Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul pinguinilor vaccinati sau nu


Recommended Posts

  • Răspunsuri 946
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mi-ati facut pofta de clatite, acum trebuie sa fac diseara. Cu magiun de prune facut de mine anul trecut cu prune culese de mainile noastre de la ferma. Si pentru ca s-a pomenit de "La nuci", voi pune si nuci sfaramate.

 

Azi am facut treburi administrative la scoala toata dimineata pentru ca am uitat sa anulez suplinitoarea, avusesem un curs la care ma inscrisesem mai demult si l-am anulat. Asa ca femeia a ramas in clasa ca nu venise degeaba, iar eu m-am plimbat cu laptopul prin scoala, in final m-am instalat la biblioteca.

 

In rest oboseala si cam lehamite asa, ca de sfarsit de an. Nu mai stiu daca v-am spus ca a mea clasa actuala de pregatitoare se inchide de la anul si voi schimba sala de clasa si nivelul. Inca nu stiu daca voi avea elevi de ciclul 1 (clasele 1 si a 2 ) sau ciclul 2 si 3 (clasele 3-4-5-6 depinde de varstele elevilor inscrisi). Prefer ciclul 1 dar vom vedea. Sala mea de clasa de anul asta ramane asa cum e, cu mobilier si tot, in speranta ca de la anul urmator vom avea mai multi elevi alofoni, odata cu revenirea la normal a imigratiei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, ma bucur pentru weekendul vostru prelungit frumos. Am vazut si eu fericirea lui Eric la zoo in pozele de pe facebook. 

Ultima stire din lista pusa de tine o poti sterge, solistul trupei italiene nu numai ca a negat, dar a si facut de buna voie test anti-drog care a iesit negativ. 

 

Merci!

Am citit si eu stirea, s-a testat la intoarcerea in Italia, am scris si eu stirea initiala asa, pentru efect artistic... Adevarul e ca sunt mult prea multe stiri negative peste tot si din toate domeniile, pana recent dominau cele cu covidul, acum apar tot felul de alte nenorociri si deceptii, mai mari sau mai mici. Chiar ma gandeam ca ar trebui sa nu ma mai uit la si sa nu mai citesc, deliberat, stirile. Asa ca un fel de dezintoxicare.

 

Vad ca se apropie ziua alor tai, la o saptamana dupa e si fiu-miu si tot asa in ceata cu idei de unde si ce cadou. El nu vrea nici macar bani, cere anumite chestii dar rar. Despre loc as vrea la casa de vacanta a prietenilor, dar acolo nu prea pot veni prietenii lui, e o ora si mai bine de condus si parintii nu pot ramane (sunt inca restrictii covid). Poate fac un weekend cu prietenii lui in parc si weekendul urmator la casa de vacanta cu prietenii si rudele lor, mai restrans. Ziua lui pica in mijlocul saptamanii anul asta, dupa nu pot face cu colegii lui de la scoala ca pe 22 e ultima zi de scoala si pleaca, care incotro. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asistenta dr. meu de familie nu credea in Covid. Insusi dr. statea fara masca. Am fost la el in noiembrie si nu purta masca si debita ca COVID e  doar o raceala asa.

Drept urmare nici nu s-au vaccinat.

 

Asietenta a facut o forma grava de covid, sta cu masca de oxigen, a gasit-o smurdul lesinata in strada din cauza hipoxiei, nu poate merge nici macar pana la WC fara sa oboseasca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv, nu ma mai mira astfel de întâmplări. Soția unui coleg de la job, asistenta medicala la spitalul de pediatrie din oraș, a avut covid de 2 ori, forma ușoară ce-i drept, și tot nu vrea sa se vaccineze. Nu știu cât e decizia/convingerea ei personala și cât influenta soțului, adică al meu coleg, antivaxxer convins. Și el a avut covid, luat de la ea, tot forma ușoară. Ăștia sunt genul de oameni care fac cel mai mult rău celor din jur, își susțin cu atâta patos și tărie aberațiile, încât reușesc să-și convingă și parte din familie, anturaj, prieteni. Din păcate nivelul scăzut de educație și aberatiile răspândite în mass-media și internet duc la astfel de situații, oameni care tratează pandemia cu superficialitate, vorba ta "e doar o răceală", nu vor sa se vaccineze ca au auzit/citit ei nu știu unde ca li se întâmplă numai grozavii dacă se vaccinează.

Degeaba au unii acces la informații, dacă nu au educatia/cunoștințele necesare și un filtru al gândirii sănătos și realist, sa poată distinge adevărul de minciuna, sa reușească înțeleagă un lucru atât de simplu, vaccinarea ajuta la diminuarea pandemiei și a cazurilor grave de covid.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara din ultima mea zi de iarna! De maine vine vara, abis astept.

A plouat mult, totul e verde si balarios, ma astept ca datorita caldurii sa se accentueze alergia copilului mare. Azi am fost si am cumparat medicamente, sa fie in caz de nevoie. I-am luat si un aparat de filtrat aerul, sa vedem daca face diferenta.

Copilul mare si-a luat testul C1 la engleza cu scor bun, cred ca putea sa incerce pentru C2 dar n-a vrut sa riste.

Copilul mic a avut sedinta si diriginta a spus ca datorita rezultatelor considera ca e “hoogbegaafd” (supradotat ) si sa-i dea activitati in plus. A refuzat-o elegant. Nu e supradotata doar foarte muncitoare, dar nu vrea sa munceasca in plus.

I-am laudat separat si au inceput sa se certe care e mai destept. Of, competitia asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marion, felicitări copiilor. O înțeleg pe fata ta, de multe ori celor supradotați li se pun în cârcă activități în plus, în ideea să fie stimulați intelectual mai mult, dar totul trebuie dozat, că sunt copii în primul rând. Dacă termină mai devreme, ei bine au mai mult timp liber, nu trebuue ocupați mereu ca niște roboței.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...