Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Olimpiada de la Tokio 2020 - 21


Recommended Posts

Despre Simone, am auzit f multe variante, care e cea adevarata poate doar un grup restrins o stie. Ba ca are ADHD si nu si-a putut lua medicatia ca era interzisa , ori are twisters... greu de înțeles ca tocmai acum are aceste probleme mentale si atacuri de panica când participa la competiții de ani de zile si daca nici sportivii nu sunt invatati cu presiunea atunci cine? chiar nu a avut probleme pana la Tokyo?

imi pare rau pt ea, poate e timpul sa se retraga și caută motive sau poate chiar are…poate faima și presiunea de a fi cel bun e greu de dus.

lumea a devenit parca din ce in ce mai sensibila si nu mai poate face fata la stres, la presiune si pt orice insucess, greseala , nereusita...dau vina pe probleme mentale.

Eu nu pricep cum de toate bolile astea au aparut dupa Olimpiada din Brazilia, ADHD nu apare asa peste noapte dupa cunostintele mele.

 

Eu sper sa-si gaseasca cumva echilibru si cred ca si antrenorii, managerii echipei SUA, nu trebuiau s-o mai cheme in echipa dupa ce s-a retras,Problemele ei nu au aparut in Tokyo , este clar, iar cei ce iau decizii privind componenta lotului olimpic, ar fi trebuit sa tina cont de starea ei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In ce o privește pe Simone Biles, eu credeam ca s-a retras, apoi am crezut ca a venit la Tokio doar ca sa susțină echipa, m-am mirat sa o văd ca participa, dar nu m-am mirat ca a clacat. Nu știu cine a sfătuit-o sa vina la olimpiada, dar acea persoana ar trebui concediată. De ce cariera ei sa aiba un așa final, de care tot timpul se va vorbi și va fi menționat? Ca așa e lumea, își aduce aminte mai mult de insuccese decit de succese. 
 

Și cum nimeni nu e de neînlocuit, deja echipa SUA are o noua vedeta de care vorbește toată lumea Sunisa Lee! Știrea iesirii din competiție a lui Simone Biles e deja yesterday’s news, așa e viața.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Vis a vis de spiritul olimpic... da, asa incepuse totul, cu important e sa participi. Doar ca... fiecare si-a dorit mai mult... Dupa o vreme, au inceput sa apara lucrurile urate, legate de dopaj, prin anii '80, initiate multe de ex RDG (pt a-i bate pe cei din vest), dar nu numai... Au fost suspiciuni si in cazul sportivilor din ex URSS, USA, Canada, si incepand cu olimpiada din '88 au inceput sa si fie prinsi (si suspendati apoi). Apoi dopajul s-a tot dezvoltat, antidopingul la fel... s-a ajuns acum la pastrarea probelor de urina timp de 10 ani, si le mai reanalizeaza periodic. Si noi am avut probleme aici, si altii.... Au ajuns sa puna pe lista interziselor substante care nu maresc neaparat capacitatea de efort sau performantele sportive, dar pur si simplu pot sa "mascheze" existenta altor substante care fac asta... Noua ne-a pus capac nurofenul, cu efedrina care nu face nimic in plus pt sportiv (doar ii trata o raceala), dovada ca la scurt timp dupa, au scos substanta de pe lista neagra. Cu clasamentul pe medalii... da, si el distruge putin spiritul olimpic, pe de o parte spui "important e sa participi" si pe urma spui "avem foarte putine medalii, conduce tara X, urmata de tara Y", "a luat locul 6, un loc slab, nu a fost medalie", deci s-a ajuns la o goana dupa medalii. Intotdeauna locul 4 e cel mai rau posibil...

 

Da, Andrea Raducanu a pierdut medalia atunci ptr 2 pastile Nurofen. 

 

https://www.g4media.ro/prima-halterofila-transgender-la-jocurile-olimpice-o-atleta-care-a-inceput-sa-castige-medalii-dupa-schimbarea-de-sex-adversarii-dopaj-legal-o-gluma-proasta.html

 

Si aceasta persoana trans indopata chimic poate concura liber. N-a castigat nimic ca barbat, dar de cand a tranzitionat a castigat 2 concursuri deja si acum participa la olimpiada ca femeie.  [:(]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Andrea Raducanu a pierdut medalia atunci ptr 2 pastile Nurofen. 

 

https://www.g4media.ro/prima-halterofila-transgender-la-jocurile-olimpice-o-atleta-care-a-inceput-sa-castige-medalii-dupa-schimbarea-de-sex-adversarii-dopaj-legal-o-gluma-proasta.html

 

Si aceasta persoana trans indopata chimic poate concura liber. N-a castigat nimic ca barbat, dar de cand a tranzitionat a castigat 2 concursuri deja si acum participa la olimpiada ca femeie.  [:(]

Parca imi amintesc ca un spray nazal a fost cauza care a dus la luarea medaliei Andreei in Atena.

 

Eu consider unfair ca un transgender sa participe la competitiiile sportive,Corect spus de catre participanti"doping legal" si corect dupa mine sa se simta defavorizate participantele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle, eu nu am vazut nici festivitatea de deschidere si nici vreun titlu pe tema asta, nu mi-a atras atentia in ziare, ce s-a intimplat?

 

deschiderea mi s-a parut  trista, boring...ma asteptam la mai multa creativitate.

 

despre proteste :

 

https://www.nbcnews.com/news/olympics/female-athletes-grabbing-spotlight-olympics-political-social-demonstrations-n1275222

 

https://www.nytimes.com/2021/07/06/sports/olympics/berry-podium-anthem-protest.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu nu pricep cum de toate bolile astea au aparut dupa Olimpiada din Brazilia, ADHD nu apare asa peste noapte dupa cunostintele mele. Eu sper sa-si gaseasca cumva echilibru si cred ca si antrenorii, managerii echipei SUA, nu trebuiau s-o mai cheme in echipa dupa ce s-a retras,Problemele ei nu au aparut in Tokyo , este clar, iar cei ce iau decizii privind componenta lotului olimpic, ar fi trebuit sa tina cont de starea ei.

 

Pt prima data cand am auzit ca are adhd...si la cat s a vb de ea, nimeni nu a pomenit de asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...