Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de Ianuarie 2022 (Fulguleti de Ianuarie)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu sunt in 12 saptamani si 3 zile si inca imi dau batai de cap greturile si varsaturile. Nici de mancat nu prea pot manca multe. Din saptamana 6 ma chinuiesc cu ele, am ajuns de cateva ori si la spital pentru perfuzii, tot tacamul. Singura mea raza de speranta este faptul ca primul trimestru se termina in curand si ma gandesc ca poate voi avea noroc si voi scapa de aceasta perioada neplacuta. Voi cum va simtiti? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, ma alatur si eu voua. 14 saptamani in cap ☺️, dpn 24 ianuarie. Oana, tare neplacut ce se intampla, am avut si eu un inceput de sarcina destul de greu. Se amelioreaza dupa sapt. 13 si sa speram ca dispar dupa sapt. 14...15. Fiecare sarcina este diferita la fel ca si noi femeile, suntem diferite. Eu la prima sarcina nu am avut nici o zi de greata, nici o varsatura nimic, apetit crescut din prima luna. Cu sarcina asta am senzatia ca am avut toate simptomele posibile si imposibile, parca nu se mai terminau... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da Silvia, asa e, dar speram ca vor trece toate. Eu sunt la prima sarcina si am fost luata prin surprindere de violenta simptomelor, in jurul meu am doar persoane care au avut sarcini usurele, poate doar putina greata si au varsat de cateva ori cel mult. Nu m-am asteptat sa fie chiar asa, dar acum aproape am ajuns in s15 si chiar observ o ameliorare; s-au ameliorat greturile, de varsat vars mai putin, starea mea generala e mai buna per total. Faptul ca salivez ca un caine ma deranjeaza, am saliva pentru tot blocul. Caldurile de asemenea imi dau batai de cap. Dar per total este mai bine si sper ca ma indrept spre o perioada in care ma pot bucura de faptul ca sunt insarcinata pentru ca pana acum nu prea am facut-o….  [smulgpar]  Tu esti mai bine acum? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna, ma alatur si eu voua. 14 saptamani in cap ☺️, dpn 24 ianuarie. Oana, tare neplacut ce se intampla, am avut si eu un inceput de sarcina destul de greu. Se amelioreaza dupa sapt. 13 si sa speram ca dispar dupa sapt. 14...15. Fiecare sarcina este diferita la fel ca si noi femeile, suntem diferite. Eu la prima sarcina nu am avut nici o zi de greata, nici o varsatura nimic, apetit crescut din prima luna. Cu sarcina asta am senzatia ca am avut toate simptomele posibile si imposibile, parca nu se mai terminau...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, da Oana, ma simt mult mai bine. Sper ca si tu si te bucuri de aceasta perioada fara stari de rau sau greata. Am avut si eu ca tine si inca mai am dar s a mai diminuat, udam perna si nu era de la transpiratie, ma trezeam si o intorceam pe partea cealalta salivam de parca as fi visat cine stie ce bunatati hahahahaha. Nici nu stiu de unde dar probabil pt ca bem atata apa hahahahaha sau hormonal. Pe mine ma inebuneste caldura, nu o suportam nici inainte dar acum parca e prea de tot. Ma bucur ca sfarsitul sarcinii va fi in perioada de iarna cand mi am propus sa umblu in tricou sa le rad in nas bufeurilor hahahaha. In rest totul bine, cateva restrictii de la doctor care nu mi au picat chiar bine dar sunt binevenite. Tu ce faci? Toate bune?  [:X]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt mai binisor; incet-incet reusesc sa mai introduc alimente in dieta mea si acest lucru ma bucura, desi inca nu ma alimentez cu placere si de multe ori acest subiect imi da mari batai de cap. Dar perseveram. Inca nu am pofte cum am auzit ca au de obicei femeile insarcinate, dar trebuie sa recunosc ca mananc cu placere alimentele dulci (biscuiti, napolitane, compot, dulceata, miere etc.), ceea ce, conform spuselor din popor, inseamna ca esti insarcinata cu fetita. Vom vedea. Poate in curand vom afla sexul bebelusului, speram noi la urmatoarea ecografie pe care o avem programata la 17 saptamani. :) Voi ati aflat ce sex vor avea bebelusii vostri? :) In alta ordine de idei burtica a inceput timid sa se vada si in curand trebuie sa ma pun pe cumparat hainute de graviduta. Mai ales ca va veni sezonul rece si nu cred ca am vreo pereche de pantaloni care sa faca fata unei burtici de proportii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Oana, buna fetelor din grup, 

 

Noi am aflat la ecografie la 14 saptamani ca vom avea fetita dar a fost un noroc chior pentru ca a stat sa se vada. Cu o zi dupa au venit si rezultatele de la testele genetice si ne a confirmat ca va fi fetita. Sper sa ti revii repede, nici eu nu mamanc de placere ci mai degraba de foame. Nici pe mine nu ma incearca poftele ceea ce e perfect pentru ca burta mea arata de parca as fi gravida in 7 luni hahahahaha. M am ingrasat aproape 8 kg pana acum, nu am tras lozul castigator in ceea ce priveste silueta de gravida. Si la sarcina anterioara m am ingrasat 25 de kg hahahahaha. Am scapat de 20 in prima saptamana dupa nastere. Nu mananc mult dar ma umflu ca un balon si beau galeti de apa. E proasta si perioada ca sunt sogira ca daca era mai racoare afara aveam alt tonus si alta stare. Eu cand nu puteam sa tin nimic in stomac mancam fistic sau tot felul de nuci (nu nuci romanesti, pe astea nu le suport) si ma ajuta, sunt satioase si te ajuta sa scapi de senzatia asta de foame si greata. Eu credtot mai mult ca starile astea se datoreaza in parte destrabalarii hormonale dar si modificarii abdomenului. Eu simteam pur si simplu ca imi este impins stomacul in sus spre diafragma si colonul impins într-o parte. Am avut mult noroc ca nu am fost nici o zi constipata ca sa mi ingreuneze si asta situatia. 

Sa mi spui si mie de unde iti vei lua pantalonii pentru ca si ei trebuie sa imi cumoar. Am fost la h&m si am plecat putin dezamagita pentru ca nu au ceva pantaloni clasici pt gravide...au skinny iar eu nu prea suport nimic lipit de mine in aceasta perioada. Sper ca odata cu racirea vremij sa mai aduca si alte modele de pantaloni. 

Voi unde nasteti? 

Tu Oana, unde nasti? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...