Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Penguin's happy summer (faza noi vara nu dormim, ne berim si veselim)


Recommended Posts

Hello ladies,

 

vad ca mi se termina bateria la laptop de cand ma tot plimb pe youtube. Incerc sa invat ce pasari vad prin gradina si cine si ce/cum canta. Am recunoscut aproape toate pasarile din video ul asta si nu-s incluse toate, lipseste cucul, ciocanitorile, randunicile, graurii... 

 

Aseara am stat pana tarziu in gradina din spate sa plantez florile si asa fain a fost, liniste totala, satul fiind foarte mic fara nici un trafic, am ascultat pasarile cantand prin copaci. Terapie curata, face bine la pisic!  [:D] 

 

Cand a venit mandra de la scoala s-a dus si s-a schimbat si a venit la mine in gradina cu un borcanel in maini. Duminica a cules cateva frunze de dafin din copac si le-a uscat pe soba.

- mummy, how much do you think I could sell these for?

- hm, I don`t know. I just bought yesterday from the supermarket a little jar with about 10 leaves in and I paid a pound I think!? Maybe you could ask for 50p? 

- only 50 p? No, that`s too cheap! remember these are handpicked, organic and handled with great care!  [alcool]

- so , how much do you want for them? 

- There are 12 leaves and I will ask for 1.5 pounds!  [fal]

 

Pleaca ea in casa si peste vreo 10 minute iese cu traista pe umar.

- Where are you going?

- I`m going to find some business!  [batcap]  [:-)))]  [:-)))]

A plecat in sat si a venit cu o lira in portofel! Nu a negociat mai mult, dar oricum a luat mai mult decat ii sugerasem eu. Da` eu oare de ce mi-oi fi cumparat foi de dafin din supermarket cand eu am ditai copacul in gradina?  [hot]

 

Le-am facut clatite aseara si a mancat cu pofta. La un moment dat se ridica de la masa si zice gata, ca nu mai poate. Se duce si bate mingea. Tip de pe usa de la bucatarie sa nu imi rupa florile, sa isi mute batutul mingii din curtea interioara in spatele casei ca are loc mai mult pe iarba. Fuge ea in gradina dar revine intr-un suflet:

- I need some help!! I threw the ball into the hedge!

- Do you need a stick to get it down?

- No, just a daddy with long legs!  [hagi]  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 706
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

Strumphi  [:D] si eu am 2 dafini in gradina, i-am luat din padure de la matusa lui Marco, din Ticino. 

 

La noi a fost furtuna azi-noapte  [zirea] dupa ora 1, ca inca nu adormisem. Am auzit tunetele, care se apropiau de noi, dupa a inceput o rapaiala, inclusiv grindina, de a trebuit sa inchid geamul (la ferestre avem jaluzele din metal, ca o usa..au sina)...jaluzeaua era inchisa, dar batea ploaia in ea si intra si in casa...grindina batea in luminator, am crezut ca se sparge  [ph34r] tunete non-stop, de parca dadeau cu bombe...fulgerele se vedeau prin luminator...o jumate de ora a durat totul...a venit si mandra la mine, s-a speriat cand a auzit tunetele, a vrut sa inchida si jaluzeaua la ea si a udat-o ploaia  [:D] 

Acum ploua, ploua si iar ploua  [umbrel]  [umbrel]  [umbrel] 

 

In Canada si USA in anumite regiuni sunt peste 50°  [ups]  

 

Azi vreau sa fac o ciorba de cartofi cu aripioare de pui; tb sa cumpar aripioare si verdeata. Astept insa masina, e plecat fratelo cu ea la medic, la control. Diseara merg la pedichiura. Vreau sa curat si frigiderul si sa termin de facut bagajul pt vacanta (al meu e facut de ieri, mai am de pus pt Marco). Maine vreau sa ma epilez, joi am manichiura. Sambata mergem cu prietenii din orasul de langa noi la restaurant  [:D] Iar duminica mergem cu mandra la socrii (nu mai au cand sa o vada, inainte ca ea sa plece la curs...socrul are 81 ani si nu e ft bine, asa ca vrea sa o vada). 

 

Tata e tot cu dureri mari, asa ca l-a programat mama la neurochirurg la o clinica privata, vor merge luni. Sper sa gaseasca o solutie, problema este coloana la el. 

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, bine ca ati trecut peste boala.  [pup]  Sa aiba o zi frumoasa Iulia. Eu nu stiu de ce stiam ca se serbeaza de Sf. Ilie care e pe 20 parca? Oricum, petrecere frumoasa si sper sa gasesti tutorial sa faci pinata. Eu nu stiam de Nokk, ca noi suntem acum cu altele. Imi aduc aminte cat de indragostita era de Elsa si restul cand a aparut Frozen 1.  

