Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Antibiotic si temperatura peste antibiotic


Recommended Posts

Buna ziua! Copilului meu (~5 ani),ii administram Augmentin d eluni seara si dupa ce am iesit in doua seri, cate o ora afara cu trotineta (se simte bine), a inceput sa aiba iarasi temperatura. Astazi este deja a treia zi de cand are temperatura. Am vazut de alaltaieri, puncte albe in gat, acum este alb tot gatul, dupa omusor. Nu-l doare, se comporta normal. Ii administram antitermice si temparatura tot persista, in jur de 37 grade Celsius.

Avem programare la medic, maine. Pana atunci, voiam sa stiu daca s-a mai intamplat cuiva ca cel mic sa aiba temperatura dupa antibiotic si in timpul administrarii (cand am inceput administrarea, a avut, apoi i-a scazut...acum, iarasi), pentru ca pana maine mai este o zi si sotia mea este ingrijorata de aceasta situatie. Cred ca suntem amandoi. De regula, la 3 zile, era bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ba da. Lui ii creste foarte repede. Medicul stie cazul.

 

Aleluia ! Atunci intrebati medicul, daca acesta cunoaste asa bine cazul.

 

Parerea mea de neavenit forumist si mama de copii care au avut diferite infectii(antibiotic , amigdalite, operatii, etc) ar fi ca un copil poate dezvolta rezistenta la antibiotic (urmarind topicurile de a lungul timpului) si ca ai nevoie de un/ pediatru, eventual medic orl ist bun.

Ai mei nu mai faceau febra dupa ce incepeam administrarea antibioticului, antitermice administram doar de la 38,5-39 gr in sus, alaturi de alte metode pt scaderea febrei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aleluia ! Atunci intrebati medicul, daca acesta cunoaste asa bine cazul.

 

Medicul nostru de familie are pediatrie la baza. Am conlucrat bine pana acum, cu diagnostice si scheme de tratament identice (ma rog, foarte asemanatoare) cu cele prescrise de unul dintre cei mai buni medici pediatri din judet.

Observ ca ati citit celelalte postari ale mele. Va multumesc!

 

Antibiograma, cum se face? La sange? As face-o de inainte. SI asta si proba de exudat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LE: deci, nu se face la sange (m-am uitat pe net). Va fi mai usor.

Cred ca problema mai mare sunteti voi parintii. Mergeti luni - luati proba - vedeti raspunsul il duceti la medic si va stii cu precizie ce este de facut. Nimic  spectaculos. 

Daca face febra la noapte 39 sau mai mult un antitermic este suficient. Sau banala apa cu un pic de otet de mere si stergeti talpile si palmele pana scade febra .... daca e cazul.

In rest profitati de ziua de azi ... e duminica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Marius! Noi suntem problema, da. Maine dimineata mergem sa luam proba si vedem. Ma intreb in cat timp ne vine rezultatul. Si ce sanse sau nesanse avem sa necesite repetare. Sau nu este ca acele, nu mai stiu care, ce trebuie repetate. Adica, vreau un rezultat rapid, c anu mai avem curaj sa scoatem copilul din casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...