Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Divort dupa 20 de ani


Recommended Posts

  • Răspunsuri 120
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • Administrators

Ah fata draga si desteapta, imi pare rau pentru tristetea ta. Ti-am simtit lipsa.

 

Iti urez putere sa treci cu bine prin aceasta durere. Uneori grecem prin astfel de momente pentru a ne redescoperi drumul si destinul. Si pentru a deveni mai puternice.  [flo2]

 

Recitind inca o data povestirea ta, mi-a ramas impresia ca EL e cam imatur iar tu ai fost un munte de rabdare cu el. Ma bucur ca esti mamica si ca ai un baietel  - acum asta e ce conteaza - nu are decat sa stea cu amanta lui - sfatul meu este sa pleci cat mai departe de el. DAca vrea sa fie cu tine - va veni, daca nu  - asta e.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere este mult mai delicat. Daca era asa o rupere clara intre voi nu era nimic de comentat. Insa citind printre randuri ca sa ma exprim asa, sunt acolo lucruri(sentimente) neterminate. Probabil si de aici incertitudinea. 
Daca e sa judec la rece (cine sa fiu eu sa judec) dar atata timp cat el alege alt drum, nu e loc de'ntors, doua sabii nu o sa incapa niciodata intr-o teaca. Va fi razboiul acela intre demnitate si iubire, rational si irational. 
In egala masura, boala lunga - moarte sigura. 
Cel mai probabil nefiind impreuna aveti posibilitatea de a trai/judeca la rece incetul cu incetul si timpul va va permite sa o faceti fiecare in mod individual fara pressing.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xiolina, felicitari! Un copil e cea mai mare bucurie si speranta!

 

Daca intrebi cum se vede treaba, iti scriu fara prea multe ocolisuri.

Solutia ca tu sa te pleci cu bebelusha dupa tine e cea mai mare aberatie. Ai sa ai de suportat o mutare, un job nou si o alta mutare. Si nu ai nici o vina! Inceteaza sa-i mai cauti scuze si sa le duci in spate pe toate.

 

Ai mai multe solutii :

1. Va mutati amindoi (amintrei) in alt oras si el scapa de pacoste.

2. Astepti sa-i treaca.un an, doi, mai multi. Dar ii vor trece fanteziile asta e sigur. 

3. Il lasi sa se descurce complet si definitiv. Dai divort, ceri pensie alimentara, lucrezi part time cit e copila mica. El face ce vrea si tu iti vezi de viata ta. Ai meserie faina, gasesti usor de lucru, esti echilibrata, frumoasa si desteapta. Daca el vrea sa aiba pi..a aleia in cap, e treaba lui.

 

Inceteaza sa-i mai gasesti scuze si sa-l protejezi. Copila e cea care tebuie protejata si tu esti cea mai importanta persoana pentru ea si mai ales, pentru tine insati. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio bine ai revenit și felicitări pt băiețel

Wow, prin câte ai trecut!

m-am gândit la tine chiar sapt trecută .

in general daca treaba nu mai merge ... nu prea mai sunt șanse de remediere și Bati pasul pe loc. vezi-ti de viata ta și de micuț și nu te gândi ca el va fi departe de copil etc... mergi unde îți e ție bine ... el a făcut alegerea de mult.

 

imi pare rău de tatăl tău, imi amintesc ce părinți minunați ai avut. 
 

multa sănătate și numai bine

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio multa putere iti doresc !  [cupisi]  presupun ca datorita copilului ai suportat/suporti mai multe decat am suportat eu ca il iubeam...dar am pus punct si ani mai tarziu, nu s-a putut mai devreme, mi-am luat viata-n valiza si-am plecat. tu si copilul sunteti importanti. el...nu mai e cand a ales altceva. am trecut exact prin ce treci tu, cu unele diferente de nuanta, dar stiu prin ce treci. perfect. s-a insurat tanar, nu ii trece curand si nu trebuie tu sa astepti sa ii treaca. nu copilul  trebuie sa va tina impreuna. aia nu mai e relatie fericita. e doar convietuire. lasa-l cu amanta! se va lecui si cu asta si cu altele! pleaca! si fii fericita! mult succes! vei reusi! nu mai pierde timp pretios!

