Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul pinguinilor vaccinati sau nu


Recommended Posts

Fleur, ma bucur pentru weekendul vostru prelungit frumos. Am vazut si eu fericirea lui Eric la zoo in pozele de pe facebook. 

Ultima stire din lista pusa de tine o poti sterge, solistul trupei italiene nu numai ca a negat, dar a si facut de buna voie test anti-drog care a iesit negativ. 

 

Ella, foarte faine iesirile si weekendurile voastre. Se pare ca usor-usor revenim la normal, cel putin vara asta. Mie inca imi e teama de un val 4 in toamna /iarna. Sper ca lumea sa inteleaga cat e de necesara vaccinarea. 

 

Ioana, ma bucur ca a avut Patricia petrecere. Si noi facem planuri pentru ziua copiilor. Deocamdata am stabilit ca facem acasa (as fi preferat eu sa le dau bani de un suc si o pizza undeva in oras, dar se pare ca "acasa la noi e cel mai misto!!" ). Despre invitati, meniu, tort urmeaza sa mai discutam. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 946
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

La noi ploua  [zirea] e adevarat ca e totul verde, miroase bine, dar m-am saturat de ploaie. 

 

Ce bine ca vine weekend-ul in curand  [:D]

 

Laura, noi nu putem sta fara sa iesim. Am avut noroc anul trecut de vreme buna in martie-aprilie, asa ca ne-am plimbat mult pe langa casa. Cu prietenii/familia nu am renuntat sa ne vedem; a fost posibil, pastrand insa regulile. 

Incet, incet se reintra si aici in normal; lumea s-a bucurat cand a aflat deciziile luate ieri (se asteptau la mai putin). 

 

Vad ca la noi 50% din populatia totala (4.2 mil) a fost vaccinata cu o doza (18% cu ambele), in canton la noi 45%. Populatia apta pt vaccin este de 7.1 mil, din care 2.4 sunt persoane peste 65 de ani sau in grupele de risc. 

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, da trece timpul, mai au putin copiii tai si fac 16 ani. Ii poti inscrie si pt vaccinare cu Pfizer. Petrecere frumoasa (cand va fi), spor la organizare. Cam cati copiii vor sa invite? Asa ca ordin de marime, ca sa zic asa.

Si mie mi-e teama de acel val 4 din toamna, iarasi exact cand incep copiii nostri scolile, iarasi luni de zile de online, ar fi crunt pt toata lumea. Deja prea mult timp. Vom vedea...

 

Cu vaccinarea vad ca s-au cam impotmoit lucrurile, acum de abia mai sunt 25.000 la prima poza, de abia daca o sa atingen 5.000.000 de oameni vaccinati (nu pana la 1 iunie, cum au zis, ci cu vreo 3-4 saptamani intarziere, dar se va atinge). Insa imunitatea de grup de 60-70% nu vad cum. Cine a vrut, s-a cam vaccinat sau urmeaza sa.

Nu stiu daca indecisii se vor razgandi. Sau poate moare virusul, cine stie,...moarte placuta din partea mea!

 

Sunt 2 categorii de oameni care nu s-au vaccinat:

- astia care asculta de tot felul de habarnisti sau cu nebunii de genul: ne baga cipuri, antene 5G, ne modifica ADN-ul, ne controleaza Bill Gates/ Soros/ evreii/ satana, nu exista virusul, totul e o facatura s.a  - astia sunt atat de convinsi de prostiile astea si nu se vor razgandi niciodata (sau poate % ff mic din ei). Astia sunt si cei care nu au respectat aproape nici un fel de regula sanitara (fara asca, aglomeratii, regimul izolarii daca a fost cazul etc)

- oameni cu cap, rezonabili ca gandire, fara ideile de mai sus, unii cu diverse probleme medicale cronice (cunoscute si sub tratament) care considera ca pt vaccin nu a fost suficient timp sa se efectueze suficiente studii, ca a fost totul facut in pripa, nu au fost studiate temeinic efectele adverse si interactiunea substantei active ale vaccinului cu alte substante active din medicamentele pe care le iau, considera ca e bine sa mai astepte, se mai gandesc, chestii de genul asta. Probabil ca le e teama mai putin de virus, deoarece considera ca se protejeaza suficient etc. Chestii rezonabile, poate daca virusul nu crea atata panica, haos, restrictii, lipsuri, stress, poate nici eu nu m-as fi grabit...

 

Eu personal cunosc persoane doar din a doua categorie (cea rezonabila), carora cel mai teama le este de eventuale efecte adverse, problema pt care nimeni nu poate oferi garantii. Nici medicii de familie ai oamenilor respectivi, intrebati fiind, au dat din umeri "nu stiu sa va spun, cum credeti dvs"... din astia care nu zic nici da, nici nu.

In cercuri cu oameni din prima categorie nu ma invart [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, sa stii ca Elvetia a aprobat Pfizer si Moderna doar dupa ce s-au incheiat studiile. Nu s-au dat aprobari de urgenta. AZ nu e inca aprobat si nu cred ca il vor aproba. Au spus ca vor sa ramana in continuare cu cele 2 vaccinuri. 

 

Noi primim incepand cu 7 iunie certificatul covid; daca insa te-ai vaccinat in alta tara cu AZ nu va aparea vaccinul pe el, pt ca va cuprinde doar vaccinurile aprobate la noi, Pfizer si Moderna. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si aici in Ro, le-au aprobat odata cu UE/Agentia Europeana a Medicamentului. Cand au zis aia ca e ok, atunci implicit au fost aprobate si la noi, ca stat membru.