 

Marion, plecati in vacanta? Vad ca Mr. Rutte a bagat inapoi ceva restrictii? Nu am stat sa citesc in amanunt, dar am vazut ca si-a cerut scuze ca a ridicat restrictiile prea devreme? Care mai e starea jurnalistului impuscat? Sper ca a supravietuit... 

 

Ella, nu esti prima de care aud ca are dereglari dupa vaccin. Eu nu pot sa ma exprim pentru ca oricum la mine e ... cu probleme din cauza bolii mele nenorocite. Sper sa aveti timp frumos in vacanta, cu sau fara... musafiri nepoftiti [:D] 

 

Lauranico, vacanta placuta! 

 

Viviana, ce va mai gateste bun Silvi?  [buca]

 

Laura25, cat mai are Rares de stat in tabara? Ti-a cerut ceva anume sa ii gatesti cand revine acasa? S-a mai imprietenit pisi mic cu restul animalelor?  [cupisi]

 

Monica, primesti penalizare! [:p]  Pe mine m-ai sarit de pe lista multumirilor! Eu aia care i-am spus La multi ani Andreei prima Duminica dis de dimineata si te-am mai intrebat si ieri cum ati serbat-o...  [soricel]   [:-)))]  Felicitari pentru rezultate! Eu am obosit numai citind la cate probe au participat! [:D] 

 

Iar s-a schimbat vremea afara si a inceput ploaia, dupa o dimineata cu soare si cer senin. E atat de negru cerul! Prognoza arata ca o sa avem un val de caldura care vine peste noi la sfarsit de saptamana si tine exact  5 zile!  [:-)))] Nu stiu daca-s pregatita pentru 27 grade! O sa ma decongelez de tot!  [:-)))]

 

Nu mai stiu ce sa gatesc, nu mai am inspiratie in ultima vreme. Aseara am avut ciorba de perisoare si clatite desert. Ca tot e gri si urat afara vreau ceva bun. Cred ca am niste ciuperci ratacite prin frigider si smantana, o sa fac cred un pui cu smantana si ciuperci cu mamaliga. Ma bate gandul sa fac si un carrot cake ca tot poftesc de mult la o felie si numai nu am apucat sa fac. Oare dau in diabet dupa atata dulce?  [fri]  Am cam scapat fraul cu dulcele in ultima vreme. O fi oboseala, schimbarea, pasarelele... nu stiu, dar ar cam trebui sa ma cumintesc. Am zis ca dupa ce trece nunta gata ma reordonez, dar precum a trecut nunta, nu s-a crapat rochia pe la cusaturi... deci toate bune si frumoase si tot dulce fac ... si mananc!  [batcap]  [:-)))]   Rad eu rad, dar aseara nu radeam cand dupa ce am mancat un bol mic de supa ma luasera toate durerile de ma pusesera la pamant. L-am trimis sus pe Nick dupa pastile ca simteam ca nu mai am nici aer si pana au inceput sa isi faca efectul pastilele a durat si eu am plans in batista de dureri... Eh, dar a trecut, uite ce bine mi-e azi si ma hlizesc pe aici, nici nu zici ca mai aveam putin aseara si chemam ambulanta. 

 

Ploua, ploua.... cred ca imi trag ciubotele si geaca de ploaie pe mine si plec la plimbare pe garla.  [umbrel]

 

O zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello ladies,

 

 

Cand a venit mandra de la scoala s-a dus si s-a schimbat si a venit la mine in gradina cu un borcanel in maini. Duminica a cules cateva frunze de dafin din copac si le-a uscat pe soba.

- mummy, how much do you think I could sell these for?

- hm, I don`t know. I just bought yesterday from the supermarket a little jar with about 10 leaves in and I paid a pound I think!? Maybe you could ask for 50p? 

- only 50 p? No, that`s too cheap! remember these are handpicked, organic and handled with great care!  [alcool]

- so , how much do you want for them? 

- There are 12 leaves and I will ask for 1.5 pounds!  [fal]

 

Pleaca ea in casa si peste vreo 10 minute iese cu traista pe umar.

- Where are you going?

