Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Divort dupa 20 de ani


Recommended Posts

  • Răspunsuri 120
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am citit si eu legile din Germania. Daca copilul e deja la scoala si parintele la care sta vrea sa se mute altundeva, adica sa schimbe copilul scoala de ex, parintele celalalt are dreptul sa refuze. In schimb parintele celalalt se poate muta la 600 km daca are un job mai bun. Mda....

 

La noi nu se pune problema sa ne certam sau ceva, a sous si el ca bine, daca eu vreau sa plec acolo pt ca e mai bine pt copil, sa o fac si elne va vizita. Pe de cealalta parte -a scris respectivei ca nu se pune problema sa plec la 600 km si el sa nu isi mai vada copilul si ca am spus si eu ca mai important e sa fie in viata lui (am zis, da).

Amanta ii spunea ca el nu are nici un drept sa imi spuna sa nu plec si c e normal sa vreau aclo mai ales ca el vre sa ramana aici din cauza ei. 

 

Noi nu mai suntem impreuna din august, el vrea sa fie cu aia si eu vreu sa fiu cu cineva pt care sunt lumea toata, nu o optiune. In august m-am ales pe mine si pe bebe, nu aveam nevoie de stresul de a-l urmari sa vad ce face. 

 

Da, si mie imi pare rau ca trec prin asta dupa 20 de ani, imi pare rau de fapt pt c nu ii pot oferi bebelui familia pe care mi-o imaginam eu. 

Dar na,stiu ca de trecut oricum va trece si cand mai am zile proaste (am avut acum dupa ce i-am spus sa se mute) , ma gandesc ca am mai trecut prin asta si stiu ca peste cateva zile o sa fie mai bine. 

 

Pana acum nu a fost nici macar o discutie despre cat castigam, acum l-au lovit toate: spune ca el e batran (are 39 de ani), ca nu mai traieste mult (din cauza ca fumeaza si are un stil de viata nesanatos), nu e multumit de locul lui de munca, de faptul ca a invatat si lucrat o viata intreaga si castiga putin, chestiile sexuale/faptul ca toata viata lui de adult a fost doar cu mine,e deprmat, nu vrea sa faca nimic....

 

Eu sper doar ca va snapp out of it, pt ca el nu e asa,ba din contra. Sa fie doar o faza din care sa isi revina. Si sa fie cu oricine, numai cu aia nu. 

 

 

Va multumesc din suflet pt toate mesajele.

Piticul nostru e atat de dragut ca imi vine sa il mananc. De la instinct matern zero am trecut in tabara opusa :)))) rot rimpul am zis ca atunci cand voi avea un copil sub nici o forma nu va dormi cu mine in pat, doar la el,sa planga la inceput, ca ii trece. Ahamz.....acusi face 4 luni si dormim in acelasi pat, langa patul lui

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

bine spune A_Iulia Iar daca intr adevar dragostea e mare, amanta poate sa l urmeze oricand. Sa faca si amanta sacrificiul asta daca tot e asa un grande amore intre ei [clo]

 

 

Amanta i-a spus ca ea sufera de 1000 de ori mai mult decat el si acum s-au impacat pt  ca ea a avut o "cadere nervoasa" din cauza ca s-a ma adunat o cearta sau neintelegere cu tatal copiilor ei despre bani :)))) saraca. 

Si i-a spus lui c ea sactifica rotul pt relatia lor si el nimic.  :))))  

 

Nu imi mai bat capul,poate va vedea el lucrurile astea candva si se va gandi cum a fost prostit.

 

Pana una alta i-a trimis ea fiului nostru (de care nu ii pasa cand eram cu amenintare de avort iar ea ii trimitea sotului poze diverse) , o girafa, Sophie. Am vazut alaltaieri la el pe telefon ca i-a trmis ei o poza cu fiul nostru rozand girafa si i-a multumit pt ea, iar ea a spus ca Sophie Panda (numele ei de alint e Panda)  are gustul cel mai bun. 

Asa ca am comandat de pe Amazon acelasi set si fiul nostru o are cum pe Sophie Xio de care am grja sa nj se desparta in timp ce Panda e in dulap si va fi data prietenilor nostri cre asteapta un bebe. Evident el nu stie lucrul acesta. :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xiolina, n-ai idee cat ma bucur pentru baietelul tau! Pentru tine. Sa-ti traiasca bebelul sa fie sanatos si fericit. 4 luni! E mare deja  [:)]

Urmeaza o perioada foarte frumoasa din viata ta, trebuie simtita la maxim, smulsa vietii cu ambele maini, cu furie.