 

eu am crezut ca mor, la propriu. cativa ani mai tarziu, sunt mai vie ca niciodata. sunt alta. puternica, desteapta, nu proasta si oarba, pregatita sa mut muntii. acum pot muta si muntii, da. ingenuncheata am stat destul. tot ce-am trait, anii de lupta pentru un copil, tot ce-am indurat pentru a avea unul, apoi mizeriile ce mi le-a facut el, viata lui dubla,etc, m-au intarit . am o viata noua,intr-un loc nou, e greu,da, dar voi invinge! finalul este sa fiu fericita si bine!

 

sunt convinsa ca vei reusi si singura. tu cu bebe tau. iti doresc sa fii bine! desprinde-te de el! el nu mai e omul pe care il stiai, oamenii se schimba. lasa-l in trecut, unde ii este locul. iti tin pumnii sa reusesti sa fii bine! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, bun venit micutului. sa fie sanatos si norocos! 

imi pare rau ca ai trecut prin atat de multe anul trecut. condoleante pentru pierderea tatalui. 

eu iti doresc sa fii puternica, asa cum te stim noi. eu imi aduc aminte ca la orice subiect raspundeai mesajele tale emanau forta si incredere. probabil ca sarcina cu probleme, pierderea tatalui, toate urcusurile si coborasurile din relatie te-au destabilizat putin dar sunt sigura ca o sa iti gasesti drumul. 

sunt cu sotul meu de 21 de ani dar nu as ezita nici o clipa daca ar fi sa am de facut o alegere. adica as alege fetele (am doua) si binele lor in orice situatie. sotul poate sa vina sau nu in oras cu voi, poate sa continue sau nu aventura cu amanta asta, sau cu alta, poate sa munceasca sau nu, sa bea sau nu, sa faca ce vrea el la fel cum si tu poti face ce vrei tu. sotul si tot ce tine ce el nu este responsabilitatea ta. 

copilul va leaga doar in sensul ca pentru binele lui va trebui sa comunicati in continuare dar nu in sensul de a continua ca o familie. 

esti desteapta, frumoasa, puternica, acum ai si o motivatie in plus, copiii iti dau si mai multa putere, ai o meserie extrem de cautata peste tot in lume, sunt sigura ca baietelul tau va creste frumos. iar tatal sau se poate implica in cresterea si educatia lui atat cat va dori. nu mai este sotul tau dar va ramane toata viata tatal copilului. depinde de el cum va gestiona acest rol.

 

e greu sa te rupi de cineva dupa 20 de ani. si eu mi-am cunoscut sotul cand aveam 17 ani, el 19, a fost singurul prieten si ne-am casatorit cand am terminat facultatea. toate amintirile din viata noastra sunt comune, nu exista fosti/foste, stim totul unul despre celalalt etc...cam ca la voi. uneori e bine asa alteori iti doresti altceva, iti doresti mai mult, ai regrete, privesti in urma si te intrebi cum ar fi fost daca...iti pare rau ca nu ai incercat diverse. pot fi scurte derapaje sau poti alege alt drum. tie iti era bine in relatie dar sotul tau a ales alt drum. asta e.

 

 

sper sa scrii curand ca sunteti bine, ca piticul creste si e un razboinic ca mama lui si ca sotul e bine si el si isi asuma rolul de tata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca tu te-ai transformat in "mama mamutilor mahmuri". Il cocolosesti, il acoperi, il consolezi, ii asculti confidentele despre amanta, ii tii apararea in fata familiei lui, ii gasesti scuze. Il pui mereu pe el, interesele si hachitele lui in fata. Ca nu tii cont de tine, ok, ai 35 ani. Dar copilului ce model ii oferi?

 

Ce naiba, individul asta care se vrea sot si tata trebuie sa se maturizeze, sa invete sa-si asume alegerile si sa le respecte. Daca nu e in stare, nu-i bai, fii tu matura si pune-te pe tine si copilul in prim plan. Gindeste-te ce-i mai bine pentru tine si copil si daca-ti da cu plus sa te muti, pai atunci fa-o, nu sta dupa fundul lui (si al amantei lui).

 

Francezii zic "Mieux vaut être seule que mal accompagnée" (Mai bine singura decit cu un companion nepotrivit)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...