Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


Recommended Posts

Multa sanatate tuturor!

Si noi, in familie, patru persoane, ne-am tot duelat cu simptome in ultimele 2 saptamani. 100% simptomele pe care le are un vaccinat, dupa noile prevederi: stranut / nas curgator / ceva dureri de cap si pierderea mirosului.

Am facut 8 teste de acestea rapide, de toate felurile si modelele, toate negative.

 

Incercam si noi sa fim extra grijulii, sa nu dam si la altii, orice am avea [:)]

 

Ella [flo2] [flo2]

Ce ma bucur ca te mai citesc. Si ca esti bine.

 

Poti adauga pe lista noilor prevederi: ziua 1 nas curgator, dureri mari musculare; ziua 2 si ziua 3 febra mare peste 38,5; ziua 4 pierdere miros/gust in rest stare buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 530
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Brrrrr..... frig si uratel afara. Intunecat si sufla un vant rece de iti intra in oase. Am iesit la poarta cu mandra sa asteptam bus ul si mi-au inghetat picioarele. Mi-a fost lene sa imi pun ghetele si am ramas in papuci de casa.  Mr. a plecat la birou si are trenul intarziere si ii ingheata camasa pe el ca a plecat in costum fara geaca. Mi se plangea dimineata ca a trebuit sa mai faca o gaura la curea ca ii cam cad pantalonii de pe el. A slabit mult in ultimele saptamani. 

 

Silvi, multa sanatate Crinei si sa treaca repede si cat mai usor. 

 

Lauranico, ai nevoie de vacanta! Cum mai e mama?

 

Rall, cam rar pe la noi. Ce povesti ne mai spui? Poze frumoase de toamna nu ai?

 

Viviana, sper ca Silvi se simte din ce in ce mai bine.

 

Fleur, vrem si noi sa vedem toamna din Canada!

 

Ella, o imbratisare mare. Dureaza putin pana va acomodati cu lipsa ei din casa. Sper Marcia sa treaca repede peste si sa aiba o perioada de neuitat acolo. 

 

Velvet, sper ca esti ok. 

 

Mihaela_s, cum e la job, te-ai acomodat? Silvia ce mai face?

 

Glimmer, ce mai gatesti bun domnisoarei studente? Mai cosi/crosetezi/tricotezi? (nu imi mai aduc aminte bine ce faceai)

 

Stau si ma uit pe geam la o veverita de rontaie fericita o castana, sus pe varful casei vecinei. E asa comica cum zburda ea, sare din copaci direct pe case si apoi hop in castanul din fata casei. Asa multe castane sunt anul asta, raiul veveritelor. Mi-au sapat toate gradinile sa isi ascunda proviziile pentru iarna. Toata vara au mancat ciresele din fata casei de peste drum, acum sunt ocupate cu castanii si stejarii.

 

Imi termin cafeaua si ma duc la papusit. Am de facut si mancare dar nu am nici un chef si nici o idee. O sa vad ce idei imi vin cat imi cos degetele. Stiu sigur ca trebuie sa pun sa fac o banana bread cu cele 3 banane coapte de care nu se atinge nimeni, deci mai bine in banana cake decat la gunoi. Urasc sa arunc mancare si de cand ne-am mutat am cam pus prea multa mancare la gunoi si urasc treaba asta. Mergem rar la cumparaturi pentru ca e departe, deci cumpar prea mult cateodata si nu apucam sa mancam tot. Desi mereu merg cu lista si nu cumpar prea mult in afara de ce am pe lista, tot mai iau una alta. Obicei de care vreau sa ma debarasez si sa iau doar strict ce am pe lista. 

 

 

O zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphitza, mersi de întrebare, sunt Ok cu jobul. Îmi place tare mult și m-am obișnuit. 
Silvia e bine. Ocupată cu școala, a început sa se ocupe de lucrarea de final de liceu, cu petreceri și cluburi :) și cu caii :). 
 

