi peste 6 luni un alt barbat: hotarat sa faca totul jumi-juma, sa-ti faca zile fripte cat incape, sa-ti arate el tie cine-i seful. Greu de crezut, nu? Ei bine, cam asta-i realitatea.

Distantarea de tine si de copil il va transforma de la o zi la alta.

 

Pastreaza tonul amabil si prietenos, bineinteles, dar in rest calculeaza totul cu sange rece, avocateste. Acte, bani, conturi, nu lasa nimic la voia intamplarii. Pregateste-te de lupta, chiar daca nu crezi ca va fi cazul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am amintit de unul dintre cele mai triste/grave cazuri de divort citit aici pe forum: mama a doi copii, dintre care unul cu handicap grav, careia fostul sot ii tot spargea cauciucurile masinii. Desi femeia avea nevoie de masina aceea sa-si duca copiii la terapie, sa faca cumparaturi...

 

Crezi ca ea si-ar fi imaginat vreodata ca s-ar ajunge aici, ca el ar fi capabil de asemenea josnicii? 

 

E un exemplu extrem, stiu, dar fii cat se poate de prudenta, pentru binele tau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, imi pare rau ca ai trecut prin asta. Condoleante pentru tatal tau, dar si felicitari pentru baiat .

 

Acum esti in perioada de 6 luni de "cainta" din partea lui, in care va accepta orice. Deci limpezeste situatia cat mai rapid posibil (divort +partaj) si vezi-ti de viata.Nu cumpara nimic acum, va intra in masa partajabila - doar mostenirile nu intra la partaj, cel putin in RO.

 

E o vorba veche romaneasca , "rahatul amestecat pute". Anumiti oameni, daca le acorzi o a doua sansa, nu vor face decat sa te distruga. Trebuie sa fii tu bine, pentru copil. Si nu, relatia cu familia lui, oricat de buna ar fi fost, e nenatural sa ramana la fel si dupa ce va despartiti. Eu o las pe fata sa mearga la bunica ei, e singura bunica in viata care i-a mai ramas, dar eu ca fosta nora am intrerupt complet legatura cu ea. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ch Dana, in august e un an de cand ne am despartit de tot, in febr 2020 a iesit totul la iveala.

 

Da, stiu ca nu mai sunt sanse dupa ce a putut sa faca ce a facut dar inca am o parte din mine  care se gandeste la cum am fi noi 3 o familie si ce bine ar fi. Doar din cauza bebelui. I-am spus azi psihologului ca locuim impreuna si suntem.prieteni buni iar el a zis "a, deci e relatia parintilor dvs". Fuck, da, aia e ....aproape, ca la ei a fost alta situatia, au fost doar vreo cativa ani impreuna, nu 20. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio eu  dupa ce am aflat am locuit tot cu el si inca cateva luni dupa semnarea ca e gata, s-a dus dracu tot. si nu doar in casa, dar si-n pat. presupun ca eram intr-o transa. din care nu puteam sa ma trezesc. toate trec...sa fie copilul tau sanatos! si tu! restul, se va rezolva. sper ca te vei muta singura curand. nu-ti va trece niciodata locuind cu el.iar el...nu mai e.are alta viata.  te imbratisez strans.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...