Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Penguin's happy summer (faza noi vara nu dormim, ne berim si veselim)


Recommended Posts

Cine vrea ciocolata?? [pofticios] Azi e World Chocolate Day, m-a anuntat instagramul de dimineata, si precum mai aveam o cutie de lapte praf romanesc Raraul in dulap am spus sa nu care cumva sa treaca ziua fara sa sarbatoresc!  [biz]  [:-)))]  

 

Mi s-a cam terminat stocul cu produse romanesti si trebuie sa facem un drum la Londra pentru aprovizionare. Am gasit un magazin polonez intr-un orasel de langa care vinde vinuri romanesti, dar ce ma fac eu fara eugenii, mirodenii, branza&co?  [fri]  O sa combin iesirea si cu revederea prietenilor Sophiei ca i s-a facut dor si ma tot bate la cap ca vrea sa ii reintalneasca. Weekendul asta nu putem ca am programate iesiri in ambele zile, dar poate weekendul viitor, ca se termina scoala si vor pleca toti care incotro si nu o sa ii mai prind prin Londra. 

 

Rata mea de pe parau a mai ramas doar cu 2 ratuste!  [q]  Cred ca i-a halit vreo pasare de prada ca tot vad prin jur tot felul. V-am spus ca avem bufnite? Nick intr-o seara a auzit bufnita si m-a facut atenta. 

 

Sophia si-a luat de la un garden centre un bug hotel si i l-a pus Mr. in gradina pe un perete in spate. In fiecare zi merge sa vada ce se mai intampla, ce ganganii s-au mai cazat.  [8D]  In pachet a avut si un pliculet cu seminte de flori salbatice si mi-a cerut sa o ajut sa le plateze. Am rascolit putin pamantul cu sapa si le-a plantat si acum ies. Se tot minuneaza ce repede cresc. Abia astept si eu sa vad ce flori o sa iasa.  Aseara a vazut 2 fluturi pe niste flori mov de le am intr-un ghiveci mare si nu stiu de cum, dar nu s-au speriat si i-a putut admira de aproape.  [hippi]

 

A inceput acum un clematis care e agatat pe casa sa infloreasca si e asa frumos. Nu stiam ce culoare e si ce forma are floarea. E superb! Toate florile din gradina sunt o surpriza pentru mine, astept sa infloreasca sa ma minunez.  [:D]  

 

Aveam de gand sa ies sa tund iarba in gradina din spatele casei dar ploua cu bulbuci.  [masc] Ia sa vad cum e cu ciocolata asta, mai ramane ceva pe maine ori nu?  [help]  [:-)))]

 

Pfiii... da` ce ploua!!! Nu fac fata ulucele.... 

 

Daca tot mi-s prinsa intre ciocolata si butoane si am chef de trancanit, nu ca nu as avea de aranjat cateva sifoniere si aspirat praful.....  [mariaj] dar alea mai pot astepta, sa va arat ce mai deseneaza mandra. Nu prea a mai desenat in ultima vreme, doar deunazi a mai prins-o cheful. In rest e prin gradina, bate mingea prin florile mele  [doh] fuge prin sat cu bicla ori construieste lego. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 706
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Incerc si eu sa fiu optimista...ma mai apuca uneori cate o pasa mai neagra...

 

Vis a vis de "de ce ti-a frica, de aia nu scapi" sau cu ganduri negative... eu am patit de multe ori sa fiu sigura de un anume lucru, de o anume reusita si tocmai atunci se impotmolea ceva si eram mai mult sau mai putin dezamagita.

Stiu si eu, asa ca un exemplu aleator: in facultate, la un examen la care nu imi faceam nici un fel de probleme, credeam ca iau nota mare (si am invatat, nu l-am subestimat, dar dupa ce l-am dat eram increzatoare), atunci am luat parca un 6 sau 7. La altele mai grele, unde imi faceam 1000 de ganduri, iesea bine, cu 9 sau 10 [:D]. Si alte lucruri, relatii cu oameni, anumite chestii... asa ca mie uneori mi-e teama sa fiu prea sigura si mereu, pt ca parca taman atunci nu-mi ies lucrurule...Atunci ma gandesc care ar fi cea mai dezavantajoasa situtie, daca nu-mi iese lucrul x ce se intampla, ce trebuie sa fac, eventual un plan B, C... ma rog, depinde de situatie si de context.

