Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Remodelarile noastre


Recommended Posts

Apoi mânerele . 
Nu am mânere . Dar am pierdut din spațiu la sertare . Pt ca îți lasă spațiu pt mâna. Dar se merita pt ca se spală foarte ușor . 
 

ce nu mi- a făcut mie, a fost peretele de la chiuveta . Eu am chiuveta la geam . Bateria e rabatabilă . A rămas perete între plinta și pervaz . 
a pus bărbatul plexiglas ca ma apucau nervii . 
ulterior am văzut la o vecina ca i- a pus plinta inclusiv pervazul la fel . 
o prietena și- a făcut geam tăiat sa nu fie problema cu bateria . La noi nu a mers, pt ca modelul exterior a fost stas și bătut in cuie . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 357
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

E normal sa folosesc termeni in limba romana, cu ei am lucrat 10 ani. [:)]

Si cum, voi stati in casa voastra si nu ati facut evacuare pentru hota? Hotele alea cu recirculare doar invart aerul si-s fix pix. Nu fac mare isprava si cu mirosul tot ramai. 

Pe mine ma intereseaua -drept sa spun, cum e cu aburul mai mult decit cu mirosul.

 

Inchid usa la bucatariue si gata, rezolv partea cu mirosul insa cinf fac eu o racituri la craciun [:-)))] [:-)))]trebuie sa traga aburul bine sa nu-mi faca apa pe mobila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa folosesc termeni in limba romana, cu ei am lucrat 10 ani. [:)]

Si cum, voi stati in casa voastra si nu ati facut evacuare pentru hota? Hotele alea cu recirculare doar invart aerul si-s fix pix. Nu fac mare isprava si cu mirosul tot ramai. 

Pe mine ma intereseaua -drept sa spun, cum e cu aburul mai mult decit cu mirosul.

 

Inchid usa la bucatariue si gata, rezolv partea cu mirosul insa cinf fac eu o racituri la craciun [:-)))] [:-)))]trebuie sa traga aburul bine sa nu-mi faca apa pe mobila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apoi mânerele . 
Nu am mânere . Dar am pierdut din spațiu la sertare . Pt ca îți lasă spațiu pt mâna. Dar se merita pt ca se spală foarte ușor . 
 

ce nu mi- a făcut mie, a fost peretele de la chiuveta . Eu am chiuveta la geam . Bateria e rabatabilă . A rămas perete între plinta și pervaz . 
a pus bărbatul plexiglas ca ma apucau nervii . 
ulterior am văzut la o vecina ca i- a pus plinta inclusiv pervazul la fel . 
o prietena și- a făcut geam tăiat sa nu fie problema cu bateria . La noi nu a mers, pt ca modelul exterior a fost stas și bătut in cuie . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apoi mânerele . 

Nu am mânere . Dar am pierdut din spațiu la sertare . Pt ca îți lasă spațiu pt mâna. Dar se merita pt ca se spală foarte ușor . 

 

 

Mey...asta cu minerele zau ca iar e sa te stoarca de bani.Eu am ales ce-mi place-optic vorbesc si erau cele mai scumpe!!!! [alcool] [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar hotele alea ce se monteaza in blat le stii? Alea-s cele mai tari.

Tu spui de Bora?

 

Sunt foarte, foarte scumpe, si sa stii ca ce am vazut eu-una era inserata in plita arahauului, nu mi-a placut cum arata.O alta .inserata la marginea aragazului, arata bine, insa au niste preturiiiiii!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu spui de Bora?

 

Sunt foarte, foarte scumpe, si sa stii ca ce am vazut eu-una era inserata in plita arahauului, nu mi-a placut cum arata.O alta .inserata la marginea aragazului, arata bine, insa au niste preturiiiiii!!!!

 

Daca nu ma insel, Bora are plita cu hota in ea. Nu, eu ma refer la modelele individuale de hota care vin montate in blat, Da, sunt foarte scumpe, dar sunt ultima fita.

 

Pana la urma, la bucatariile astea conteaza foarte mult doar designul ca in rest materia prima provine cam din aceleasi surse. Iar pentru design conteaza spatiul si nu in ultimul rand gustul beneficiarului. Degeaba vezi o bucatarie foarte frumoasa daca la tine nu se potriveste neam. 

Pe piata sunt o multime de accesorii facute sa-ti fure ochii si sa-ti scoata banii din buzunar. Pana la urma trebuie sa stai si sa gandesti daca-ti trebuie cu adevarat si daca merita banii.

