Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


Recommended Posts

Salutare!

În rimul rând, urări de sănătate tuturor și refacere rapidă! Și eu am în familie o nepoată care e pozitivă. Am colegi și cunoștințe cu corona, majoritatea vaccinați. Eu sunt cam cu teamă, pentru că noi avem deja 5 luni de la vaccinare. Cei care ați trecut prin boală cu pierderea mirosului, acesta (mirosul) a revenit complet? Am cunoștințe la care după luni bune simțul mirosului nu revenise la parametrii normali sau nu revenise mai deloc.

Ela, încă o dată mult succes Marciei. Într-adevăr e un pas curajos să mergi la o vârstă încă fragedă undeva departe într-o cultură și o societate cu totul diferite. Vorba poetului, copiii noștri nu sunt ai noștri. Scuze dacă ai mai zis și te fac să repeți, dar ce anume studiază Marcia?

Strumphi, dacă ai pomenit de gătit, încerc să fac „de toate”. Când ardei umpluți, când fasole cu cârnați, mazăre, carne cu legume (fac legume la cuptor după rețeta de la savoriurbane de unde am și o rețetă foarte bună de friptură), varză, lasagna, pește în toate chipurile, salate, folosesc tot felul de cărnuri, bibilică, găină, gâscă, ied, miel, porc, vită încerc să creez așa o varietate cât mai mare și desigur că le mai și repet. De regulă vineri e zi de gătit.
Cât despre ce lucrez eu, în principiu de toate, și cusut, și croșetat, și mărgelit, doar cu timpul disponibil pentru activitățile astea stau prost.

Ce frumos își arată copiii dragostea!

Și, din nou, mult succes copiilor, ei sunt cei mai importanți!
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 530
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce dimineata frumoasa de toamna. Frunzele ciresului vecinei stralucesc in soare ca o flacara. [il]  Veverita rontaie fericita la castane pe gard, 2 porumbei se cearta pe varful casei.... In casa e cald si bine, ca afara e soare dar e friggggg.... si eu am venit sa va zic povesti de toamna englezeasca  [:-)))]

 

A plecat Mr. la munca dar tare mi-a placut sa stau la palavre cu el ca nu am mai apucat de mult. E obosit rau si abia asteptam vacanta mandrei de jumatate de semestru care e peste o saptamana. Si-a luat si el liber odata cu Miss Squish. E asa intuneric dimineata acum cand ne trezim. Adica la mine e mereu intuneric ca stau cu ochii pe pereti, dar cand merg sa o trezesc pe somnorici. Nu ii place ca e intuneric si trebuie sa aprind lumina si se ascunde sub plapuma. [clo] Nu mai e mult si se schimba ora, exact duminica de dinainte de a reveni ea la scoala, dupa Halloween. 

 

Monica, tu ma intrebai de cati ani are mandra? Ea acum are 10 ani si jumatate, nascuta in Aprilie. Aici scoala primara se termina la clasa a VI-a. Secundara incepe cu clasa a VII-a. Incep scoala in anul cand implinesc 5 ani.   [bib]

Eu nu mi-am mai vazut mama din Aprilie 2019 cand am fost cu totii in Ro in vacanta si am poposit si pe la ea vreo 5 zile. In rest doar pe whatsapp video. Pe sora mea din Bucuresti am vazut-o ultima data la sfarsit de Feb 2020 cand am fost in Ro la intalnirea cu pinguinii. Zicea parca ceva de vaccinat pe cea mare. Nu stiu cum e in RO, de la ce varsta se vaccineaza copiii? Cea mare e de o seama cu Andreea ta. 

