Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un ONG care poate ajuta o mama abuzata in Ploiesti?


Recommended Posts

Buna,

 

Nu stiu sa dau foarte multe detalii, nici nu stiu daca ar fi trebuit sa postez aici, dar imi incerc norocul.

 

Verisoara unei colege de munca, insarcinata in 7 luni si cu in bebe de 2 ani vrea sa isi parseasca barbatul, care o bate si umbla cu altele. Ea nu munceste, pentru ca el avea suficienti bani si nu a lasat-o, a pus-o sa aibe grija doar de copii, asa ca nu are nimic pus de-o parte, nu are banii ei, el nu ii da nimic, o bate si si bate joc de ea.

 

Ce poate face in situatia asta, unde ar putea cere ajutorul? Ea se gandea inclusiv sa plece din Romania (sa vina aici, la verisoara ei, in UK), dar nu ii va da el procura sa iasa din tara cu copilul, plus ca trebuie sa nasca, si nefiind asigurata, e imposibil.

Nu isi permite sa isi ia un avocat, efectiv e la mana abuzatorului.

 

Daca stiti ceva asociatii serioase care o pot ajuta, ar fi super.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Știu ca multe femei abuzate își găsesc adăpost, împreună cu copiii, la părintele Tănase, din Valea Plopului. Asociatia/fundația părintelui se numește pro vita.

Doamna în cauza ar trebui sa depună plângere la politie și sa ceara ordin de interdicție pentru soțul violent. Cred ca se poate adresa și direcției pentru protecția copilului, sa afle dacă se poate muta temporar într-un centru/adăpost. 

Știu ca și cei de la BGS, companie privata de paza, asigura servicii de monitorizare și intervenție pentru victimele violentei domestice.

Si fundația Sensiblu are un program de ocrotire și consiliere, inclusiv avocat. 

http://www.fundatiasensiblu.ro/#harta

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin pinned și unpinned this subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...