Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

prietena mea are o problema!!!


Recommended Posts

Alexia,draga mea,parca ai vorbi despre relatia mea cu barbatu-meo;-))"Mama saraca asa,mama saracutza nu poate,mama s-a chinuit cu noi,mama,mama,mama;-)Cand am fost insarcinata,eram si eu undeva,pe locul 100 in viatza lui...Dar se v-a schimba omul,asa cred,dupa ce se v-a naste ingerasul,de fapt,asta a fost la noi,acum maica-sa este"saracutza" pe locul 100...Ce satisfacuta sufleteste sunt!! Te pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
alexia scuza-mi curiozitatea, dar situatia ta cum ai rezolvat-o? Daca bine tin minte prin februarie te batea sotzul si nu te intelegeai cu soacra. Poate s-a rezolvat subit ca in august iti faceai griji doar ca te intalnesti cu fosta fata-n fata la ceva nunta. Acum te preocupa casnicia nefericita a prietenei.
Hai sa-ti spun cum stau lucrurile Alynutza, lucrurile nu s-au rezolvat subit in cazul meu, probleme cu soacra mai sunt iar cu sotul cred eu ca s-a rezolvat cat de cat.Nu a mai dat in mine de atunci insa mai sunt certuri ca in orice familie mai ales cand isi baga soacra nasul si mai tipa uneori insa se opreste aici.Sper ca lucrurile sa nu degenereze iar, caci sotul mi-a aratat ca s-a schimbat mult.Iar cu prietena mea am vorbit sa scriu aici pentru ca am povestit de acest forum si cum ne ajutam intre noi cu sfaturi iar ea m-a rugat sa postez si despre sotul ei.Multumita? alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexia,ma bucur ca iti merge bine si ca ti-ai rezolvat problemele stringente din familie...micile "neplaceri" cu soacra sint inerente majoritatii femeilor maritate si nu sint datorate in exclusivitate "socroseniilor" ci unor nurori "date naibii". Cu tact si diplomatie,in timp,dupa o cunoastere mai "apropiata",de cele mai multe ori aceste conflicte se aplaneaza; din pacate sint si situatii cind conflictele se exacerbeaza ,relatia cu sotul se deterioreaza iremediabil si se ajunge chiar la divort. Trebuie sa recunoastem totusi ca f. putine femei divorteaza din acest motiv... Rufus a punctat f. bine...barbatii f. dependenti de mama sint cei care nu vor sa-si asume responsabilitati. Dar asta se "vede" cu ochiul liber si inainte de casatorie...nu apare peste noapte.Daca l-ai ales totusi,atunci descurca-te.Metode sint.Si in 99% din cazuri,sotia legiuita are cistig de cauza. Si asa cum spunea cineva, de ce are o problema sotia cu relatia mama-fiu a sotului cu soacra ei ? asa cum nu ii convine ca soacra sa-si "bage nasul" in relatia ei cu sotul, la fel,sa nu intervina in relatia de mama-fiu.N-are decit sa-l educe sa-i spele hainele,sa-i calce, sa-i mai faca nu stiu cite corvezi prin casa,e treaba lor. Dar nu e corect sa-l urmareasca ce face pt. mama lui iar pe urma sa-i reproseze.E gelozie curata (plus invidie si rautate). Oare ei i-ar conveni sa creasca un baiat (poate chiar bebele cu care e insarcinata acum) iar apoi sa-l vada pe acesta intorcindu-i spatele ? Ca daca o viziteaza 5 min pe luna (cit ar vrea nevasta) cam asta e...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Povestea cu nora si soacra de e de secole... Povestea cu baiatul mamii am vazut-o si la prietene de ale mele si din pacate relatiile s-au rupt pe drum ptr ca prietenele mele nu au fost deacord sa fie mereu pe locul 2. Am si eu o problema...nu asa de mare dar exista... Sotul meu este singurul care are grija de familie...sau familii...a lui compusa din mama,tata si frate(care frate desi este in capacitatea de a muncii,el are darul betiei si a bauturii,sa se distreze si sa-si faca de cap)si a noastra El,eu si bebe... Ai lui sunt la ei in tara(India) noi suntem in Sudan unde e stabilit sotul cu serviciul... Al meu sot e plecat la munci de aproape 10 ani inainte de a ne casatori noi ...in acest timp le-a facut alor lui casa,masa si tot confortul necesar unui trai bun. Noi suntem casatoriti de aproape 4 ani,in tot acest timp am fost martora problemelor pe care le face frate'su in casa...bani cheltuiti sa-l salveze de la tot felul de tampenii,senzatia aia ca esti luat de prost din cauza lui,locurile de munca pe care le-a pierdut din cauza bauturii... Ultima minune a fost cand l-am trimis la reabilitare timp de 4 luni cu speranta ca poate poate isi va reveni,fiind tanar,necasatorit,fara obligatii m-am gandit ca poate vrea sa faca o schimbare in viatza lui si in acest fel sa participe la buna starea familiei din India... Dupa 4 luni si o suma de bani uriasa...El,animalul(ca altfel nu pot sa-l numesc) a venit acasa si s-a pus pe baut...de aici a inceput mama soacra sa telefoneze zilnic...ca ce sa faca?sa-l ia sotul cu el la munca...ce face ea cu el acolo?ca uite ce face?cum face?pe urma ca mai trebuie ceva de plata...ca a mai venit o chitanta...ca tre sa schimbe cartela la telefonul mobil...sa o schimbe sau nu?ca duce cainele la doctor sa-i tunda blana sau nu?acvariul trebuie curatat cu nu stiu ce solutie...sa-l curete sau nu? Si tot asa un tir de telefoane care pe mine ma exaspereaza la greu...sincer nu mi se pare normal ca numai al meu sot sas-i dea duhul sa le faca viatza confortabila,pe cand celalalt fiu sa stea si sa fie doar martor. Mi-e mila de el ca desi are stres la munca,mai vine si stresul de la ai lui ... Eu nu ma cert cu el...am avut discutii...i-am spus opinia mea...si el mi-a spus ca nu poate sa-i lase pe ai lui sa sufere...mai ales cand maica-sa il suna plangand la telefon si ea stie foarte bine cum sa-l faca sa nu zica NU!!! Eu cred ca NU uneori este sanatos...in rest nu am de ce sa ma plang ptr ca noua nu ne lipseste nimic si nu suntem privati de ceea ce ne trebuie...dar eu sunt o persoana cerebrala si nu-mi place cand se face uz prea mult de bunatatea si rabdarea lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...