Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Admitere medicina Uniunea Europeana


Recommended Posts

 

 

Se apropie cu pasi repezi bacalaureatul si implicit alegerea unei facultati. La unele perioada de aplicare s-a terminat,la altele abia incepe dar,in general,sunt mai putin stresata acum,ca am intrat pel inie dreapta. Momentan are oferta de la facultatea de medicina din Maastricht/Olanda.Imi surade taxa de scolarizare dar nu si faptul ca nu au un campus universitar. M-as simti mai comfortabil sa o stiu la camin,mai ales ca eu am cocolosit-o cam mult,insa cu siguranta s-ar descurca la nevoie. Se pare ca Olanda atrage foarte multi studenti est-europeni,mai ales la specializarile economice si inginerie,au facultati foarte moderne. Oricum niste absolventi ai liceului care studiaza in Olanda,sunt multumiti de ceea ce li se ofera dpv.educational,dar mai toata lumea se plange de pretul chiriilor si spatiul foarte mic pe care il au la dispozitie. Intre timp nu mai doreste sa aplice in Germania ,in schimb s-au deschis aplicatiile pentru Suedia .

 

 

Luna, 

 

subiectul asta e din 2021, când copila era in clasa 13-a, 

bacalaurentul e in 2022 și admiterea in 2023. 
 

ai putea sa scrii din ce sistem vine copila ta? 
 

A început cu semestru de primăvara sa înțeleg ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 In final fetita mea a fost admisa in Olanda la facultatea de medicina din Maastricht.

Ca parinti suntem multumiti pentru ca taxa de studiu e in jur de 1300 euro, in schimb platim foarte mult pentru cazare si masa.

Ea e foarte multumita si asta e tot ce conteaza

 

Felicitari!!!   [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna,

felicitari ! 

Si daca s- a adaptat e super.

Pretul e f bun(exceptand chiria) , prin comparatie la umf buc taxa pt studentii straini e de 7.500 euro pe an.

 

Da . Intr-adevar .Plus studiaza ce nu exista in Romania - BioMedicina , care e de fapt cercetare medical.

Deja s-a inscris pentru a ajuta profesori care momentan se ocupa cu studierea unor boli genetice care se decopera din faza embrionala.

Partea pozitiva e , ca sunt multe locuri de munca pentru ca mai toate universitatile care conteaza investesc mult in cercetare .

Partea nasoala e ca pe langa toate stiiintele pe care le-a avut la bacalaureatul international ,a trebuit sa mai dea examen separat la fizica pentru a fi admisa.

Saraca fata a invatat de i-au sarat fulgii ... dar, fara dorinta de a studia nu meriti sa fii acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna,

cum ati gasit cazare? La fata locului, pe internet? La comun cu alti studenti? 

am si eu o cunostinta care cauta si momentan nu a gasit nimic.( daca se valideaza bac ul, alt stres) 

 

Aoleu si vai de mine!

Nu stiam ce durere e sa cauti cazare in Olanda.

A stat o luna si ceva la un hotel pana a reusit sa se cazeze intr-un campus care era in constructie.

Neaparat sa se duca mai devreme 2-3 luni ca sa isi rezerve cazare.

De fapt caminele sunt o garsoniera pe cap .

noi platim 700 euro ( aici intra si consumul de curent si alte cheltuieli mai putin accesul la spalat haine care se plateste separat) caci nu am avut de ales , dar daca mergi mai devreme poti gasi cred cu 500 /

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna, 

 

subiectul asta e din 2021, când copila era in clasa 13-a, 

bacalaurentul e in 2022 și admiterea in 2023. 

 

ai putea sa scrii din ce sistem vine copila ta? 

 

A început cu semestru de primăvara sa înțeleg ?

Deci are IB ( bac international) asta se face cu 13 ani de liceu dar actele pentru admitere se trimit deja in anul 12 cu o evaluare probabila a ce note sa te aștepți .

Pe baza punctajelor trimise intri sau nu in funcție de punctajul altora.

Teoretic stia ca a intrat in februarie 2022 dar nu sigura pana nu au venit rezultatul bacului caci una e estimarea si alta poate fi rezultatul.

Deci pe 1 septembrie 2022 a si inceput facultatea la 18 ani caci desi a facut 13 ani ,de fapt a facut 12 ani caci a intrat la scoala la clasa 1 la 5 ani .

Asta se intampla in Emiratele Arabe ,aici cred , ca cei mai multi termina IB la 19 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...