Pentru mine ceea ce conteaza in primul si in primul rand la o bucatarie este sa folosesc la maxim spatiul din dulapuri si sa o pot intretine usor. Din acest motiv am renuntat din start la multe chestii pe care marea majoritate le-ar alege. De exemplu, n-am usi cu sticla, sertare in sertare, sisteme metalice prin dulapuri sau chiar plinta la blat de care se vorbea intr-un post nterior. La mine totul e simplu si usor de spalat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda, și la noi tot așa simplu.  [il]

 

Dar, cu materialele , as zice ca e diferența , mai ales la sertare, sisteme de închidere , proiectare, concept. De asta cred ca e imp sa le și verifici, pui mâna in magazin , sa decizi ce îți place. 
Din start am ocolit ikea, mai ieftin, dar nu așa grozav. Pana la urma, dai un ban, dar te tine ani de zile. 
Diferenta f mare de preț este și la blat, marmura, granit, sunt din start mai scumpe. 

hai ca ne am axat mai mult pe bucătarii .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda, și la noi tot așa simplu.  [il]

 

Dar, cu materialele , as zice ca e diferența , mai ales la sertare, sisteme de închidere , proiectare, concept. De asta cred ca e imp sa le și verifici, pui mâna in magazin , sa decizi ce îți place. 

Din start am ocolit ikea, mai ieftin, dar nu așa grozav. Pana la urma, dai un ban, dar te tine ani de zile. 

Diferenta f mare de preț este și la blat, marmura, granit, sunt din start mai scumpe. 

 

hai ca ne am axat mai mult pe bucătarii .

 

Marea majoritate a accesoriilor pentru mobilier provin din China, chiar daca sunt produse sub marci de renume.  Aceleasi sertare cu aceleasi sisteme de franare le poti gasi la "N" preturi. Nu trebuie sa fie neaparat de marca pentru a fi bun si eficient. Iar PAL-ul provine in cea mai mare parte din Romania. (Asta-i mafia lemnului de care toata Europa vorbeste, dar in acelasi timp toata Europa profita.)

La marmura si granit nu ma bag!  Or fi aratand bine, or fi rezistente, dar nu pentru mine.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai ne- am axat pe bucătarii ca Dana e in căutări . 
In  2006 am luat mobila de la IKEA . Sertarele toate le- am luat cu noi Acu și am pus tot peretele din camera mașinii de spălat . Foarte buna calitatea . 2 dulapuri le-am aruncat și blatul l- am tăiat și păstrat fix cât trebuie . 
calitatea din 2021 e inferioară cu IKEA 2006 din păcate . 
 

Pereții noi ii avem din mdf . Între blat și corpurile de sus. 
dar la geam am pus plinta . Deci eu Mianda sunt cu plinta .
iti intra in peisaj . Nu mai contează . 
ieri am pus niște frunza de vie la saramura . 
s-a umflat frunza aia ai mi- a dat saramura pe afara . Noroc ca era plinta siliconata 

 

ce mi s- a părut mie interensant in 2019 vs 2006 singuri . 
 

cand faci cu in furnizor mare de ocupa el de tot. 
au venit ei și au măsurat bucătăria 
 au livrat - o asamblat/ blat fals 

 

au venit alta firma prin ei și au luat amprenta de blat. 
 

au livrat blatul și peretele de la hota 

au venit iar primii și au pus hota, pereții mfd și prizele 

au venit iar cei de la blat ca uitasara sa taie piatra . 
vai ce m-au enervat unii . 
 

ca ei nu știu unde sa pună prizele sa le spun eu pe loc 

 

Alooo Pai am stat de 2 ori in magazin 6 ore sa îți spun eu pe loc?

unii Mi- au ciobit 2 placi. Una era fix la mașina de vase  [smulgpar]

Am Vazut Dupa ce am semnat . I- am sunat. Vb și românește unul .  Nu ca el nu e. Sa ii trimit poze. Nimic . 
asa ca m- am dus la Magazin si m- am plans la consultant. Cand a auzit imediat a comandat altele . 
 

apoi la corpurile de sus sunt niște geamuri pe blat . Mi- a venit și la unele sertare . Dacă îmi puneau la toate, nu era bai, Doar la unele . 
 

apoi a venit și a măsurat cât a rămas la geam și s adus măsura specială . 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...