Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Penguin's happy summer (faza noi vara nu dormim, ne berim si veselim)


Recommended Posts

Buna dimineata! 

 

Sunt matusica de ieri de pe la 12. Si nepotica si sora mea sunt bine. A fost un travaliu lung si greu, dar in final toata lumea e fericita si sanatoasa. Cea mica are 53 cm si 3580g, e o bolfosica frumoasa. Abia astept sa o tin in brate! 

Felicitari matusico!!!!!!!!!! Sa va traiasca!

Ce ma bucur pentru tine si pentru sora ta, pentru toata familia ta!!!!!!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 706
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si pe mine me sperie aceasta perspectiva. Pur si simplu ma terorizeaza numai gandul la un nou lockdown, de aia prefer sa nu ma gandesc. Eu sper sa nu se mai intample niciodata. Suntem liberi sa traim (bineinteles respectand regulile sanitare de la momentul respectiv, mereu le-am respectat), si sa respiram aer curat, sa ne putem misca (mai ales ca in spatii deschise virusul se transmite mult mai putin). 

Tii minte cand era secretatul de stat Andreea Moldovan care opina ca "o carantina nationala ar face minuni" si "Bucurestiul e bun de carantinat, trebuie carantinat" si a schimbat subit indicatorii dupa care un oras intra in carantina? E, uite ca nici tara nici Bucurestiul (care avea 7/1000 in martie/aprilie) nu a intrat in carantina, iar cazurile au scazut (cu masurile de la vremea respectiva, ok, am inteles, ma bagi in casa mai devreme, imi inchizi magazinele, dar nu ma tii ca un infractor in puscarie, fara posibilitatea de a iesi din casa, doar cu declaratie de ce ies, unde ies si sa ma ia politia la puricat). De unde concluzia mea ca masura de carantinare propusa in martie ar fi fost o prostie, un chin si o turtura psihica pe capul nostru fara nici un sens. Nici eu nu cred ca se va mai inchide economia, nu se poate, trebuie sa muncim, sa mancam, sa traim, sa ne putem achita facturile si nu sa stam ca sobolanii in casa. Carantina nu rezolva problema de fond (trecerea pandemiei) ci doar o amana.

 

Cu gradinita, nu aveti alta solutie? Nu prea pare in regula ce se intampla... de ce se retrag atat de multi copii? Ce schimbari a adus noua conducere? Imi pare rau, va e greu daca nu aveti alta solutie.

Mă sperie și posibilitatea unui alt lock down. Voi ce credeți? Soțul meu pare a nu crede in varianta asta, zice că Citu nu ar mai permite asta, dar cine știe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIhaela, spor la job. Important este sa-ti placa ceea ce faci, chir daca uneori e mai stresant  [flo2] Concediu placut! Cu relaxare si incarcat de baterii  [:)]

 

Laura, felicitari pt nepotica. Sa creasca mare si sa fie sanatoasa.  [floare3]

 

Velvet, viata nu e drepata din pacate. Sunt o gramada de monstri de se cred parinti si e cumplit pt copiii respectivi :((

 

Fleur, bine ati venit in tara! Ma bucur ca sunteti bine amandoi. E mai greu cu caldura, e o perioada caniculara, dar nah, asa e vara... Distractie placuta! Cat stati?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, stăm o luna. Suntem obișnuiți cu canicula din Montréal, unde a fost foarte cald în iunie, s-au simțit 40 de grade câteva zile, s-au închis unele școli.

 

Ați văzut la știri ce caniculă a fost în British Columbia, Vancouver? S- a bătut recordul din toate timpurile, 58 de grade, într-un orășel care, ulterior, a ars în întregime. În continuare sunt multe focuri de pădure.

 

Noi suntem încă dereglați de schimbarea de fus orar. Am venit de dkmineață la casa de vară, eu dormitez ( am dormit vreo 4 ore azi noapte), Băieții umplu piscina.

 

Mai am în plan să văd finala lui Euro și atât.

 

Mihaela, vacanță plăcută!

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrea cafea? [cit] Am facut una fresh acum, a 2a. Ai mei inca dorm si e liniste si pace in casa. Afara e soare si frumos, chiar prea soare as zice. Am tras o tura de gradina, ca deh.. eu fac inspectia in fiecare dimineata sa vad ce a mai crescut peste noapte.  [il]  Gradina din curtea interioara capata contur acum, au inceput florile sa creasca de nebune. Unele s-au deschis, altele acum sunt cu boboci. Dupa cate tufe am scos era asa de gol aici si cand am pus florile ma gandeam ca nu o sa am vara asta gradina frumoasa plina de flori, dar m-am inselat. Inca mai e mult de munca si rupt spatele, dar o sa fie gata la un moment dat. Imi tot repet in cap "Rome was not built in a day"  [batcap]  ca eu... le-as vrea pe toate gata cat as clipi! Asa e, mi-s tare nerabdatoare... asa am fost mereu, dar mutarea asta m-a invatat sa am si rabdare. 