- I`m going to find some business!  [batcap]  [:-)))]  [:-)))]

A plecat in sat si a venit cu o lira in portofel! Nu a negociat mai mult, dar oricum a luat mai mult decat ii sugerasem eu. Da` eu oare de ce mi-oi fi cumparat foi de dafin din supermarket cand eu am ditai copacul in gradina?  [hot]

 

Le-am facut clatite aseara si a mancat cu pofta. La un moment dat se ridica de la masa si zice gata, ca nu mai poate. Se duce si bate mingea. Tip de pe usa de la bucatarie sa nu imi rupa florile, sa isi mute batutul mingii din curtea interioara in spatele casei ca are loc mai mult pe iarba. Fuge ea in gradina dar revine intr-un suflet:

- I need some help!! I threw the ball into the hedge!

- Do you need a stick to get it down?

- No, just a daddy with long legs!  [hagi]  [:-)))]  [:-)))]

Imi plac foarte mult spusele Sophiei!

 

Iar Daddy with long legs, m-a aruncat in caruselul amintirilor din copilarie si adolescenta mica cand am citii cartea  Daddy Long Legs, Jean Webster, de mai mult de 4 ori.

La noi a fost tradusa ca Tata picioare lungi sau Orfana.

Atunci am invatat si ca daddy long legs e un paianjen.

 

Doamne, mi-au revenit in amintire chiar si pasaje din carte, si serata la care a aprticipat Judy, cu o rochie nou primita de la epitrop.

 

Multumesc, Sophia!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc mult pt urari  [flo2] [pup] 

Apreciez fiecare urare in parte, pt mine inseamna mult daca un om se gandeste la noi. Mai ales cand este vorba de copii. Fiecare copil este important, iar aici pe DC multi copii au crescut sub ochii nostri.

Ieri a iesit la o terasa cu cativa prieteni/colegi de ai ei.

 

Cu probele, cam asa e...insa ea e neobosita  [:-)))] Ii place sa concureze si e ambitioasa.

 

Super tare Sophia cu replicile ei!  [il] Mai este putin pana la vacanta... O saptamana? Sau deja gata? Ca nu mai tin minte cand spuneai ca mai sunt 2 saptamani de scoala  [:-)))] adica la ce moment sa timp sa ma raportez...

Monica, primesti penalizare! [:p]  Pe mine m-ai sarit de pe lista multumirilor! Eu aia care i-am spus La multi ani Andreei prima Duminica dis de dimineata si te-am mai intrebat si ieri cum ati serbat-o...  [soricel]   [:-)))]  Felicitari pentru rezultate! Eu am obosit numai citind la cate probe au participat! [:D] 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, ne gateste gratar. Ne face salata de rosii, castraveti, ardei gras ceapa, ardei iute, busuioc ulei otet. si zice ta-su ca ii place mai mult salata ei decat a mea. Pfui, ce bine ca am scapat de un job intern.

 

apoi palariile de ciuperci le umple cu chestii si unt si abia apoi le pune pe gratar. Fac zeama palariile si ta-su le ia cu o scula speciala sa nu verse zeama din ele. 

 

aseara eram plecati amandoi si ea fara chei s-a intors de la coafor, a sarit gardul. Si CCS cu ea la telefon zicea, asteapta nu sari gardul ca ma faci de rusine, si io, taci mai, cui ii pasa!

 

Ieri am fost toata ziua cu vertij, am luat medicamentele adecvate. Azi sunt ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si bagajul lui Marco, au mai ramas maruntisuri si cate ceva de cumparat...si gata cu pregatirile...mai e putin, de vineri intr-o saptamana plecam spre tara  [:)]

 

De-abia astept sa-i vad pe ai mei (care acum chiar au nevoie de noi) si pinguini dragi  [il]  a devenit traditie sa ne intalnim cu pinguini activi sau care au activat candva pe forum, traditie sa mergem si la Beraria H (e fain cand sunt si concerte) [:I] prieteni in tara sunt doar pinguinii, restul prietenilor sunt aici (am destui, nu ma pot plange...cu prietenii lui Marco ne vedem cam o data pe an...cu prietenii romani ne vedem des; asa a fost mereu, cam la 3-4 saptamani...ea e ca si sora mea, cand am probleme, cu ea vorbesc..e umarul pe care plang, care ma intelege si ma sfatuieste).

 

Am geamul deschis, ploua, dar miroase asa bine..imi place mirosul ploii...e cam racoare, dar nu inchid geamul  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata cu trancaneala, tb sa ajunga fratelo si plec la cumparaturi...iar ma plimb prin magazine  [:-)))] nu ma plimb, merg doar sa iau ce am de luat pt ciorba si acasa cu mine..as vrea eu sa ma plimb, dar nu am timp  [:)] si sincer nu m-as plimba prin magazine, sunt multe locuri frumoase aici unde te poti plimba..cand merg la cumparaturi, sunt rapida, iau ce am pe lista si gata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...