Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

prietena mea are o problema!!!


Recommended Posts

Eu sincer nu prea inteleg competitia asta nora-soacra. Si nu vad o solutie sa pui omul la mijloc sa aleaga intre cele mai importante femei din viata lui. Nu cunosc amanunte, nici nu-i iau apararea, dar daca mama lui e singura, mi se pare normal sa o ajute. Si nu vad nici o legatura intre ajutatul mamei si neajutatul nevestei. Ca doar nu exista doar in cantitate fixa, azi aveam 1 ora de spalat vase si am folosit-o toata la mama. Ce e intre ei ca sot si sotie e intre ei, ce e intre el si mama lui ca mama si fiu e separat. " You must be the change you want to see in the world" Gandhi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

da, se pare ca din nefericire mai exista si astfel de persoane. Normal ca ar fi de preferat sa nu existe. Mi se pare ciudat ca 'legatura" lui cu mama nu a observat-o pana in momentul incheierii casatoriei. Eu sunt de parere ca este chiar indicat ca partenerii sa stea impreuna o perioada (pentru acomodare si pentru identificarea eventualelor probleme). Desigur ca, in momentul i cae iubesti....esti orb. Daca mai esti si o fire toleranta....Oricum,sa fructifice perioada asta si sa-l castige de partea ei. O femeie stie intotdeauna cum[cina2]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am gasit jumatatea tarziu, trecusem amandoi de 30 de ani. Si sotul meu era baiatul lu' mamica, rauuuu de tot. Cu tot pachetul: plimbat in parc cu mamica, si cu mine daca ma nimeream pe acolo, cu weekenduri petrecute cu mamica, concediu era jumate eu- jumate pleca cu maica-sa la munte sau la mare!!!!! Acum ma intreb si eu cum de am reusit sa trec prin toate astea??? Nu stiu daca prietena ta poate folosi asta, noi am citit f multe carti despre relatia de cuplu si am gasit un psiholog f bun. a folosit sa citim asta negru pe alb. A folosit sa-i spuna altcineva ca relatia lor nu e sanatoasa!!! A ajuta mama singura, care vaiiii saraca te-a crescut insemna sa o ajuti sa-si mute mobila sau sa zugraveasca...........nu sa o plimbi zilnic, nu sa-i faci menajul, aici incepe relatia nesanatoasa. De obicei relatia asta nesanatoasa mama-fiu sfarseste asfel: - fiul de 50 de ani se plimba pe strada de mana cu mama acum foarte batrana. Idilic, nu? Pe fiu l-a parasit de muuult sotia, nici o femeie normala nu accepta asa o relatie, DAR ce e paradoxal: mama nu e fericita, pt ca ea cauta un sot, iar fiul e doar un substitut. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pot abtine sa nu spun cat imi deranjeaza retina raspunsuri de genul "vrea copil sa mai aiba o sluga in devenire"... "nu o iubeste", etc. De unde atata siguranta, oameni buni, ca omu' nu-si iubeste nevasta? De unde atatea 'etichete'? Cineva, un om 'cu scaun la cap' a zis odata "Doar pentru ca cineva nu te iubeste cum vrei tu, nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!" Fiecare iubim in felul nostru, fiecare ne aratam iubirea intr-un mod diferit. Doar daca eu ii arat sotului sentimentele mele mai mult decat o facea fosta lui sotie... nu inseamna ca ea nu l-a iubit; l-a iubit si ea, doar ca altfel isi arata iubirea. La orice subiect despre probleme 'domestice' apare cel putin un raspuns imediat de genul "nu te iubeste". Mooooooor cand vad ca se arunca lumea sa spuna ce-i in sufletul unui om despre care a citit trei randuri! Si nici macar nu stim care e situatia exacta, avem doar o parte a povestii si nici macar aia intreaga. _____________________________________________ Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, Desiree, nu stim toata povestea. Dar pattern-urile psihologice se cam potrivesc. Te-ai gindit ca cine a raspuns la acest subiect a facut-o poate din proprie experienta? Nu-ti doresc astfel de experiente. [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10"] Deiu cu diploma - ma votati?[/url] Multumim mult de tot tuturor celopr care ne-au votat! Promit sa mai iau diplome!