 

Ma doare rau de tot spatele, am cam mancat calmante din 4 in 4 ore de Vineri incoace. M-a pus naiba si in loc de iedera am tuns gradina din spatele casei si am scos niste tufe de ma enervau. Am tuns si gardul care e super inalt si precum trimmerul e cordless si bateria foarte grea, m-a rupt de spate. Apoi am avut de greblat si strans gunoiul in saci, mi-a mancat toata ziua aproape. Lata am cazut Vineri seara, am luat eu cateva calmante cand m-am bagat in pat, dar cine cauta in dulap dupa pastile la 2 dimineata si apoi iar pe la 6?  [mariaj]  Iedera tot netunsa e ca nu a avut cine sa imi tina scara. Ieri am fost plecati, azi iar plecam si maine Mr. e inapoi la munci. Poate dupa ce termina el intr-o seara, dar precum de vreo 2 saptamani numai la 8 seara termina, nu apuc ca e tarziu. 

 

Aseara am fost la un Pub superb pe care aveam ochii de multisor si nu am apucat pana acum. Atat de fain interiorul, dar mancarea... wow! [pofticios] La desert am mancat o praji cu cirese si alaturi mi-au adus si inghetata de migdale!! Puteam sa plec fericita de acolo numai mancand inghetata aia. Divina! 

 

Ar trebui sa ma duc sa trezesc gasca sa plecam ca avem bilete rezervate pentru gradinile unui castel. Dupa castel sper sa mai apuc un supermarket deschis ca daca tine vreme asa frumoasa as face un bbq cand ne intoarcem. 

 

Ieri a fost ziua Juliei mici si scumpe de Ioanapos! [s] O urez si aici sa fie sanatoasa si cu mult noroc! Vrem pozeeeeee!!!  [bis] Zic eu ca e mica, dar nu mai e asa mica. Imi aduc aminte cand am fost in Ro in August 2015 si ne-am intalnit toti pinguinii si a venit si Ioana tarziu cu Patricia si a lasat-o pe bebe Julia cu mama parca? 

 

Monica, sa iti traiasca Andreea!! [s]  La multi ani frumosi, buni si veseli! Deja isi face buletin... ca repede mai trece timpul....

 

mihaela_s, ce ma bucur sa te citesc!  [flo]  Vacanta frumoasa si revedere placuta cu Diana. Cand te intorci asteptam impresii de calatorie! 

 

Fleur, vacanta placuta! Ce ma bucur pentru Eric si vacanta lui la bunicu` de care o sa isi reaminteasca cu mare placere peste ani si ani... 

 

Velvet, imi pare rau ca nu mai mergi in Grecia. Incearca sa iesi prin imprejurimi in Ro. Ia masina si vezi unde te duce...  [flirty]

 

S-a racit cafeaua si ai mei inca dorm! Sa ma duc sa le dau trezirea sa plecam la plimbare!

 

Duminica frumoasa! 

 

