Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Adolescentul la volan


Recommended Posts

Judoka, care sunt pașii te Rog mult poate ma luminezi

Ăștia de la școala vb direct cu copilul . 

 

Si tu platesti.  

Dar trebuie sa primesti o factura, nu? 

Nu mai stiu exact preturile

in mare : 330 a fost partea teoretica, 50 materialele, 90 examenul de teorie, 170 examenul practic. 

Plus: rote kteutz, examenul medical la ochi( asta a fost gratis de la aok),aprobarea de la primarie pt noi ca insotitor ( 40x2) , parca  si a durat ceva timp pana a venit.

 

Orele practice de condus, minimum de ore de condus pe autostrada, (mai scump tariful/ora) , minimum de ore pe timp de noapte. (la fel mai scump) 

Nu a inceput orele pe traseu, pana nu a luat teoria. 

Daca nu iei examenul practic din prima, mai ai niste ore suplimentare obligatorii+inca o data 170e.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

astazi am auzit un sfat care il impatasesc cu voi si daca nu-l stiati sa il dati mai departe copiilor .

Intotdeauna cand opresti la stop/ semafor sa lasi suficient spatiu in fata incat in orice situatie sa poti sa iesi din linie, sa nu ramai blocat.

Daca atunci cand opresti nu vezi la masina din fata, partea de jos a rotilor  inseamna ca esti prea aproape acea masina si nu vei putea sa o ocolesti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

astazi am auzit un sfat care il impatasesc cu voi si daca nu-l stiati sa il dati mai departe copiilor .

Intotdeauna cand opresti la stop/ semafor sa lasi suficient spatiu in fata incat in orice situatie sa poti sa iesi din linie, sa nu ramai blocat.

Daca atunci cand opresti nu vezi la masina din fata, partea de jos a rotilor  inseamna ca esti prea aproape acea masina si nu vei putea sa o ocolesti.

Dar de ce ai vrea sa iesi? Ca masina aluia s-a stricat la semafor? Acuma depinde si de ce e in stinga sau in dreapta ta, daca te lasa cei de pe cealalta banda sa te bagi pe banda lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E bine de pastrat distanta dar nu e legal sa iesi entru a face loc unei masini de urgenta daca semaforul este pe rosu

 

Do not go through a red light to try to get out of the way as you may commit an offence. If it is safe to pass the ambulance will do so.

If it is not, they will wait until there is a space to pass in a safe manner. If the lane is wide enough and there’s room for the vehicle to pass you, try to move to the left, but without going forward over the white line or into a cycle lane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa se intregistreze copiii? De ce nu si parintii lor?

 

Nu stiu daca nu cumva au schimbat astia regula la noi si acum trebuie sa spui ca nu vrei sa fii donator, deci by default esti donator. Vroiau sa o schimbe, pejtru ca lista de asteptare pentru un organ e foarte lunga, de multe ori nu mai ajung pacientii sa faca transplantul, Eu as vrea sa se fi schimbat regula, as vrea sa fiu donator la un moment dat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am spus copii ma gandeam la copiii nostri care au aplicat pentru permis , provizoriu sau permanent,  nu la copii ca si varsta, ei oricum nu pot aplica.

Cardul a venit de la nhs via DVLA. I -am spus azi dimineata, mi-a raspuns scurt , Ce nevoie ai de organe dupa ce esti mort. Nu am mai spus nimic, Croissant anyone...

 

Da, s-a schimbat , cu doi ani in urma , parca, esti donator din oficiu, nu mai trenuie sa faci nimic. Dar pentru soferi e mai rapid daca au cardul in caz ca se intampla ceva:(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum înveți să conduci în Canada.

De la 16 ani copilul poate trece testul teoretic și face școala de șoferi. Care e obligatorie, nu mai știu câte ore. Prețul undeva la 1000CAD. Poți da examenul practic de câte ori vrei, chiar de pe o zi pe alta dacă găsești loc. Costă 10CAD examenul.

Până la 18 ani are permis d'apprenti (learner permit), cu niște restricții. Toleranța la alcool e zero și cred că nu are voie pe autorută.

 

Eu am luat permisul la 38 de ani aici, după ce am dat de vreo 3 ori examenul în Ro, cu polițai tâmpiți și Dacii praf. Nu trebuie să fii perfect, dar să faci punctajul. De ex., nu mi- a ieșit parcarea laterală la examen. Am învățat să conduc cu fostul soț, la acea vreme nu era obligatorie școala de șoferi. M- a învățat foarte bine. Confirm, cu cât înveți mai în vârstă cu atât frica e mai mare. 

În fine, am luat traseul din prima și de atunci nu m- am mai oprit din condus.

Cred că e foarte important să conduci după ce iei carnetul, să nu-l ții în buzunar. Altfel, frica se reinstalează și când trebuie să conduci constați că ai iar nevoie de ore.

Eu am condus imediat pe autorută și distanțe relativ mari, 120km dus-întors în primul an. De fapt aveam nevoie de carnet pentru a preda la un colegiu la 60km de casă.

 

Fiu-miu va învăța la 18 ani, nu înainte. Nu sunt copți la minte să șofeze la 16-17, chiar dacă au abilitățile fizice necesare. Dar deja e "copilot" și îi explic una-alta când conduc. Sper să și rețină ceva până va lua ore cu instructorul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...