 

Nu te lasa. In viata ta acum, cei mai importanti sunt bb, tu si sophie xio.

Ideea Ar fi sa te indepartezi de tot ce te retine in a fi fericita. Acum. Nu te gandi ca poate, cine stie peste cativa ani cand ii va trece nebunia se va intoarce, ca poate cine, stie va face la fel.

 

De cand te stiu eu, ai parcurs un drum lung, deseori anevoios, ai invatat, ai trecut peste obstacole, ai plecat pentru o viata mai buna. Esti o luptatoare. Poate te gandesti ca  l-ai avut  alaturi, ati tras cumva impreuna. Intervin regrete, amintiri...

 

eh, acum ai o cu totul alta motivatie. Ai devenit un sprijin, o piatra de hotar, soarele si luna altcuiva care are nevoie de tine.

 

Daca ti-e bine sa pleci si sa vina mama ta la tine fa-o fara sa stai pe ganduri. Nu e niciun daca.

Ai nevoie sa-ti gsesti pe altcineva, sa fii iubita. 

El daca isi iubeste copilul il va vizita si va avea o relatie cu el indiferent unde. Daca isi iubeste copilul te va lasa sa pleci acolo unde iti este mai bine - daca tie iti e bine bine ii va fi si baietelului.  

 

Invata sa fii mai asertiva. Spune nu jucarelelor de la amanta (doar e cauza despartii voastre) pe fata, spune-i ca te dor. Nu mai umbla pe varfuri ca nu cumva sa se simta cineva jignit. Nu merita.

Cat mai putina relatie cu ai lui. Vor reprezenta o rana deschisa.

Tu ai nevoie de cicatrizare.

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, ce frumos ai scris!

 

Nu ma gandesc ca poate se intoarce pt ca m-a ranit mult prea tare. 

Parintii lui fac parte din familie si ii iubesc iar ei ma vad ca pe o fiica, nu imi provoaca nici o rana.   Chiar imi fac griji ca nu vor mai vorbi cu el cel putin o perioada,  cum au facut si in primavara. 

 

Nu am dous nimic de Sophie pt ca  trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea ca va mai primi cadouri, ca va innopta acolo, vor merge in concediu cu el samd. 

 

In rest, da, ma axez pe bebe, el a fist singurul care m- atbut pe linia de plutire si peste. La spital se mirau toti ca eram tot timpul cu zambetul pe buze. Cred ca de cand am aflat de diagnostic am plans 3 minute in total, pt ca stiam ca trebue sa evit stresul.

Si acum ma abtin, ca nu vreau sa ma vada bebele plangand sau sa se reflecte asupra laptelui, ca si asa nu am destul si suplimentez. Dar sunt indragostita  de ptic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred ca pt el e o situatie buna  dpdv al femeilor,nu era gata sa renunte la nici una dintre noi, stia ca aia nu demisioneaza, iar cand am ramas insarcinata era clar ca voi ramane in viata lui 4 ever, asa ca alegerea a fost f simpla. 

Nu stiu de ce unii parca isi pierd mintile,mai avem o prietena care e aproape in aceeasi situatie diar ca amantul nu vrea sa isil ase familia, ea a spus ca daca respectivul ar fi de acord ar intenta ea divortul in secunda doi....si are 2 copii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio draga mea, ma bucur sa te recitesc. Felicitari pt bebe, sa fiti sanatosi si fericiti!

 

Condoleante pt moartea tatalui tau, imi pare rau. Si eu m-am despartit la un an dupa moartea subita a mamei mele. Stii zicala... when it rains, it pours... cand ploua, ploua cu galeata...

Dar... curcubeul apare dupa ploaie,  va fi bine. Acum esti inca in furtuna.

 

Povestea mea e oarecum similara in ceea ce il priveste pe el, minus bautura si fumatul. Toti avem dreptul sa fim fericiti si dragoste cu sila nu se poate, asa ca... da-i drumul sa zboare. Fara resentimente, din iubire si omenie. Sa fie fericit, pt ca si tu vei fi fericita. I-am luat apararea mereu, l-am inteles, ani de zile am ascuns fata de ai lui ca suntem despartiti pt ca el nu vroia sa le spuna.  Nu mi-a fost usor.