Sper sa îți mai treacă durerile. Multă sănătate lui M, am înțeles ca urmează sa facă ceva operație? 
Pupici lui miss S, te citesc cu drag când scrii de ea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, multa sanatate Crinei!  [flo2]  Sa treaca repede peste! Curaj, copiii fac de obicei forme usoare. Ma rog, usoare, fara complicatii, in rest cu simptome stil raceala/gripa. 

 

Judoka, masurile in scolile noastre sunt cam asa: masca obligatorie, sapun la baie, dezinfectant pe holuri, se dezinfecteaza salile de clasa dupa fiecare schimb (intre schimburi si apoi dimineata, pana vin copiii din schimbul 1) si cam atat Distanta mai greu de pastrat, deca sunt multi in clasa... si oricum in pauze stau unii pe langa altii... Se mai deschid geamurile, se mai aeriseste clasa...

 

Strumphita, ma bucur sa te citesc, imi place cum povestesti de viata la casa, de veveritele din vecini... [:)]

 

Ella, succes Marciei si acomodare usoara! Si ei si voua!  [flo2]

 

Viviana, silvi e bine? E ziua 4, nu?

 

Rall, bine ca esti bine. Acum ca o fi fost covid, n-o fi fost... vaccinata fiind, cred ca ai avut o fereastra mica in care poate ai fost pozitiva (daca a fost covid). Daca nu a fost covid, cu atat mai mult, vad ca mai circula si alte virusuri, si-au facut loc pe langa sars cov. Important este ca om, sa fii de buna credinta si de bun simt: daca ai vreun simptom, sa eviti contactul cu oamenii, sa porti masca, asta faceam si inainte. Ma rog, doar la raceli usoare (adica curs nas) nu puteam sa ma izolez zile intregi, ca deh, aveam scoala, facultate, serviciu, plus ca aveam cateva raceli usoare/sezon rece (mie de ex imi curge mult nasul de la frig, vant), nu ma invoia nimeni asa de mult si nu-mi dadea nimeni CO medical pt atata lucru. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc inca o data pt gandurile bune  [pup] 

 

Fleur, in Coreea e asa (chiar si pt cei vaccinati complet, pt ca nu accepta vaccinurile facute in alte tari  [batcap]) : test PCR aici, test PCR cand ajungi acolo (e platit de stat), 14 zile carantina (hotel platit de tine) si test PCR inainte cu 2 zile de a se termina carantina...ai nevoie de un numar coreean (Marcia are cartela, a comandat-o mai demult si a activat-o inainte cu o zi de a pleca)..instalezi un app pt contract tracing, in care dai raportul la 10 ore.

 

Am vorbit cu ea aseara, era bine dispusa...mi-a spus ca la emigrari era un tinerel frumusel, care traise in USA (si vorbea fluent engleza)...dupa ce a terminat cu interviul, au discutat despre viata lui, a ei, kpop si altele  [:D] trebuia sa dureze 5 min totul, el a tinut-o 20min la taclale si s-a scuzat pt asta, dar a zis ca-i place sa stea de vorba cu ea...tot tinerelul a tb sa activeze app-ul de contact tracing si sa introduca si ID-ul lui acolo...dupa ce au terminat, a mers la alt ghiseu si cand s-a reintors, el a vazut-o si i-a aratat o inimioara facuta din degete  [:I]  [il] i-am zis ca nci nu a ajuns bine si si-a si gasit prieten  [:-)))] deci sansele sunt mari sa-si gaseasca..a zis insa ca nu vrea, il iubeste mult pt Marvin  [il]

 

Ieri a sunat-o cineva din partea statului, a verificat toate datele ei si a intrebat-o cum se simte...nu vorbea bine engleza persoana, dar a inteles ca nu mai sunt asa stricti, cei vaccinati (si in alte tari) nu mai tb sa stea in carantina...ea a spus ca e vaccinata, dar persoana nu a spus ca nu mai tb sa stea in carantina...o sa intrebe la scoala...dar nu conteaza, e ok acum...incet, incet se obisnuieste...ieri si-a comandat bubble tea si pan cakes  [:D] a zis ca mancarea pe care o primeste e ft iute  [ph34r] azi isi comanda mac&cheese.