 

Silvi, sper ca sotul si Crina sunt ok. Hai sa ne spui de voi.  [pup]

 

Judoka, multumesc de ganduri si intrebare. [flo2] Nu mai tin strict regim cum am tinut in 2019-20, dar tot nu mananc cum mancam inainte. Am zile cand nu pot manca deloc ori ca ieri cand abia am mancat seara cand a revenit Mr. de la Londra ca ieri toata ziua mi-a fost rau, nu am putut bea decat cafeaua si ceai. Deci tin post fara sa vreau, dar in general inca tin cele 14-16 ore de fast. Zahar mai mananc, dar in general daca fac prajitura in casa in loc de zahar pun miere, cum am facut ieri in banana bread. Am pus 2 linguri de miere si atat, nici un gram de zahar, si a iesit foarte buna.  Mai mananc prostioare gen biscuiti cumparati dar rar. Am mai scos din meniuri si carnea, incercam sa mancam mai multe fructe si legume. Faina folosesc doar integrala, la fel paste cumpar doar integrale si orez brun. Cartofi nu prea mancam, cumpar ca ii mai fac mandrei piure ca ii place, dar noi mancam cartofi dulci de care Miss nu se atinge. Plus am redus si grasimile la maxim. Paine nu cumpar decat foarete rar si aia sourdough sau de secara. Nu mai fac foccacia in casa si oricum faceam o data la 2-3 sapt.  Cafeaua o mai am de eliminat ... si pe mine si gata-s.  [:-)))]

 

Roli, trage adanc aer in piept. [flo2]  O sa mai ai hopuri de astea, orice mutare are. Nu am auzit de vreo mutare fara probleme. Mult noroc si nervi de otel iti doresc si sa va prinda 1 Dec in casa noua la gura sobei conectata la internet [:D] 

 

Velvet, nu stiu ce sa iti doresc decat putere si sanatate. Sa iesim sanatosi la mansarda din pandemia asta. [flo] 

 

Fleur, ma bucur ca aud ca Eric e bine si mamos. Ii place in noua casa, s-a acomodat? El cand termina scoala primara? Tie cum iti place in noua casa?  [:)]

 

Mihaela_s, a plecat vechea sefa de la care ai preluat? Ma bucur sa aud ca iti place ce faci, asta e cel mai important. Silvia deja termina liceul, ca parca abia il incepuse? Stii doar ca mi-s baba, am uitat.  [fri]

 

Oare cine si ce a mai scris? Ma lasa memoria de tot.  [ups]  Oare v-am spus ca m-am tuns si acum chiar nu mai am culoare deloc in par? Ultima data m-am vopsit acum 2 ani exact, in OCt 2019 am fost ultima data la coafor. Deci mi-s baba cu patalama la mana, aka (mult) par alb in cap.  [soricel]  [:-)))]

 

Sa termin polologhia si sa ma duc la treaba mea ca m-am hlizit destul azi pe aici. Sper sa nu rad a paguba ca simt cum ma iau durerile. Poate pun cizmele de cauciuc in picioare si ies la plimbare in sat, sa ma cert cu veveritele de prin castani ... ca in rest nu am cu cine ca-i pustiu satul.  [:-)))]

 

O zi frumoasa!! 

 

[fuga]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa dimineata englezeasca  [:)]

 

La noi se vaccineaza copii incepand cu 12 ani. Inainte vaccinul Pfizer se facea la persoane peste 16 ani (alte vaccinulri peste 18 ani). Apoi EMA (ag europeana a medicamentului) a aprobat si segmentul 12-15 ani. Urmeaza sa aprobe in curand, am auzit si 5-11 ani.

Andreea are 14 ani impliniti in iulie, da e de o varsta cu nepoata ta cea mare, sora ei implineste 13 peste o luna. Pana la urma le-am vaccinat, m-am codit la inceput cand era situatia mult mai stabila, insa cand am vazut cum urca urca si iar urca, mi s-a facut teama. Teama de vreo forma grava si de sechele pe o perioada lunga. In general stiam ca ,, copiii fac forme usoare gen raceala/gripa, insa ma rog, nici ele nu mai sunt copii mici si au inceput sa se tot imbolneveasca copii.. din fericire nu grav, dar avem si copii internati in tara...

