Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Admitere medicina Uniunea Europeana


Recommended Posts

 La fizica are AS level acum ,iar in primavara A level.

Bacalaureatul va fi IB.

 

Asa incurcatura ca greu mai inteleg ce se intampla.

 

La fizica are nevoie de A level pentru ca Olanda,Suedia,Germania cere pe langa IB si fizica.

 

Irlanda nu cere fizica,in schimb cu Brexitul se pare ca e mai greu de intrat,caci a crescut nr.candidatilor cu cei care intial vroiau sa aplice in Anglia.

 

In paranteza fie spus mie imi surade cel mai mult Carol Davilla din Bucuresti.

 

Nu ma intereseaza nici un top al facultatilor din lume,pentru ca din proprie experienta stiu ca in ceea ce priveste cariera nimeni nu iti aseaza un covor rosu cand aplici pentru un loc de munca doar pentru ca ai terminat la o facultate buna.

Diploma e diploma,dupa care norocul ti-l faci singur sau iti da Dumnezeu sansa sa fii la locul potrivit in momentul potrivit .

 

Menirea mea ca mama,este sa fiu alaturi de ea,sa o sustin in visele ei ,care sunt normale pentry varsta ei si mediul de studiu din care provine.

Din moment ce 98% din colegii ei aplica in afara Romaniei,nu pot sa vin sa ii spun eu sa stea frumusel aici, ca e mai bine pentru mine,caci nu trebuie sa platesc cazare,masa,bilete de avion + alte cheltuieli inerente studiului in afara tarii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 4 months later...

Se apropie cu pasi repezi bacalaureatul si implicit alegerea unei facultati.

La unele perioada de aplicare s-a terminat,la altele abia incepe dar,in general,sunt mai putin stresata acum,ca am intrat pel inie dreapta.

Momentan are oferta de la facultatea de medicina din Maastricht/Olanda.Imi surade taxa de scolarizare dar nu si faptul ca nu au un campus universitar.

M-as simti mai comfortabil sa o stiu la camin,mai ales ca eu am cocolosit-o cam mult,insa cu siguranta s-ar descurca la nevoie.

Se pare ca Olanda atrage foarte multi studenti est-europeni,mai ales la specializarile economice si inginerie,au facultati foarte moderne.

Oricum niste absolventi ai liceului care studiaza in Olanda,sunt multumiti de ceea ce li se ofera dpv.educational,dar mai toata lumea se plange de pretul chiriilor si spatiul foarte mic pe care il au la dispozitie.

Intre timp nu mai doreste sa aplice in Germania ,in schimb s-au deschis aplicatiile pentru Suedia .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Bafta multa ! Studiul in Olanda e in engleza, banuiesc. 

 

Da . A fost admisa la Facultatea de Medicina din Maastricht si este foarte incantata de oras,facultate,profesori,si-a facut prieteni destul de repede .

Taxa e chisr mica 1200 euro pe an ,insa cazarea e foarte scumpa .

Multi studenti,putine locuinte .Singura problema,de altfel,in rest numai de bine.

Si-a cumparat chiar si o bicicleta, mananca sanatos,caci se pare colegii rad de cei care nu o fac,+s-a acomodat si ma bucur foarte mult.

Mai nou,e o destinatie pentru studiu foarte cautata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

 

 

Statul plateste taxa direct in contul unversitatilor la toti cei intrati la facultate, nu e bursa. Apoi dupa ce termini incepi sa platesti inapoi la stat toate datoriile facute in universitate. 

 Exact.

Cred ca nu e prea placut celor la inceput de drum sa inceapa sa plateasca datorii acumulate in timpul studiilor.

Am o cunostinta care studiaza in Anglia psihologie si exact asa se va intampla.

Momentan parintii oricum platesc foarte mult pentru cazare si masa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 In final fetita mea a fost admisa in Olanda la facultatea de medicina din Maastricht.

Ca parinti suntem multumiti pentru ca taxa de studiu e in jur de 1300 euro, in schimb platim foarte mult pentru cazare si masa.

Ea e foarte multumita si asta e tot ce conteaza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In final fetita mea a fost admisa in Olanda la facultatea de medicina din Maastricht. Ca parinti suntem multumiti pentru ca taxa de studiu e in jur de 1300 euro, in schimb platim foarte mult pentru cazare si masa. Ea e foarte multumita si asta e tot ce conteaza

 

felicitari Luna! In ce limba studiază?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...