Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul pinguinilor vaccinati sau nu


Recommended Posts

V-am adus flori fresh din gradina!  [il]

 

Ce le-a aplecat vantul si ploaia.... am spus sa salvez cativa trandafiri la mine in casa. I-am pus intr-o vaza si ce frumos miros, atat de parfumati! [olala] Cand trec pe langa vaza imi tot bag nasul in ei. 

 

Eu mi-s home alone ca a plecat gasca mea la biblioteca in oras. Acum vreo 3 ore sa tot fie. Sper ca vin diseara acasa ca i-a cam uitat Dzeu pe acolo. [:D] 

 

E cam rece si intunecat, arata 16 grade pe telefonul meu. Soarele nu l-am vazut la fata azi. Eram in gradina cand deodata au inceput sa rasune clopotele bisericii. Cat de frumos se revarsa sunetul peste sat ... E o nunta si am vazut lume trecand spre pub, toate doamnele cu palarii, cochete...  [:)]

 

Astept sa vina mandrii mei din targ si apoi ii scot la plimbare pe campurile de prin imprejurimi. Catel ne mai lipseste...  [catelulsfuge]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 946
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi așteptăm să primim cheile de la apartament, deseară peste câteva ore.

Me happy! Desigur va fi gol dar îl vom.umple noi, treptat, treptat. Sănătoși să fim!

 

Între timp ne uităm la meci. Hai Portugalia, hai Ronaldo!

(P.S. Au fost trimiși acasă de belgieni!)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! 

In primul rand, cu scuze pt intarziere, sper ca sarbatoritele noastre mai primesc urari! 

La multi ani, roli! Sa fie inca pe atatia ani inainte, plini de sanatate, oameni minunati aproape, fericire si multe, multe motive de zambete si voie buna!

 

La multi ani, Corina! Imi cer scuze ca nu am inteles daca e ziua ta sau a domnisoarei , sau  a amandorura, dar va urez vise si dorinte implinite, sanatate multa, mii de motive de bucurie si veselie. 

Sper ca ati petrecut frumos, ati fost rasfatate si ati primit cadouri pe placul vostru! 

 

 

Fleur, sa va fie de bine in noua casuta, sa fiti sanatosi si fericiti! Va imbratisez! 

 

Monica, Silvia, cum a fost la concurs? Ce zic fetele ? Cu siguranta a fost o experienta super pt ele.

 

Viviana, sper ca esti bine,sanatoasa! La fel si Marcia si toti parintii /bunicii.

 

 

Shtrumphi, superbe florile! Am crezut la o prima privire ca sunt bujori. Foarte frumoase! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am avut un weekend frumos. Sambata am fost de dimineata cu Bianca si a facut rapelul la vaccin, apoi shopping (am un botez la sfarsitul saptamanii si aveam nevoie de rochie, dar ni s-au agatat de mana multe altele pe langa ). Dupa masa a iesit in oras, unde au fost zilele orasului, cu pietonala plin de tarabe cu mancaruri, bere, dulciuri, scena pe platou la Curtea Domneasca.  Copiii s-au intalnit fiecare cu gasca lui , noi am fost cu o prietena la o terasa unde am testat berea si hamsiile. Am fost apoi in piata cand au cantat cei de la Fara Zahar , apoi am stat putin la povesti cu baietii, Rares s-a dus cu tricou alb si marker sa ii dea autograf, a fost chiar frumoasa intalnirea. 

 

 

 

Duminica am fost la cumparaturi sa umplem frigiderul, ca de azi am copiii acasa la masa zi de zi ... deci gata huzureala cu o salata si un sandvish, tre sa ma apuc de gatit. 

Bianca, a doua zi dupa vaccin a stat mai mult in pat. Zicea ca nu o doare capul, dar parca are o bila in cap ce o trage in jos si parca ii e rece (umbla in maieu si pantaloni scurti si cu patura in cap) . A dormit un pic, a facut si putina febra (un 37.6), dar i-a trecut cu nurofen. Azi e ca noua, totul in regula. 

