Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul pinguinilor vaccinati sau nu


Recommended Posts

  • Răspunsuri 946
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur, iti trimit ganduri bune sa te tii tare in perioada asta. Cred ca esti in mare alergatura acum.

 

Laura nico, sanatate mamei!

 

Marcia bafta la examene!

 

Lui fiu-meu ii cam tremura chilotii la romana. La mate zice ca nu-si face probleme, dar la romana, cum corectarea e subiectiva...nah, daca-i place corectorului cum a scris bine, daca nu, nu !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli, hai ca mai aveti putin.

Romana si matematica sunt materii opuse, ca sa zic asa, deci intotdeauna unui copil care e bun la una din materii, ii va fi frica de cealalta.

Si eu la fel, eram buna si imi placea matematica si mi-era fff greu la comentariile literare, nu reuseam sa inteleg de ce trebuie invatate pe de rost si de ce conteaza doar numarul de pagini scrise. Asa se zicea atunci: cu cat scrii mai multe pagini (bine, sa nu scrii prostii, sa fii pe subiect) cu atat nota va fi mai mare.

 

La compuneri, la scoala, mereu aveam aceasta problema, scriam prea putin. Eu eram pe principiul (asa functiona mintea mea): am de spus un anumit lucru, aia scriu, nu vad ce sa mai povestesc in plus. Adica, imi dai compunere "Unde mi-a mpetrecut vacanta de vara", iti scriu unde am fost, cateva cuvinte despre fiecare loc, ura si la revedere.

Asa sunt si acum: scurt si la obiect, fara povesti inutile, in care sa pierdem ideea principala. :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, hainele noastre nu necesita in general sa fie calcate; mai sunt insa unele pe care nu le pot imbraca necalcate  [:D] Marco are vreo 30 de tricouri care nu se calca, uniforma la fel..acum erau multe de vara, pe care le-am avut in Punta Cana.

 

Si eu la fel la compuneri  [ph34r] nu mi-au placut niciodata...mi-a placut insa gramatica...si matematica..Marcia e pe dos, scrie ft frumos, se pricepe sa comenteze...matematica o uraste.

 

Da, aici notele sunt 1-6, 4 e de trecere.

Dar la examenele finale pot avea un 3 (ea are la examenele finale : 6 la engleza, 4.5 la franceza si 4.5 la IT)...la germana crede ca ia un 5-5.5. Examenele finale dau o nota. Notele din cei 3 ani de scoala, alta nota. Impreuna dau o nota, care e jumate din nota finala. Cealalta nota e nota de la job. Daca are la 4.5 la examene, 4.5 in cei 3 ani, e 4.5. Daca la job are 5.5, nota finala e 5. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi au fost azi 202 cazuri din vreo 30.000 teste.

Daca te uiti pe worldometers si nu stii ce se petrece, apar 202 cazuri si 277 de decese  [fri]

Doar ca doar 21 sunt din ultimele 24 de ore, 256 dintre ele sunt din ultimele luni, incepand cu iulie 2020, le reverifica, pt ca nu au fost trecute toate decesele la decese covid (sunt tot felul de pacienti deces de covid cauza principala, covid cauza secundara, sau deces din alte cauze, doar ca s-a descoperit si covid la teste), cica medicii le-ar fi scris ca-s de covid, DSP=urile le-au intregistrat pe unele din ele non-covid si acum le trec la covid, ca trebuiau trecute la covid  [fri]  [fri]  [fri]  Te doare capul, zici ca sapa dupa decesele covid ca dupa comori si mai gasesc ceva... Eu inteleg ca trebuie o evidenta clara a acestor decese, sa se stie cate au fost de covid, dar pe de alta parte, din pacate, ca a fost covid cauza principala, secundara... oamenii aia nu mai sunt printre noi si nu-i mai aduce nimeni inapoi, nu e o consolare pt apartinatorii respectivi... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Romana si matematica sunt materii opuse, ca sa zic asa, deci intotdeauna unui copil care e bun la una din materii, ii va fi frica de cealalta.

 

inseamna ca eu am fost exceptia [:)]

 

mi-a placut si matematica (mai putin ultimii 2 ani de liceu, cand nu i-am mai inteles rostul, si chiar zilele trecute ma contraziceam cu cineva pe FB vizavi de intergrale, derivate si radical de ordinul 7 din ceva, si confirmam ca s-a adeverit ce gandeam pe-atunci, ca n-o sa am nevoie de ele in viata mea), iar la comentarii puteam scrie pagini intregi, depinde in ce dispozitie eram si cat aveam chef sa aberez [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello!

 

Iuli are la gradinita o fetita care are zona zoster. a fost la gradinita saptamana trecuta miercuri si joi cand avea deja. de vineri nu a mai venit dar deabia acum am aflat ce are.

intrebare pentru Miana, Rox sau alta dr. pinguin - cat timp e Iuli in pericol sa faca varicela. adica daca a luat de la colega cand ii apar semnele de boala. cel mai tarziu cand pot sa apara? cat astept?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...