[flu]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si pe mine me sperie aceasta perspectiva. Pur si simplu ma terorizeaza numai gandul la un nou lockdown, de aia prefer sa nu ma gandesc. Eu sper sa nu se mai intample niciodata. Suntem liberi sa traim (bineinteles respectand regulile sanitare de la momentul respectiv, mereu le-am respectat), si sa respiram aer curat, sa ne putem misca (mai ales ca in spatii deschise virusul se transmite mult mai putin). Tii minte cand era secretatul de stat Andreea Moldovan care opina ca "o carantina nationala ar face minuni" si "Bucurestiul e bun de carantinat, trebuie carantinat" si a schimbat subit indicatorii dupa care un oras intra in carantina? E, uite ca nici tara nici Bucurestiul (care avea 7/1000 in martie/aprilie) nu a intrat in carantina, iar cazurile au scazut (cu masurile de la vremea respectiva, ok, am inteles, ma bagi in casa mai devreme, imi inchizi magazinele, dar nu ma tii ca un infractor in puscarie, fara posibilitatea de a iesi din casa, doar cu declaratie de ce ies, unde ies si sa ma ia politia la puricat). De unde concluzia mea ca masura de carantinare propusa in martie ar fi fost o prostie, un chin si o turtura psihica pe capul nostru fara nici un sens. Nici eu nu cred ca se va mai inchide economia, nu se poate, trebuie sa muncim, sa mancam, sa traim, sa ne putem achita facturile si nu sa stam ca sobolanii in casa. Carantina nu rezolva problema de fond (trecerea pandemiei) ci doar o amana. Cu gradinita, nu aveti alta solutie? Nu prea pare in regula ce se intampla... de ce se retrag atat de multi copii? Ce schimbari a adus noua conducere? Imi pare rau, va e greu daca nu aveti alta solutie.
.                                                                        Monica, tuturor, cred că ne-a fost greu in lockdown, însă la copii de gradi varianta online chiar nu funcționează deloc. Marele meu noroc este că eu inca mai sunt in CIC. De gradi nici nu vreau să mă gândesc, o sa vad ce va mai fi când mă întorc, o sa mai vorbesc și cu părinții și vedem ce se mai rezolva. ----- Fleur bine ai venit in Ro, suna tare frumos vacanta in Ro. Noi am fost o tura in parc, Patrick al meu a abordat și vorbit cu toți copiii. Am rugat și o vecina tare drăguță sa vina la cățel. Azi terminam bagajele, facem baie și cam atât. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si pe mine me sperie aceasta perspectiva. Pur si simplu ma terorizeaza numai gandul la un nou lockdown, de aia prefer sa nu ma gandesc. Eu sper sa nu se mai intample niciodata. Suntem liberi sa traim (bineinteles respectand regulile sanitare de la momentul respectiv, mereu le-am respectat), si sa respiram aer curat, sa ne putem misca (mai ales ca in spatii deschise virusul se transmite mult mai putin). Tii minte cand era secretatul de stat Andreea Moldovan care opina ca "o carantina nationala ar face minuni" si "Bucurestiul e bun de carantinat, trebuie carantinat" si a schimbat subit indicatorii dupa care un oras intra in carantina? E, uite ca nici tara nici Bucurestiul (care avea 7/1000 in martie/aprilie) nu a intrat in carantina, iar cazurile au scazut (cu masurile de la vremea respectiva, ok, am inteles, ma bagi in casa mai devreme, imi inchizi magazinele, dar nu ma tii ca un infractor in puscarie, fara posibilitatea de a iesi din casa, doar cu declaratie de ce ies, unde ies si sa ma ia politia la puricat). De unde concluzia mea ca masura de carantinare propusa in martie ar fi fost o prostie, un chin si o turtura psihica pe capul nostru fara nici un sens. Nici eu nu cred ca se va mai inchide economia, nu se poate, trebuie sa muncim, sa mancam, sa traim, sa ne putem achita facturile si nu sa stam ca sobolanii in casa. Carantina nu rezolva problema de fond (trecerea pandemiei) ci doar o amana. Cu gradinita, nu aveti alta solutie? Nu prea pare in regula ce se intampla... de ce se retrag atat de multi copii? Ce schimbari a adus noua conducere? Imi pare rau, va e greu daca nu aveti alta solutie.
. Monica, tuturor, cred că ne-a fost greu in lockdown, însă la copii de gradi varianta online chiar nu funcționează deloc. Marele meu noroc este că eu inca mai sunt in CIC. De gradi nici nu vreau să mă gândesc, o sa vad ce va mai fi când mă întorc, o sa mai vorbesc și cu părinții și vedem ce se mai rezolva. ----- Fleur bine ai venit in Ro, suna tare frumos vacanta in Ro. Noi am fost o tura in parc, Patrick al meu a abordat și vorbit cu toți copiii. Am rugat și o vecina tare drăguță sa vina la cățel. Azi terminam bagajele, facem baie și cam atât. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, mica, mare jules!

 

Mihaela, ce ma bucur ca te aud, vacanta placuta!

 

==

Noi ne-am reintregit. Domnul direct de la aeroport sa dus aici in sat si a facut vaccinul. A doua zi a facut ceva temperatura un 37 cu putin. In rest nimic.

 

am fost cu masina in service ca se stricase aerul conditionat, nu ajungeau albinele....

Serviceul este langa un magazin Halal.

La recomandare am luat Ras Asfour de bberbecut. gata preparat doar sa il punem in tigaie.

A fost fooooarte bun, l-am mancat pe tot.

 

Aseara a venit un amic de al fii-mii, despartit de cea mai buna prietena a ei si ne-am berit mult. 

Azi avem invitati 2 la numar la finala.

 

Hai italia!

 

Acu ne pregatim de un mic gratar.

Ziceam ca mancam, ne berim, apoi boala purceilor ca sa ne revenim pana in ora 22 sa bem restul de bere.

 

Ne hraneste fii-mea asta.... bine de tot...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, bine ati venit, sa petreceti frumos! Moon si Miha, va pregatiti de plecare, vacanta frumoasa si voua! La noi se pregateste o furtuna, tuna si fulgera de jur imprejur. Pana acum o ora a fost canicula si am apucat sa spalam cainele temeinic, cu sampon si cu furtunul. A durat ceva pana am scos jegul din blana lui stufoasa. La final, eram la fel de uzi ca el. Acum e incruntat. Uraste din suflet operatiunea asta.

 

Aseara am fost la Rasnov la concert Compact. Mi-am amintit de concertele din tinerete  [il] . S-a tinut pe o pajiste mare, pe langa Cheile Rasnoavei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...