Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Admitere medicina Uniunea Europeana


Recommended Posts

Letitia, nu e vina mea ca Scotia plateste taxa la toti studentii sau ca taxa e asa mica. In plus nu aveam nici o idee ca nu e bursa sau ca toti studentii o primesc. Cu atat mai bine! Datorita faptului ca nu se platesc taxe asa mari, concurenta e acerba acolo. Nu e vina mea nici ca in Anglia taxele sunt asa mari. Fii-mea a intrat la toate facultatile pe care le-a ales, inclusiv in Anglia si evident ca a ales Edinburgh.Si nu am nici o idee unde locuieste Luna. A pomenit de medicina si biochimie, am raspuns.

 

Nu inteleg de ce esti agresiva!  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Letitia, nu e vina mea ca Scotia plateste taxa la toti studentii sau ca taxa e asa mica. In plus nu aveam nici o idee ca nu e bursa sau ca toti studentii o primesc. Cu atat mai bine! Datorita faptului ca nu se platesc taxe asa mari, concurenta e acerba acolo. Nu e vina mea nici ca in Anglia taxele sunt asa mari. Fii-mea a intrat la toate facultatile pe care le-a ales, inclusiv in Anglia si evident ca a ales Edinburgh.Si nu am nici o idee unde locuieste Collins. A pomenit de medicina si biochimie, am raspuns.

 

Nu inteleg de ce esti agresiva!  [flo2]

Si am spus eu undeva ca E VINA TA? Cum adica sint agresiva, poate imi explici [flo2] ? Stiam ca nu stii, de aia am precizat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost impresia mea dupa ce am citit mesajul, Letitia, si cumva te pot intelege, dar nu asta e topicul, asa ca ii pun punct.  [flor]

Am intrebat-o pe fii-mea de taxa, nu trebuie sa o returneze dupa terminarea facultatii.

Si da, taxa e platita de statul Scotian, bursa de o firma.

 

Si trebuie sa recunosc ca eu am avut o perioada foarte grea si nu m-am implicat deloc in ultimii ei doi ani de gimnaziu, de aici si informatiile poate nu 100% exacte. Si daca fii-mea a reusit de una singura, fara meditatii, parinti etc, cred ca orice copil ambitios poate. 

 

Succes Luna, sa reusiti acolo unde va doriti!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna, fii-mea a intrat la Biochimie/4ani, Edinburgh. Taxa e ca.1500 lire pe an, a aplicat pentru bursa, 

 

Edinburgh e si pe lista de favorite a fetei mele.Cred ca printre cele 2 prime.

Felicitari fetitei tale ! 

Pentru bursa trebuie sa fii elev de 10 sau nu neaparat?!

La scoala fetitei mele ,notele se dau de la 1-7 si ma cam incurc cu procentajele - oricum mai are de lucrat la chimie si matematica pentru media 6 ,dar la biologie are sansa sa ia chiar si 7.

Facultatile din nordul Europei cer si fizica,care momentan nu e in curricula ei - deoarece nu putea sa aleaga mai mult de 3 sttinte avansat - asa ca pe timpul verii va trebui sa studieze si fizica - am inteles ca este un examen undeva prin septembrie si ii va fi suficient chiar si un 5 din 7.

Inainte a studiat fizica pentru IGCSE - si s-a descurcat bine,fara sa depuna un efort considerabil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Nu e vina mea nici ca in Anglia taxele sunt asa mari. Fii-mea a intrat la toate facultatile pe care le-a ales, inclusiv in Anglia si evident ca a ales Edinburgh.

 

Cand am inceput liceul,Anglia era si pe lista noastra de optiuni,dar cu Brexit e clar,ca nu ne putem permite taxa de scolarizare de acolo ,asa ca ne-am reprofilat.

Asa cum spui,concurenta e si mai mare acum,pentru ca toti cei care initial ar fi ales Anglia se indreapta,spre Scotia,Irlanda. 

Noi ne-am relocat in Bucuresti din Emiratele Arabe.

Fetita mea s-a nascut acolo si a studiat in limba engleza pana in anul 10.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna, noi stam in Franta si copilul mare e la medicina in anul 5.

 

 

 Foarte utile informatiile!

Interesant ca Franta nici nu a intrat in ecuatie,desi mi se pare o tara foarte buna,civilizata pentru studii. 

Iar taxa e chiar foarte acceptabila.

Se studiaza in limba engleza sau franceza?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...