Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Penguin's happy summer (faza noi vara nu dormim, ne berim si veselim)


Recommended Posts

Asta e punctu critic al acestei pandemii, alaturi de pierderea locurilor de munca (pt cine a patit asa ceva): scoala copiilor, invatamantul online. Deja e al treilea an....  [fri]  [fri]

Dar sa vedem daca depaseste 7/1000 ce se intampla, la asta ma referam ci inchisul in casa, la 7-8/1000 sau mai sus.

Eu una nu stiu daca mai suport nebunia aia din martie 2020, cu 2 luni de carantina... nu ma mai tine psihicul... am oroare de chestia asta

Monica, traim, nu ne inchide nimeni, haladuie toti cu declaratiile alea stupide. Problema gravisima e a copiilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 706
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai se vede bilantul scolii online cam asa: Marc a incheiat gimnaziul cu 9.90 si a intrat la liceu cu 9.68. Clasa a 9a -  teste initiale: 7 la mate (a fost un 8, doi de 7 si restul intre 6 si 3!), 6 la fizica (cea mai mare nota din clasa, restul intre 5 si 3!), 7 la  istorie, 7 la romana (un 8 cea mai mare nota!). Si asta e situatia intr-o clasa unde ultima medie la admitere a fost 9.25. Cum o fi situatia in liceele unde s-a intrat cu medii mai mici?  Un mare "succes" online-ul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici Delta e 98% pana la 100% zilnic. Urmaresc statisticile, vad ca incep sa scada cazurile noi si scade si rata de incidenta; la terapie intensiva situatia e stabila, nr deceselor e ft mic. Creste nr celor vaccinati, acum sunt 58% din populatia totala complet vaccinati, 6% cu o doza. Sper sa o tina tot asa cu vaccinurile. Cei indecisi, din cauza restrictiilor (certificat covid si noile reguli atunci cand intri in tara), au inceput sa se vaccineze. 

 

Din 20 septembrie, daca nu esti vaccinat, atunci cand vii din alta tara ai nevoie de test PCR negativ si in 4 pana la 7 zile dupa intrare inca un test PCR negativ; testele PCR sunt de la 150 franci in sus, deci destul de scumpe.

Iar testele antigen din octombrie nu mai sunt gratuite (decat pt cei care nu se pot vaccina sau pt cei care nu au facut inca doza 2 de vaccin).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli si fetele mele au avut medii de final de an (ultimii 2) foarte mare.... dar si eu cred ca e supraestimata.

In vara lui 2020, la finalul anului scolar, cand chiar nu au facut aproape nimic online (ca pana s-a creat platforma, mai intrau profii asa sporadic) au primit copiii cate o nota de 10 asa din nimic, pt activitatea online, ca se conectau.

 

Clar, online-ul nu a acoperit necesitatea scolara si educationala asa cum trebuie... si cu cat se lungeste treaba, cu atat se vor acumula goluri... :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut bagajul mandrei in mare parte; o valiza e plina cu haine si incaltari. A 2a are cateva lucruri in ea, mai pune haine daca ii ramane loc. 

 

Am facut si rotatia hainelor subtiri cu cele de toamna/iarna. 

 

Mai am de facut ordine la boxa; am dus setul de gradina jos si e dezordine  [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, dela domina acum, din pacate.

Pe la noi vad ca nu au inceput sa se inghesuie la vaccinare, chiar si dupa introducerea chestiei asteia cu certificate verzi.

In schimb vad din ce in ce mai multa lume la testare, la dreive-in-uri, prin parcarile centrelor comerciale. Prefera sa se testeze decat sa se vaccineze. E o reticenta vis a vis de vaccinare, la noi, de zile mari...

Aici Delta e 98% pana la 100% zilnic. Urmaresc statisticile, vad ca incep sa scada cazurile noi si scade si rata de incidenta; la terapie intensiva situatia e stabila, nr deceselor e ft mic. Creste nr celor vaccinati, acum sunt 58% din populatia totala complet vaccinati, 6% cu o doza. Sper sa o tina tot asa cu vaccinurile. Cei indecisi, din cauza restrictiilor (certificat covid si noile reguli atunci cand intri in tara), au inceput sa se vaccineze. 

 

Din 20 septembrie, daca nu esti vaccinat, atunci cand vii din alta tara ai nevoie de test PCR negativ si in 4 pana la 7 zile dupa intrare inca un test PCR negativ; testele PCR sunt de la 150 franci in sus, deci destul de scumpe.

Iar testele antigen din octombrie nu mai sunt gratuite (decat pt cei care nu se pot vaccina sau pt cei care nu au facut inca doza 2 de vaccin).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...