 

Azi de dimineata am fost cu Rares si a facut si el prima doza de vaccin.  Joi pleaca in tabara unde e voluntar, la Gura Humorului. Abia asteapta! Trebuie sa mai facem si cu el niste cumparaturi, sa aiba tot ce ii trebuie in bagaje. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata de la 12 grade si ploaie marunta  [umbrel]  Am avut 3 saptmani de vara, nu ne mai trebuie mai multa. Ieri sora mea din Bucuresti imi trimite poza pe whatsapp cu vremea din Englezia si cica de ce e asa racoare si ploaie? I-am reamintit cum e cu vara englezeasca.  [:D]  Am invitat-o la ploaie daca ii e prea cald. Zicea ca avea 29 grade in casa. Ugh! 

 

Ieri dimineata am fost si am facut a 2a doza de vaccin. Pana acum ma simt ok, nu ma doare nimic in afara de ale mele cele zilnice. Sper sa nu ma apuce mai tarziu, ca la prima doza dupa 24 ore mi-a fost rau de nu puteam tine capul drept si am fost asa cam vreo 3 saptmani dupa. 

 

Sambata dupa amiaza dupa ce au venit de la biblioteca i-am scos la garden centre, desigur ca nu imi ajung florile. Desi ultima data cand am fost i-am spus lui Mr. ca gata, asta e ultima tura. L-am intrebat daca m-a si crezut?! A spus ca desigur nu si o sa mai merg, ca nu e ultima data nici acum.  [:-)))] Am umplut un portbagaj si un scaun in spate langa Sophia intr-o cutie. Cand o sa imi vina factura la apa o sa am un soc. 

 

  Dupa ce am revenit de la centrul de gradinareala, am fost la plimbare in sat si pe campii. E asa frumos, toate casele cu trandafiri intinsi pe case, gradinile toate colorate cu flori frumoase .. pe marginea drumului in sat e plin de ciresi, castani si tei. Acum infloreste teiul si e un miros ametitor. Poate culeg si eu tei sa am de ceai pe la iarna. Sophia abia asteapta sa se coaca ciresele. Ma tot intreaba daca sunt ok de mancat sau sunt salbatice? Nu stiu, o sa aflam!  Am 2 ciresi chiar in fata casei pe partea cealalta de drum si mereu cand iese pe poarta se tot uita la ei sa vada daca s-au copt ciresele. 

 

Cand am ajuns de pe campii am gasit pe terasa langa casa un ou mic mic si albastru, cred cazut din vreun cuib. Era ciocnit putin dar nu se auzea nimic din el. L-a luat mandra si se tot uita la el si analiza, il punea la ureche sa vada daca se aude ceva. Nu am stiu ce sa facem cu el, l-am pus in iarba langa terasa unde l-am gasit. Ieri dimineata nu mai era acolo. Aseara cand plantam florile am auzit ciripit de pui de pasarele in iedera. Deci oul a cazut din cuib. Am vazut o mierla zburand in cuib si apoi iesind. Cand a revenit cu gura plina de rame, ce mai forfota si ciripeala din cuib... am chemat-o pe Sophia sa asculte.  [:)]  

 

laura25, ce mare e Rares!!! ce s-a inaltat de cand nu l-am mai vazut! Poate ne-o arati si pe domnisora Bianca. Ma bucur ca ati avut un weekend frumos. [pup]  Ce fain suna tabara la Gura Humorului. Ii urez timp frumos si distractie cat incape. Florile din bucheltul meu sunt toti trandafiri, dar ai dreptate cei mari de pe margini arata ca bujorii si sunt si cei mai parfumati. Dar ce parfumati sunt!! Mai am un soi la coltul casei si pe o anexa, culoare roz si floarea foarte mare care-s dementiali. Miros de le simti mirosul de la poarta. Doamna care a locuit aici iubea florile si a plantat o gramada de trandafiri. In gradina din spatele casei sunt foarte multi. Plus multe alte flori de nici nu le recunosc pe toate, cand s-or deschide vad eu ce culoare sunt si poate ma dumiresc si cum se numesc. 

