Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum protejezi copiii?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga Mickyyy,

fostul tau este in mod clar egoist, se gandeste doar la el insusi si putin ii pasa de durerea copiiilor sau a ta. In trecut te-a abuzat emotional si a incercat sa te izoleze de prietene, de lume in general. Ca sa te controleze mai bine.

Din pacate cunosc si eu (mult mai bine decat mi-as dori) astfel de persoane. Am inceput sa le inteleg modul de functionare abia dupa ce am urmarit pe Youtube lectiile de psihologie aplicata ale Dr. Ramani, pe care le recomand cu caldura. Cauta "Ramani 30 days of narcissism".

Este foarte creepy sa vezi cum lucruri pe care credeai ca le traiesti doar tu sunt de fapt pattern-uri in comportamentul unui narcisist. Inveti cum te manipuleaza, ce anume le determina anumite genuri de comportamente, ce anume ii scoate din sarite. Si mai ales inveti ca nu este cazul sa iti faci false sperante: din relatia cu o astfel de persoana nu iese niciodata nimic bun. 

Nu il cunosc suficient pe sotul tau, evident, dar faptul ca te.a abuzat emotional, ca a incercat sa te izoleze (iti critica prietenele, incerca sa te descurajeze sa ai relatii sociale), faptul ca este atat de egoist incat sa manipuleze copiii sa faca presiuni asupra ta sa va impacati, proiectia (iti reprosa tie ca l-ai insela in timp ce el iti era necredincios), zgarcenia (faptul ca refuza sa plateasca pensii alimentare fixe pt. copii - vezi day 24 la Dr. Ramani) sunt semne de alarma pt. mine. 

Sper ca aceste lectii de psihologie sa iti clarifice anumite aspecte din comportamentul lui si sa te ajute sa actionezi mai bine vis-a-vis de el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin pinned și unpinned this subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...