 

Eu nu am putut sta in aceeasi casa cu el pt a ne fi mai usor- chirie, ajutor cu copilul. Simteam ca ma sufoc. I-am spus sa plece. A ajutat cu copilul zilnic, venea acasa la mine si am acceptat pt ca asta era cel mai bine si usor pt el si pt copil. Am suferit enorm cam doi ani,  nu puteam sa cred ca nu mai vrea sa fim impreuna. Incet incet am inceput sa accept, sa ma detasez. Am mai facut un copil - in vitro, a donat sperma ca sa fie frati, si desi nu am avut pretentia si-a asumat rolul de tata. Alocatie, avut grija de ei... 

Dupa alti 3 ani am acceptat sa incerc online dating, sa gasesc un partener. Aveam MARI dubii ca va fi cineva interesat, mai ales ca nu mai aratam ca acum 15 ani si aveam si doi copii mici. Dar... au fost interesati, multi. L-am intalnit pe actualul sot, am realizat ce inseamna sa te potrivesti cu cineva intr-adevar, cum e sa fii apreciata, iubita, bibilita. Copiii il adora, el ii iubeste la nebunie.

 

Viata e prea scurta sa o traim incercand sa le fie tuturor bine. E nevoie sa te gandesti la ce e bine pt tine si pt copil in momentul asta. Daca tatal vrea sa fie prezent in viata fiului sau, va fi. Sa il lasi. Eu sunt prirtena cu fostul, petrecem ziua de nastere a copiilor impreuna, toti suntem in termeni foarte buni, nu avem nimic de impartit. Copiii au numai de castigat.

Dar daca nu pleca din casa nu am fi ajuns aici... simteam cum devin rautacioasa, numai vazandu-l ma enervam. Ma socheaza cate detalii stii despre amanta, despre ce vorbesc ei... tu nu esti confidenta lui, nu poti fi acum, e prea curand. Chiar daca spui ca nu te deranjeaza, inauntru suferi si nu e sanatos pt tine. Separati-va cat mai repede pt ca amandoi sa aveti spatiul vostru, sa nu mai aveti conversatii care va pot rani. Va va ajuta sa vedeti mai clar care va sunt sentimentele, cum va e mai bine. Poate veni la baiat de cate ori vrea si poti tu. Eu nu am refuzat niciodata. 

 

 

Te imbratisez si va doresc numai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio condoleanțe pentru tatăl tău și felicitări pentru cel mic. M-am gindit și eu recent la tine însă trebuie sa recunosc ca nu m-am așteptat la subiectul asta și mai ales nu te-am recunoscut deloc in cele scrise. Sper sa găsești putere și ajutor de undeva (mama, socrii) și sa te muți lingă prietenii tai, sa te stabilesti acolo și sa intri in normal, de dragul băiețelului tău și al tău. Eu sfaturi nu știu să-ți dau, dar uite am găsit o persoana puternica care in 2017 a dat sfături aici pe forum cuiva care se afla intr-o situație asemănătoare cu a ta. Vezi dacă poți sa te inspiri și poți regăsi persoana acesta. [:)]

 

=============================================

 

 

Mie mi se pare ca te injosesti trimitandu/i ei o astfel de scrisoare.

Tu te/ai casatorit cu sotul tau si el e singurul care are datoria fata de tine sa nu te insele, sau sa te insele cu cap, sau sa iti spuna cand e gata, sau sau sau.

 

Nu femeile din jur, el.

Crezi ca ii spui vreo noutate amantei?

 

Poate doar faptul ca si tu faci sex cu el, cine stie, o fi spus sotul tau asa cum spun multi, ca sunteti in prag de divort. Dar in rest, nimic nou sub soare.

 

in principiu sotul tau ar trebui sa dispuna de maturitate si de 'cojones' pt a lua o decizie. Dar cred ca lui ii este bine asa, tu esti acasa, cu copiii, ai grija de ei, ai grija de el, viata sexuala e, presupun ca esti si dragastoasa pt ca il vrei in relatie. In partea cealalta e amanta care e fructul oprit, mai face sex si cu ea, se simte dorit si adulat de 2 femei, una isi inseala sotul pt el iar cealalta ii accepta orice ca sa ramana cu ea.

Ce poate fi mai bun decat atat? Poate un menage a trois, cand se satura de situatie.

Si asa parca ai spus undeva ca isi facea griji din cauza andropauzei si ca nu mai poate sau nu mai e tanar.

 

Acum stiu ca depinde de om, difera in fctie de caracterul si constructia fiecaruia, dar la mine singura situatie in care as contacta amanta, ar fi aceea in care am sta toti 3 la o masa pt 1 minut in care as spune ca suntem adulti si deja s/au depasit limitele. Sa se decida, eu sau ea. Asta daca as vrea neaparat sa imi petrec restul vietii alaturi de el.

dar nu as trai in paralel si in nici un caz nu i/as accepta relatia in paralel.

