Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul pinguinilor vaccinati sau nu


Recommended Posts

  • Răspunsuri 946
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Poate la un moment dat vor reveni toate la normal.

Pandemia asta a atacat f tare parca toate lucrurile frumoase si naturale...

Velvet, felicitări și la mai mare! Și eu am aceleași amintiri din excursiile cu elevii, râsete, jocuri, focuri de tabără...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Noi cu ocazia pandemiei am descoperit locuri pe care altfel nu le-am fi descoperit. Si continuam sa ne plimbam in acele locuri. Am fost, sunt si voi ramane o persoana pozitiva. Nu te opreste nimeni sa faci anumite lucruri, tb doar sa ai grija. 

 

Azi e soare, dar racoare. Marco a alergat de dimineata (la 6), acum a plecat la tuns si dupa trece pe la socrii. Mai bine asa, ca ieri ne impiedicam unul de altul   [:D] 

 

Mi s-a cojit nasul  [:D] deci s-a bronzat bine, fara sa-mi dau seama. Marcia m-a intrebat luni de ce am nasul asa rosu  [ph34r]

 

Spun acum la stiri ca 3 angajati ai firmei din Italia au fost arestati : au umblat la frana de urgenta, ca sa nu poata fi folosita (pt ca aveau probleme cu ea). 

Ieri la stiri a vorbit o familie de elvetieni, cu 2 copii, care a luat telecabina dinaintea celei cu accidentul; daca ar fi intarziat 5 minute, ar fi fost in ea. Spuneau ca cei 2 copii ai lor s-au jucat cu cei 2 ai familiei din Israel. 

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A venit ieri comoda alor mei, mai au de montat doar sertarele si usile. De fapt mai are de montat, tata s-a ocupat de ea, nu a lasat-o pe mama sa il ajute, cica mai rau il incurca  [ascuns]

Pe mine m-a distrat ca erau cabinete sau comode  [:D] de cabinet nu mai auzisem. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Ella, am citit si eu despre frana de urgenta, au pus acolo o menghina sau asa ceva, ca sa o blocheze ca nu era pe deplin functionala - neglijenta criminala.

 

La noi a fost cutremur de 4,5 dupa unii, 4,7 dupa altii. Nu am simtit nimic, nu stiu daca s-a simtit pana in Bucuresti ca a fost la adancime destul de mare.

 

Ella, si eu sunt optimista si  lupt ca atunci cand pierd anumite lucruri sa gasesc altele mai frumoase,  sa nu raman un simplu spectator la izbiturile pe care mi le aplica viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi se deschid de luni restaurantele si barurile si in interior : 4 persoane la o masa; in exterior pot fi 6 persoane.

Se deschid si baile termale si wellness-ul.

La cinema si alte evenimente se poate consuma daca stai jos.

Evenimentele posibile cu 50 persoane.

Privat se pot intalni in interior 30 de persoane si in exterior 50.

Evenimentele culturale si sportive cu public, plus slujbele religioase : 100 persoane la interior, 300 la exterior.

Pt cei vaccinati nu va mai exista carantina (pt calatorii si in caz de contact pozitiv).

Certificatul covid apare incepand din 7 iunie.

Home office nu mai este obligatoriu pt firmele care testeaza saptamanal; este doar o recomandare.

Facultatile pot avea cursuri cu prezenta 100%. 

 

Raman insa inchise discoteci si localuri de dans. Si inca nu s-a dat drumul la evenimente cu mai mult de 300 persoane. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pierdut șirul restricțiilor și relaxării lor. Cert e că revenim încet dar sigur la normal. De weekendul ăsta se deschid terasele și se ridică curfew ul peste tot în provincie.

Oamenii deja au invadat plajele, au fost 2 săptămâni de caniculă la noi.

Quebecul a înregistrat ieri 300 de cazuri si 4 decese.

 

Noi am inceput saptamana ieri dupa un long weekend foarte fain si relaxant. Am descoperit o plajă frumoasă și nu foarte aglomerată și am vizitat o grădină zoologică, care ne-a surprins, f multe animale f bine îngrijite, toate născute în captivitate și salvate din condiții proaste. De la găini și iepuri la tigri, leoparzi, lei. Fiu-miu a fost bineinteles încântat. In rest leneveală la verdeață și aer curat, un grătar, stat la povești. Singurul minus a fost că ne-au devorat țânțarii, am mai dat cu spray, a fost ok, au pădure în spatele vasei csf ncsf cum s-ar spune.

 

După 3 zile fără tv și puțin internet, am citit știrile: familii decimate în tragedia telecabinei din Italia, un alt nebun și a împușcat 8 foști colegi în State, solistul câștigător la Eurovizion ( care mi a plăcut f. mult) cică e drogat, șamd. Îmi vine să fug înapoi în pădure!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...