Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Reguli sanitare in strainatate


Recommended Posts

  • Răspunsuri 97
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Laura, nu stiu daca inteleg, ce inseamna certificate pentru voi? Te referi la hirtiile alea unde este QR code?

 

Buna întrebare ,

 

noi când am revenit in de nu aveau la Otopeni cititoare de qr code. 
noroc ca avem la noi carnetul galben de vaccin . 
Acu am văzut ca și romania trecuse Germania in zona Galbena .

 

sejur plăcut !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna întrebare ,

 

noi când am revenit in de nu aveau la Otopeni cititoare de qr code. 

noroc ca avem la noi carnetul galben de vaccin . 

Acu am văzut ca și romania trecuse Germania in zona Galbena .

 

sejur plăcut !

Mutumesc de specificatie, deci cu carnetele galbene e tot ok, le recunosc romanii fara traduceri sau alte chestii suplimentare!!!

 

Ma indoiesc ca voi avea mare relaxare in tara, pina nu-mi vad pasaportul in mina nu o sa ma pot relaxa, plus incidenta din Romania care creste ca Fat Frumos!!! [smulgpar] [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Celor care citesc codul QR le apare ca verde, deci e valabil. Si noi avem un app, covid check (l-am instalat si asa am vazut cum functioneaza cititul codului). 

In app-ul cu certificatul, daca apas pe el (e un buton special), imi apare verde (e la fel ca la covid check).

Aici au discutat de protectia datelor: de-aia cei care citesc codul nu pot vedea decat numele, data nasterii si ca e ok (certificatul in sine cuprinde si dozele de vaccin, cand le-ai facut..si asta nu vor sa se vada: adica daca esti vaccinat, ai avut boala sau ai test negativ).

 

Noi avem certificatele pe telefon si printate. In plus avem si certificatul international de vaccinuri. Majoritatea persoanelor in varsta (nu numai aici, am vazut si in alte tari) merg cu hartia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva sa dea mai multe informatii despre formularele ce trebuiesc completate in aeroport?

 

Fara ele , nu-ti poti face check in?

 

Eu vreau sa-mi descarc app-ul pus la dispozitie de Eurowings, sa completez deja formularele(nu stiu inca daca trebuiesc si printate sau pot fi direct pe mobil verificate) insa nu stiu daca si la intoarcere procedura e valabila si recunoscuta de cei din Romania.

 

A calatorit cineva recent si stie mai multe detalii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind a fost fii-mea in august, au distribuit formularele in avion. Foarte practic [batcap]pt  ca erau numai in româna. Fiica-mea si vecina ei au fost ajutate de un alt pasager.

 

Andacos, cind mergi in România? Am luat si noi bilete pt sfirsitul lui octombrie, sper sa putem calatori, in sensul sa nu fie obligatorie carantina nici in Ro, nici la intoarcere in Fr. Am vazut ca pe situl de la Wizz sint niste declaratii de completat, dar nu m-am uitat mai in amanunt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...