Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ovulatie? Cand?


Recommended Posts

Buna ziua.

Ultimul ciclu l-a avut pe data de 15 martie pana in data de 19 martie. La indrumarea medicului am inceput sa masor temperatura bazala in ultima zi a ciclui. Mentionez ca am un ciclu de 28-30 de zile. As vrea sa stiu cand s-a produs ovulatia in urma tabelului : 

19 martie-ultima zi de ciclu-36.8
20 martie-36.8
21 martie-36.7
22 martie-36.6
23 martie-36.8
24 martie-36.8
25 martie-36.8
26 martie-36.7
27 martie-36.8
28 martie-36.7
29 martie-36.7
30 martie-36.8
31 martie-37
1 aprilie-36.9
2 aprilie-37
3 aprilie-37
4 aprilie-37
5 aprilie-37
6 aprilie-37.1
7 aprilie-37.1

Va rog sa ma ajutati cu o parere sau sfat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asa cum se specifica in informatiile puse de Admin, la aprox. 14 zile de la data inceperii menstr.... dar, poti verifica data exacta si prin teste de ovulatie de la farmacie pe care le faci cand stii ca ar trebui sa fie perioada de ovulatie (urmarind si cu temp. bazala cateva luni )

Se pot folosi si aplicatii de monitorizare a temperaturii, in care, pe baza datelor introduse de tine cu datele ref. la menstre, la temperatura masurata, aplicatia iti arata si un grafic cu evolutia temperaturii, arata si data preconizata a urmatoarei ovulatii, poti face diverse notite in aplicatie, etc.... aceste aplicatii se descarca pe tel. mobil din Magazin Play, gratuit, un ex de astfel de aplicatie este "Calendar", poate te ajuta si asa ceva.....  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de raspunsuri.

Stiam ca a 14-a sau a 15-a s-ar produce ovulatia. Dar de aproape doua luni fac tratament cu Duphaston din ziua 16-25 pentru reglarea ovulatiei in zilele 12-18 , asa mi-a zis medicul meu. Pe langa asta mai iau myo sun, inofolic combi si acid folic.

Am ovarele micropolichistice si imi spusese penultima oara ca aveam endometru prea subtire.

Mi-a dat acest tratament si metoda calendaristica intocmai sa vada daca se produce ovulatie.

Incercam sa facem un bebe de vreun an si 4 luni, sotul si-a facut spermograma si e totul ok. Sper sa fie cu ochisori cat mai curand!

Multumesc inca o data pt tot!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

tot referitor la teste, insa si la alte metode de a realiza ca se apropie ovulatia/ deja ovulezi

 

pe langa faptul ca testele se pare ca pot fi complet legative (nici o linie la T), si a doua zi sa iasa un T extrem de puternic.. ce facem cu mucusul cervical?

toti spun ca apare inainte de ovulatie. la mine apare in prima, a doua zi dupa ce incep sa se negativeze testele. 

 

stiu ca mucusul este extrem de important in a ramane insarcinata, fara el nu se intampla nimic. asa ca la mine de ce apare mereu..dupa ovulatie? e un simptom de crezut sau..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...