Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ir artere uterine plus alte probleme


Recommended Posts

Buna ziua mamici! am 30 de ani si sunt la prima sarcina . in prezent am 17 saptamani. inca de la prima morfologie la 12 saptamani mi sa spus ca am restrictie  de crestere fetala inainte 37 sapt 1:143. mi sa recomandat aspenter 150 mg pe zi seara . am avut ir arterele uterine : stanga 0.66 , dreapta 0.74. iau aspenter de 5 saptamani . aseara  m am gandit sa ma duc la un eco doppler pentru a verifica rezistenta pe arterele uterine  dar ele au crescut si nu inteleg de ce , mai ales ca iau si aspenter dreapta e :0.76 stanga 0.88. precizez ca nu am fost la acelasi doctor pentru doppler. fatul are 186 grame deci a luat bine in greutate , are chiar 3 zile peste . ce sa inteleg ? sunt f ingrijorata desi mi sa spus ca fatul e bine , eu nu pot sa ma calmez si din ce am citit ma gandesc la cei mai rau . de ce ir nu a scazut din moment ce iau aspenter de 5 saptamani ? va rog ajutati-ma cu o parere. multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna! Felicitari pentru sarcina! Nu stiu daca ai facut analizele de trombofilie. De cele mai multe ori, trombofilia da aceste restrictii, iar retardul de crestere se poate recupera cu tratament potrivit (heparina injectabil, anumite vitamine si minerale). 

Am facut analizele de trombofilie . Am mtfhr a12998c heterozigot si pai 4g/5g heterozigot. Mi s a spus ca e suficient aspenter. Mi s a zis ca restrictia de crester adica riscul e de la tigari. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...