Aici sunt, ca si la nivel de UE, Pfizer, Moderna, AZ si JJ. Dar oricum, cei care se tem, se tem de oricare din ele, nu conteaza. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elvetia a fost prima tara care a aprobat Pfizer dupa ce s-au incheiat studiile (nu au aprobat inainte). Si a fost aprobat dupa ce l-a aprobat UE. Asa au spus la noi. 

 

Dar normal ca fiecare decide pt el; medicii nostri recomanda vaccinarea. Si ma bucur ca am reusit sa-mi conving rudele de la tara sa se vaccineze. Mai am 2 verisoare care inca nu vor, pt ca ele sunt sanatoase  [zirea] ca parca noi am fi altfel. O sa le mai abordez dupa ce suntem complet vaccinati. S-au mirat cand au aflat ca Marcia se vaccineaza. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am prieteni vaccinati care se mira ca vreau sa vaccinez copiii. Sper pana la sfarsitul lui iulie sa fie imunizati complet, cu ambele doze.

 

Monica, da, zboara timpul, nu stiu cand. Veneam cu Bia in masina intr-o zi si imi spunea "iti dai seama ca eu in 2 ani sunt majora?! This is scarry!" Ma uit la ea cat e de maruntica si inocenta si nu imi vine sa cred ca e asa mare de fapt. Din ce discutii am avut, in jur de 5-6 copii vrea sa invite fiecare, deci undeva la 15 pers maxim cu tot cu ei. In urma cu vreo luna ne-am pus problema si sa facem 2 petreceri, fiecare cu invitatii lui  (cand inca nu erau relaxari, erau mai multe cazuri), apoi au ajuns la concluzia ca desi fiecare e cu gasca lui, ar fi mai distractiv sa fie impreuna (Rares vrea sa invite baieti, Bia mai mult fete).

Eu am probleme existentiale ca mi se pare o aniversare importanta (desi eu nu imi amintesc cand am implinit 16 ani sa fi fost ceva deosebit) si as vrea sa le daruiesc ceva deosebit, dar nu am absolut nici o idee. Ei nu stiu ce vor, ba chiar au zis ca daca le fac petrecere deja e cadou suficient. Totusi, au zis ca as putea, daca ma simt vinovata ca nu le iau cadou, sa le dau niste bani la pusculita. [:D] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, au dreptate cu banii  [:D] si Marcia vrea bani in loc de cadou, asa isi poate lua ea ce vrea. Nici ei nu-i vine sa creada ca e majora, mie nici atat  [ph34r] inca o vad copil. Ma mai trage de maneca si imi spune ca are 18 ani, asa ca sa nu o mai dadacesc atat. 

 

Maine merge sa isi mai faca un tatuaj, cu anime  [ph34r] e ultimul momentan. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, oh se apropie sweet 16. Sigur ca vrei sa fie o aniversare cat mai frumoasa. Memorabila. Micuta mea doreste bataie cu baloane cu apa. Am mai facut de cateva ori. Am avut posibilitatea sa iau un unicorn care stropeste, sa il punem in gradina si sa ii ude pe toti. Nu am reusit vara trecuta. Poate acum. Eu pe langa bani le-as lua si ceva amintire. Ella are idei de cadouri deosebite, unice. Eu cred ca la 18 ani ii iau si ceva bratara mai deosebita.

 

Ella, de pe net citit tatuajele cu anime sunt controversate. Am inteles ca studiorile vor bani pentru drepturi de autor.

 

Monica, nu-s chiar doua categorii de nevaccinati. Taicamiu nu s-a vaccinat ca nu are buletin. L-a pierdut de ceva timp, nimeni nu stie de cand. Acum ca prin minune s-a dus sa il faca. Ramane sa il si ridice. Dar el nu merge nici in oras, nici la biserica, niciunde. Umbla prin paduri cu zilele. Ba mai si doarme nopti in natura. Noi nu il putem obliga sa mearga undeva. La telefon de abia aude.

 

Fleur, m-a bucurat pozele vesele pe care le-ai pus pe fb. La cat mai multe astfel de plimbari.

 

Si apropo de vaccinuri. Eu nu-s vaccinata inca. Sunt in categoria 10 de vaccinare. Zic ei propabil spre finalul verii se ajunge la noi. Nu pot face programare, nu pot alege vaccinul. Doar sa astept sa ma sune ei. Iar in Ro oamenii pot alege ora, ziua, vaccinul si totusi nu se inghesuie lumea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oooo, Otilia, bataie cu baloane cu apa au avut in fiecare an si a fost maxim de distractiv Dupa primul an cand am intins hainele invitatilor la urscat , apoi am cautat prin dulapurile noastre sa le dam ceva de imbracat, toata lumea e avertizata sa  vina la petrecere cu haine de schimb. Incep cu baloane, continua cu sticle si se termina cu apa aruncata din galeata si cu furtunul bagat direct la robinet afara. Au avut noroc si de vreme foarte buna in fiecare an. 

Si eu ma gandeam sa le iau si ceva care sa le ramana , nu stiu inca : un ceas, o bijuterie, un album. Mi-am amintit de stirea cu persoana care a primit de la tatal sau o sticla de wiskey deosebit la fiecare aniversare de la 1 an si a ajuns la o colectie pe care vroia sa o vanda cu cateva zeci de mii de euro. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...