Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Remodelarile noastre


Recommended Posts

  • Răspunsuri 357
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Ab, e frumoasa lustra. Lumineaza suficient? ( eu am o problema, nu prea suport semiintunericul si lampile astea distribuie lumina pe suprafete mici, strict sub ele, deoarece au in general becuri de putere redusa)

Lampa e asta:

https://www.johnlewis.com/john-lewis-partners-jensen-5-pendant-led-cluster-ceiling-light/p3204766

M-ai facut curioasa si am cautat are becuri LED de 55 lumens = 90 W. 

Eu o am exact deasupra mesei si mai am o lampa in spate. Nu am spoturi in tavan. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu alta manie o am cu ceasurile, am prin toata casa.

Ultimul cumparat e sub forma de telefon de pe vremuri pe care l-am pus pe semineu. 

In birou pe perete am in forma de volan de masina din piele maro. 

Fiecare cu nebunia lui  [:-)))]

Inclusiv afara am ceas: pe o parte ceas pe o parte termometru cum erau in gari. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua!

 

am citit fiecare parere si va multumesc pentru timp si idei.

pentru unii vad ca m-am facut inteleasa pentru altii mai putin dar am luat de la fiecare cate ceva.

1. 2 wc-uri vor fi sigur, nu stiu exact cum dar sigur vor fi 2

2. din ce vor fi peretii nu stiu, cand va veni echipa de muncitori o sa vedem. probabil va fi doar un ventilator pentru aerisire.

3.wc-ul doi va avea chiuveta incorporata, nu iesi de acolo ca sa te speli pe maini si va avea dus de wc, asa cum va avea si wc-ul 1 si cum am si acum acasa.

4. nu pot face baie de serviciu in alta parte, e un apartament de bloc. doar aici pot avea acces la scurgere. 

 

singura problema e cea a usilor. pot pune usi normale dar doar una se poate deschide spre interior, una e musai sa se deschida spre hol. pot pune pliante dar nu ma multumeste felul in care izoleaza. nu pot pune culisante decat daca exista vreaun sistem de a se deschide una peste alta (si din ce am citit pe net nu exista) pentru ca in afara de acest spatiu de 2,25m cat tine baie nu e disponibil nici un centimentru. holul e mai lat iar dupa baie urmeaza un dormitor in unghi de 90.

 

asadar inca nu am rezolvare pentru problema mea, dar va multumesc oricum [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wc cu chiuveta

dar sunt foarte multe modele si solutii

 

uite un desen facut de mine...sper calculele sa fie corecte...

am folosit dimensiuni de la dedeman

 

pe peretele din baia mare deasupra chiuvetei poti sa pui un dulap cu oglinda la fel si dedesuptul chiuvetei poti sa adaugi un dulap..la fel si deasupra wc-ului.

 

dulapurile in baie le consider f folositoare.

 

pe peretele din baia de serviciu poti sa pui un dulapior deasupra wc.

 

post-12506-0-21782400-1626714703_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, te pricepi la schite. din pacate nu se potriveste schita ta la realitatea mea. schita ta e prea mare. baia mea are toata 5,25- cred ca am scris. iar peretele cu usile are 2,25.

si cel mai important scurgerea este pe peretele din dreapta, adica wc-urile nu pot fi decat pe peretele din dreapta, legate la aceiasi scurgere, motiv pentru care primul va fi putin inaltat (problema discutata deja cu constructorul)

in planul initial acolo era bideu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am vazut pe un grup de amenajari doua usi una langa alta, una normala alba si una pliabila tot alba si nu se vedea rau.

ma gandesc ca in felul asta baia va avea o usa normala iar wc-ul de serviciu va avea usa pliabila si in felul asta poti sa intri ok si nici nu se deschide spre hol ca la neoameni [batcap]

nu vor fi toate usile la fel dar un compromis tot trebuie sa fac...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, pune neaparat  toaleta simetrica (aceeasi distanta fara de pereti)  caci se spala mai usor si peretii sunt la fel de "protejati". Daca piesa se strimta, nu pune mobila pe sol, eventual o mobila mica suspendata deasupra toaletei [asa am si eu] caci e practic pentru tinut hirtia, protectii, prosoape de miini. In schita Michelei piesa e prea lunga, poti pastra un spatiu in spate pentru un dulap in baia principala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...