 

M-am linistit si eu...incet, incet va fi totul ok..imi scrie mereu, vorbim..cand va termina carantina, va fi ok..o sa iasa cu cei de la curs (stau in acelasi hotel dupa), va fi altceva...la familie va merge in decembrie sau ianuarie..poate nu vor mai fi asa restrictii si pana atunci invata si ea cat de cat orasul.

 

Lumea spune ca e curajoasa, sa pleci la 18 ani asa departe, nu e de ici de colo. Cei de la curs au peste 20 ani. Sunt tare mandra de ea, i-am spus si ei asta de multe ori. 

 

O zi faina sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutari

 

Strumphi  [flo2]  incerc sa raman bine, mental si fizic. stii si tu cam care-i treaba pe-aici prin tarisoara.  iti doresc sa fii bine! si mama ta sa fie bine!

 

Ella si eu as fi mandra sa am o fata ca ta  [:)] mult succes si make the best of it! 

 

sanatate celor bolnavi! sanatate tuturor, si fizica si mentala!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A iesit soarele putin si am fost sa culeg flori sa ma mai inveselesc putin.

 

 

 

Am o stare asa cam ca vremea de afara...  s-a asuns acum soarele dupa nori negri grosi. E frig desi la soare era caldut, dar cand am intrat in casa mi-am dat seama ca aveam degetele inghetate pe buchet si foarfec. Plus ca m-am dus in crocsi in gradina si iarba e uda ca a fost roua deasa... deci si picioare inghetate. Ma dezghet acum la gura sobei ca mi-am facut un ceai si am pus sa fac banana bread si miroase asa bine in casa a nuci prajite, scortisoara si cardamom. Mmmmm....

 

Sper sa mai tina toamna cu vreme buna ca mai sunt asa multe flori si boboci de inflorit. Mi-e asa drag de ele si imi place mult ca acum pot sa imi culeg flori fresh direct din gradina mea sa imi pun in casa. Nu tin mult, ca nu le pun ingrasamant, doar 3-4- zile, dar imi place ca mereu iese buchetul diferit, depinde ce flori au mai inflorit si de sezon. Inca sunt inflorite salviile care-s de vreo 5 culori: albe, rosii, mov, albastre, roz, plus anemonele, dumitritele, lavanda, verbena, cosmos, dalii, nasturium si nu mai stiu cate altele de nu le stiu numele.

 

Am spus ca am de papusit si facut mancare, dar nu am nici un chef. Ma tot gandesc la mama, mi-e tare dor de ea. Plus mi-s cu grija lui Mr. si durerile mele si .. si.... 

 

Nu stiu de ce dar de vreo cateva saptamani Sophia e si mai mamoasa de cum era. De cum se trezeste cum ne sare in brate. Mereu mereu vrea imbratisari. Cand ma duc s-o trezesc ma aplec si o trezesc cu pupici si asa somnoroasa ma strange de gat si eu cu oasele mele de baba abia ma tin sa nu cad peste ea. Cand pleaca la scoala ma strange tare tare si tre` sa ii aduc aminte sa nu ma apese pe burta ca e ouch si ma doare... cand vine de la scoala coboara din autobuz direct in bratele mele. Seara la culcare nu se da dusa din patul nostru pana nu ne strange in brate minute in sir. In restul timpului cand e acasa din senin vine si imi cere imbratisari: I need a big hug. I am sorry I`m so squishy.  Nu stiu de la ce dar banui ca de cand a fost Nick prin spital si mie asa rau cu ale mele. Dimineata asteptam autobuzul si si-a bagat manutele sub geaca mea si ma strangea tare tare, cica sa isi incalzeasca mainile ca era frig. Ma bucur ca vrea inca imbratisata ca sigur o veni vremea cand nu o sa mai vrea. Inca un an si apoi incepe scoala secundara. Pana la sfarsitul saptamanii primum rezultatele unor examene pe baza carora isi alege scoala unde merge. Am fost cu ea in oras la examene in vreo 2 sambete la rand. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...