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stim care e situatia exacta, asa e. Dar ceea ce iau eu de bun este ca: 1- o mama sanatoasa la cap nu pericliteaza casnicia copilului propriu cu pretentii de smotru casnic. Daca ar fi o persoana rezonabila ar evita sa provoace discutii intre ei, ar pune problema altfel sau si-ar reduce pretentiile. In definitiv, nu faci un copil ca sa te slugareasca pe tine. Te intereseaza sa ii fie bine lui. 2- respectiva nora e insarcinata cu nepotul ei. Macar de bb ar trebui sa-i pese, daca de nora nu. 3- daca mama e mai importanta decit orice, atunci alegi de la inceput o nevasta pe criteriul asta: pe post de matura, aspirator, mashina de gatit pt. mamitzica. Si ii faci clare prioritatile din start. Sint si astfel de neveste. Da' sa iei o femeie care isi imagineaza saraca ca e cea mai importanta persoana pt. tine, si tu de fapt sa o subordonezi mamicii, se numeste proasta alegere. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
alexia scuza-mi curiozitatea, dar situatia ta cum ai rezolvat-o? Daca bine tin minte prin februarie te batea sotzul si nu te intelegeai cu soacra. Poate s-a rezolvat subit ca in august iti faceai griji doar ca te intalnesti cu fosta fata-n fata la ceva nunta. Acum te preocupa casnicia nefericita a prietenei. Pai ea inainte sa se marite n-a vazut ca el e 'baiatul mamii'? De 3 ani de zile nu face altceva decat sa se planga, si desi situatia nu-i convine de la bun inceput, merge in continuare mai departe si ramane si gravida. Pai in cazul asta, scuza-ma, dar stii vorba aia 'ce-si face omul cu mana lui, se numeste lucru manual'.
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
[url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/"]prajituresc[/url] si [url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/"]bucataresc[/url]
Mrs. Perfect for more than 1 year
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clar nu e in regula. Am vazut si eu filmul asta si nu a fost unul frumos. Da, l-am vazut de la bun inceput ca e "baiatul mamei", dar am sperat ca-i va trece atunci cand va avea propria familie. Ei bine, nu i-a trecut. De doua ori am ajuns in pragul divortului. Cum am rezolvat problema? Cu urlete, scandal, reprosuri (nu faceti ca mine!). Intr-un final m-a auzit si a rupt pisica in doua: a hotarat ca eu si fii-sa suntem pe primul loc. Acum sa nu intelegeti ca nu mai merge pe la maica-sa si nu o mai ajuta cu absolut nimic; ba da, dar numai atunci cand chiar trebuie, cand ajutorul lui este absolut necesar. Iar eu nu-i reprosez; de fapt, eu nu-i faceam scandal ca de ce-i face ma-sii aia si ailalta, ci ca-i facea o gramada de mofturi inutile, in timp ce eu trebuia sa ma descurc singura. A, si sa nu uit: la un moment dat am avut si o discutie intre 4 ochi cu soacra-mea - si i-am zis ca, daca se plictiseste, sa-si gaseasca altceva de facut, decat sa-i strice casnicia fiului preaiubit. M-a ascultat si acum e telespectatoare fidela a unui cunoscut post de telenovele. Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.webshots.com/user/miana_dragnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca trebuie sa discute mai intai intre patru ochi cu soacra. Eu nu am avut astfel de probleme dar ma gandesc ca daca as vedea ceva in neregula mai intai as incerca sa discut cu ea. Este un pic cam tarziu cand s-a hotarat sa faca ceva pentru casnicia ei dar nu si imposibil. Asa cum au mai spus si alte fete, inainte de a se naste bebe, ar trebui discutat cu soacra si sa-i spuna ca el isi petrece mai mult timp ajutand-o pe ea decat pe nevasta si ca ea din diverse motive nu mai face fata, poate spune chiar si din cauza bebicului si ca ar avea nevoie mai multa de el acasa ca doar de aceea s-au casatorit sa imparta treburile casnice. Cat de partea cu finantele trebuie pusa problema clar: vom avea un copil si ar trebui sa faceti un efort sa nu mai aveti nevoie de finantare de la noi! Daca nu merge iai pe amndoi pune-i la masa si discuta cu cartile pe masa: ori mergem in casnicie amandoi si avem relatii de familie amicale cu familia extinsa ca eu nu mai pot sa le fac pe toate si o sa fie si mai mare inghesuiala cand va venii copilul. Daca nu tine nici asa de trezit il poti trezi daca ii spui ca divortezi chiar daca in realitate nu vrei si sa i-o spuna si mamei lui. Cam asa as vedea-o eu scoasa la capat. Mult succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...