Avem o singura viata, nu avem timp de pierdut cu chestii puerile.

Si cand spun asta cu decizia, ma gandesc la faptul ca intr/o relatie, cand ceva nu mai merge sau cand unul dintre parteneri inseala dar continua sa ramana in relatie, se prea poate sa aiba si celalalt o vina. Sau sa se fi creat o situatie care sa duc la problema, de obicei sunt 2 parti vinovate.


Edited by XIO, 23 November 2017 - 20:05 .

=====================================================================

Acesta e subiectul

https://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/155626-scrisoare-catre-femeia-de-care-s-a-indragostit-sotul-meu/page-2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papelusca, sincera sa fiu asta e un lucru car e ma face sa imi vina sa urlu, ideea ca  eu voi fi cu altcineva si el la fel...nu stiu daca e normal sau nu, poate e din cauza ca am fost impreuna de cand aveam eu 15 ani....dar mi se pare ireal sa stiu ca nu o sa mai fim noi 2...

Aveam o viata deja facuta pt noi in mintea mea si acum gata, si eu si toti ceilalti credeam ca suntem facuti unul pt altul. Si ma gandesc ca ....nu stiu, nu vreau sa fac un compromis,sa fiu cu altcineva doar ca sa nu fiu singura dar nici nu vreau sa fiu singura....

Da, ma gandesc apoi la faptul c daca el s-a indragostit de altcineva cat timp era cu mine si eu ma pot indragosti cand sunt singura. 

Ca desi as fi vrut sa se gandeasca in aprilie-iulie la copiö si sa ramanem din cauza asta imoreuna, nu as fi vrut sa fiz cu cineva doar pt ca avem un copil, un bunic, o masina sau o afacere impteuna,vreau totul sau nimic, nu am stofa de amanta. 

 

Inprincipiu mi-e teama ca voi ajunge ca in melodia "Chiar daca" a lui Florin Chilian, cu regrete si gandindu-ma la el si la noi. 

 

Ce aveti voi au avut si parintii mei, asta vrem si noi. Detaliile despre amanta le stiu pt ca ii mai citeam conversatiile. Stiu, nu era frumos, dar asta ma ajuta sa ma pun pe picioare, cand vedeam ce ii scrie ei,pt ca noi ne intelegeam atat de bine despartiti fiind.

 

 

Letitia, damn it, femeie, m-ai facut sa plang...tare de tot. .........

 

 

 

Amavut azi o discutie, i-am scris eu in weekend o scrisoare cum ca e mai bine sa se mute pt ca vad cum se distruge  si pt ca va avea mai mult timp cu fiul sau daca vine acasa doar pt el, a spus ca am dreptate si ca el simte ca nu mai poate, ca fumeaza si bea pt ca situatia qsta e un stres, incearca sa faca sa fie bine si acasa si cu aia, i-am spus ca nu e bine acasa asa.

In contnuare neaga ca aia l-a oresat sa se mute (ceea ce a facut), nu inteleg cum poate sa fie orb. Ii scria ea intr-un rand ca e important sa stea cu fiul lui iar dupa 3 randuri il intreba ca ce e cu ea, ea sta singura si il qsteaota uar el nu poate sa ii spuna nimic, doar ca ramane sa stea cu noi samd. Dar ma gandesc ca e normal, nici nu are rost sa discut despre cum il manipuleaza, ca nu vede asta acum. Despre cum se certau ei de cate ori ea era prost dispusa, cum ii spunrea ea ca nu stie ce e intre mine si el si era geloasa sams. 

 

Mi-a spus ca el va fi întotdeauna aici pt noi 2 si Ca i-ar place sa raman aici in zona (am gasit o casa la jumătate de ora de orasul in care va sta el) dar ca nu e in masura sa imi spuna ce sa fac si daca eu consider ca e mai bine la  prietenii nostri nu poate spune sa nu plec dar ii e teama ca nu va ajunge sa stea cu fiul lui, a spus ca asta e o discuție  pt mai incolo si ca stie ca el e de vina pt tot. 

 

 

Mi se are nedrept ca eu am fost cea care a facut rot timpul  totul bine si am fost aia cuminte iar acum ei 2 vor avea totul, sunt oremiati pt ce au facut iar eu trebe sa imi refac viata si sa reorganizez totul. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...