[flo2]

Eu sunt optimista, asa am fost si asa raman. Ajuta ft mult, in general sau in particular in pandemie  [:)]

 

Eu ma uit la diverse seriale cu fenomene paranormale si acolo spun mereu ca cei care gandesc negativ atrag forte negative  [ph34r] sau de ce ti-e frica nu scapi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon  [:)] , asa e cu Ilfovul. eu cu barbata-miu care lucreaza in strainatate, sa fi fost singura legata de masina, de serviciu, nici nu s-a pus problema.

 

cu vacanta, poate o sa plecam cateva zile pe ici pe colo.  Nu avem nimic planificat. Nu din cauza de covid ci pur si simplu asa ne-am obisnuit. Sa fim spontani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon  [flo2]

Cresc copiii...

Au fost cazuri de covid pe la gradi , inteleg? Suntei ok, ati trecut cu bine peste? Eu sper ca da...

Noi in Grecia am vrea sa plecam, in august, cam intr-o luna, zona Olimp/Meteora, Atena, Peloponez. Anul trecut am sarit peste concediu, anul asta am zis ca nu...

Cati ani are fetita? Incepeti cresa in toamna? Baietii cat au acum, sunt cam cu 1 an - 1 an si putin mai mari ca fetita, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

World Chocolate day!!!!!!!!!! Deci o zi ciocolatie si dulce!

 

Ma duc sa ma uit dupa ciocolata, prin dulapuri.

Nu am gasit decat Nutella.

 

Am fost la un prieten sa ii admir noul copac. Arborele de matase. e inca la inceput de drum, dar are flori multe mirositoare. Este superb de delicat.

Tot prietenul are o noua achizitie, un fotoliu de masaj. M-am si masat vreo 20 de minute. doamne, ce bine fuse!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon  [flo2]

 

Noi in Grecia am vrea sa plecam, in august, cam intr-o luna, zona Olimp/Meteora, Atena, Peloponez. Anul trecut am sarit peste concediu, anul asta am zis ca nu...

Peloponez  [il] ...de 2 ani ma invartesc sa mergem. Nu am reusit sa ne incadram in buget. Au sarit preturile la cazari groaznic si e nevoie de mai multe zile ca sunt multe de vazut, iar drumurile se parcurg destul de greu ca sunt inguste si cu serpentine. Dar ramane un "must" pe lista noastra. Vacanta frumoasa sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, Roli  [il]

Vacanta frumoasa si voua  [flo2]

Da, au crescut preturile peste tot, parca vor sa recupereze ce nu a cheltuit lumea anul trecut :))))

SI recunosc ca nici nu am facut rezervari din timp, din cauza situatiei cu covidul si oricum nu am luat din alea nerambursabile (alea sunt mai ieftine) dar mi-a fost frica sa risc.

Anii trecuti asa faceam si noi, rezervam din timp pt vara (iarna nu prea plecam, ca nu suntem schiori sau cu sporturi de iarna; rde regula mai plecam in vacanta de primavara undeva, cateva zile)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La 7 o trezeste Mr. si ii pune toate hainele pe pat langa ea sa se schimbe. Ma duc eu pe la 7.10 la ea im camera ca era usa inca inchisa si ma intrebam ce face? V-am spus ca e cu incetinitorul? Ghici ce facea? Dormea!! A sarit fripta din pat: Oh, I`m so sorry! I`ve got carried away!  [bib]  [:-)))]  Nu va zic cat am trancanit-o cu dormitul ei, ca seara nu se da dusa in pat. 

Same here, dar la dublu! Am un deja-vu. Ce bine ca a venit vacanta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...