Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Remodelarile noastre


Recommended Posts

Nu sunt! PAL-ul din care sunt construiti peretii corpului este acelasi, PAL melaminat de 18 sau 16 mm grosime. In general, la mobilierul la comanda, acolo unde sunt necesare mai multe manevre manuale se foloseste de 18 deoarece este putin mai rezistent. Iar la mobilierul de serie, unde toate operatiile sunt automatizate se foloseste de 16.  

In Germania, iti faci mobila la comanda, dar de fapt este de serie ca-i produsa pe banda, la dimensiuni standard. Ikea produce la fel.

 

Finisajul fetelor exterioare la corpuri este diferit, iar de aici vine diferenta majora de pret.

Fetele corpurilor pot fi tot din PAL cu diferite canturi, sau din MDF cu diferite frezari si finisari.MDF-ul este produs din aceleasi ingrediente si in aceleasi fabrici ca si PAL-ul, doar ca este de duritate mai scazuta pentru a putea fi prelucrat usor. Din cauza rezistentei scazute, nu se foloseste decat la exterior, pentru fetele corpurilor. MDF-ul poate avea diverse modele de frezari si poate fi vopsit sau infoliat. Pentru bucatarii nu este recomandat cel cu folie, deoarece de la abur si umezeala, in timp pot aparea probleme. Insa acelasi lucru este valabil si la cel vopsit, daca vopseaua aplicata este de proasta calitate, sau conditiile de aplicare si uscare nu sunt tocmai ok.

Mai exista varianta cu fete din lemn, dar e varianta premium, costa de te rupe!

 

Ofertele pe segmentul de bucatarii sunt exact ca ofertele la masini. Aceeasi masina, cu dotari full poate costa dublu la pret fata de una fara. 

In general se compara mere cu pere, iar cand comparam piata din America cu cea din Europa vorbim de o diferenta si mai mare.

mianda, multumesc de detaliile date, imi poti recomanda ceva referitor la acest MDF, ce sa evit, asta m-ar interesa in mod special.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 357
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mianda, multumesc de detaliile date, imi poti recomanda ceva referitor la acest MDF, ce sa evit, asta m-ar interesa in mod special.

 

Evita Ikea. Calitatea finisajului la MDF e execrabila.

In rest, uita-te si tu sa vezi daca frezarile sunt bine executate, si daca vopseaua e aplicata in strat uniform, fara portiuni ingrosate sau bule intre straturi. Poti vedea calitatea analizand muchiile si adanciturile modelului frezat pe usa. Sau, daca alegi un model de usa cu cant aplicat, uita-te pe la colturi daca e bine lipit sau finisat.  Dar in general, e destul de greu sa-ti dai seama de defecte daca n-ai ochiul format  [:)] Toate defectele ies la iveala dupa doi sau trei ani de folosire.

 

Am o prietena care si-a luat mobila de la Poco acum recent. E cu fronturi albe, lucioase. N-am stat sa analizez in detaliu , dar arata foarte bine. Au iesit foarte bine la pret dar si-au montat-o singuri. Blatul l-au cumparat din alta parte. In schimb, a durat foarte mult pana au primit-o, daca nu ma insel parca 4 luni. Dar tot asa, si-au construit modelul din corpuri cu dimensiuni prestabilite. n-au putut merge pe dimensiuni personalizate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Am o prietena care si-a luat mobila de la Poco acum recent. E cu fronturi albe, lucioase. N-am stat sa analizez in detaliu , dar arata foarte bine. Au iesit foarte bine la pret dar si-au montat-o singuri. Blatul l-au cumparat din alta parte. In schimb, a durat foarte mult pana au primit-o, daca nu ma insel parca 4 luni. Dar tot asa, si-au construit modelul din corpuri cu dimensiuni prestabilite. n-au putut merge pe dimensiuni personalizate.

 Sa stii ca m-am uitat pe site la Poco si au bucatarii Nobilia...deci asa proaste nu au cum sa fie.

 

Am inteles si multumesc de explicatii, drept sa spun nu am vazut nicaieri asemenea "defectiuni" pe care le-ai mentionat tu, in niciun magazin de pina acum, nici macar la Ikea.

 

Oricum, ikea nu e pe lista noastra!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Am o prietena care si-a luat mobila de la Poco acum recent. E cu fronturi albe, lucioase. N-am stat sa analizez in detaliu , dar arata foarte bine. Au iesit foarte bine la pret dar si-au montat-o singuri. Blatul l-au cumparat din alta parte. In schimb, a durat foarte mult pana au primit-o, daca nu ma insel parca 4 luni. Dar tot asa, si-au construit modelul din corpuri cu dimensiuni prestabilite. n-au putut merge pe dimensiuni personalizate.

 Sa stii ca m-am uitat pe site la Poco si au bucatarii Nobilia...deci asa proaste nu au cum sa fie.

 

Am inteles si multumesc de explicatii, drept sa spun nu am vazut nicaieri asemenea "defectiuni" pe care le-ai mentionat tu, in niciun magazin de pina acum, nici macar la Ikea.

 

Oricum, ikea nu e pe lista noastra!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Sa stii ca m-am uitat pe site la Poco si au bucatarii Nobilia...deci asa proaste nu au cum sa fie.

 

Am inteles si multumesc de explicatii, drept sa spun nu am vazut nicaieri asemenea "defectiuni" pe care le-ai mentionat tu, in niciun magazin de pina acum, nici macar la Ikea.

 

Oricum, ikea nu e pe lista noastra!

 

Eu am vazut, multe! [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...