 

Fleur, ce ma bucur ca ati luat cheile! sa fiti sanatosi si fericiti in noul cuibusor.  [flo2]

 

Viviana, ai instalat aerul conditionat? Sper ca te simti mai bine.

 

Am terminat cafeaua, ma duc la sters praful.... am santier!  [ups]

 

O saptamana buna, frumoasa si racoroasa!  Calduroasa ar cam trebui pe aici la mine, ca daca nu se imcalzeste in weekend la nunta o sa imi inghete degetele in sandale decupate.  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, nu mai stiu daca ai explicat (sau daca vrei sa spui) - cum de nu au facut gemenii cam in acelasi timp vaccinul?

 

Nu cred ca am zis de ce [:)]. Bianca a vrut sa se vaccineze cat de repede se poate. Asa ca atunci cand s-a aprobat pt 12+ , s-a vaccinat, cu o saptamana inainte de ziua lor. Rares a vrut sa aiba 16 ani impliniti, asa cum au facut prietenii lui. Eu as fi preferat sa fie imunizat si cu a doua doza cand pleca in tabara, dar desigur ca nu i-am zis nimic, l-am lasat cum a vrut el . Apoi am incercat sa programez dozele in asa fel incat sa fie acasa, pt ca s-ar fi suprapus rapelul cu perioada lui de stat in tabara si ar fi fost mai complicat. Asa, mai e acasa 3 zile dupa prima doza si il pot supraveghea daca apare ceva, apoi rapelul il face imediat dupa ce se intoarce. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

laura25, ce mare e Rares!!! ce s-a inaltat de cand nu l-am mai vazut! Poate ne-o arati si pe domnisora Bianca. Ma bucur ca ati avut un weekend frumos. [pup]  Ce fain suna tabara la Gura Humorului. Ii urez timp frumos si distractie cat incape. Florile din bucheltul meu sunt toti trandafiri, dar ai dreptate cei mari de pe margini arata ca bujorii si sunt si cei mai parfumati. Dar ce parfumati sunt!! Mai am un soi la coltul casei si pe o anexa, culoare roz si floarea foarte mare care-s dementiali. Miros de le simti mirosul de la poarta. Doamna care a locuit aici iubea florile si a plantat o gramada de trandafiri. In gradina din spatele casei sunt foarte multi. Plus multe alte flori de nici nu le recunosc pe toate, cand s-or deschide vad eu ce culoare sunt si poate ma dumiresc si cum se numesc. 

 

 

 

Rares l-a intrecut si pe taica'su la inaltime. Creste frumos si fizic si moral, imi e tare drag tanarul in care se transforma. 

Pun si cateva poze cu Bianca. Ea e toata o lady, se machiaza aproape profi, stie f clar ce si cum vrea sa se imbrace, imi explica mie cum isi manifesta ea personalitatea prin outfit si machiaj (cand o mai intorc de drum ca si-a facut dunga la ochi prea lunga), e foarte ambitioasa si hotarata. O personalitate f puternica, nu te pui cu ea [:D].

 

 

In penultima si ultima fotografie e cu alte doua Bienci, colegele ei de clasa care ii sunt si prietene foarte bune. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost bine, o experienta in plus, lupta, ambitia si bucuria de a concura.

Ana a facut lungime si 300 m, 300 m cu record personal si locul 10, partea mai ofticanta pt ea a fost ca distanta pana la un loc putin mai bun a fost de cateva sutimi. 

Adica ea a avut 47.80 s, locul 9 - 47,78 s, locul 8 - 47.74, locul 7 - 47.73, locul 6 cu 45.62, loc 5 - 47.50, loc 4 - 47.45 :)) locurile 1,2,3 cu timpi mai buni. De obicei pe distanta asta nu sunt concentrate asa multe locuri in 30 de sutimi :))

Dar, na, asta e, daca se intampla asa, se departajeaza la sutime...

Monica, Silvia, cum a fost la concurs? Ce zic fetele ? Cu siguranta a fost o experienta super pt ele.

 

 

La multi ani si din partea mea tuturor sarbatoritilor din aceste zile!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...