Confundasem varsta mandrei tale, scuzeeee... mai uit si eu, deci in 2011 e nascuta, la voi se intra de la 5 ani la scoala, cred ca de aceea confundasem eu, a mea mai mica e nascuta in 2008 si e clasa a 7a acum, stiam ca la clasa a 6a se termina scoala primara la voi am facut o socoteala simpla, ca daca Soph. e clasa a6a, are 12 ani...  [flo2]

Ce dimineata frumoasa de toamna. Frunzele ciresului vecinei stralucesc in soare ca o flacara. [il]  Veverita rontaie fericita la castane pe gard, 2 porumbei se cearta pe varful casei.... In casa e cald si bine, ca afara e soare dar e friggggg.... si eu am venit sa va zic povesti de toamna englezeasca  [:-)))]

 

Monica, tu ma intrebai de cati ani are mandra? Ea acum are 10 ani si jumatate, nascuta in Aprilie. Aici scoala primara se termina la clasa a VI-a. Secundara incepe cu clasa a VII-a. Incep scoala in anul cand implinesc 5 ani.   [bib]

Eu nu mi-am mai vazut mama din Aprilie 2019 cand am fost cu totii in Ro in vacanta si am poposit si pe la ea vreo 5 zile. In rest doar pe whatsapp video. Pe sora mea din Bucuresti am vazut-o ultima data la sfarsit de Feb 2020 cand am fost in Ro la intalnirea cu pinguinii. Zicea parca ceva de vaccinat pe cea mare. Nu stiu cum e in RO, de la ce varsta se vaccineaza copiii? Cea mare e de o seama cu Andreea ta. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi tot 5 luni avem acum, ne-am vaccinat in mai cu schema completa, adica atunci am facut rapelul. O sa-mi fac doza booster luna viitoare...

 

Chestia asta cu gustul si mirosul ma sperie si pe mine la boala asta (dupa chestiile critice cu problemele de respiratie, vasculare... de aia m-am si vaccinat, sa nu fac o forma grava). Dar asta cu mirosul imi suna a probleme naurologica, in care e implica nervul olfactiv si ala pt gust  [fri]  [fri] In alte tipuri de virusuri (stiu, e alt tip de virus) nu patesti asa ceva... ai febra, tusesti, te doare capul, te dor muschii dar ai gust si miros, nu-s alterate.

Nu stiu foarte multe persoane care si-au pierdut gustul si mirosul, dar nici nu le-am intrebat (si nici ele nu au povestit). Dar cele pe care le stiu... stiu ca le revenisera, dar in special pt mirosuri putermice, nu in totalitate - asta era la putin timp dupa vindecare (sa zicem cam la 2-3 saptamana - 1 luna), dar nu le-am mai intrebat peste alte cateva luni daca le-a revenit complet, deci nu stiu... E vorba de 3 persoane din anturajul meu, 1 ruda si 2 prieteni

 

Salutare!

În rimul rând, urări de sănătate tuturor și refacere rapidă! Și eu am în familie o nepoată care e pozitivă. Am colegi și cunoștințe cu corona, majoritatea vaccinați. Eu sunt cam cu teamă, pentru că noi avem deja 5 luni de la vaccinare. Cei care ați trecut prin boală cu pierderea mirosului, acesta (mirosul) a revenit complet? Am cunoștințe la care după luni bune simțul mirosului nu revenise la parametrii normali sau nu revenise mai deloc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Eu sunt tot in priza la munca.

 

Sanatate multa tuturor...cresc cazurile de numa. La Mihai in clasa a aparut azi al 4 lea caz. Sunt in online de ieri. Ramona inca se mai duce la scoala cine stie pana cand.

 

Strumphi, mama e bine, inca nu a inceput tura a III-a de pastile. Maine se duce iar la doctor. 

 

Cam atat de la mine....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rând mulțumesc tuturor pentru gândurile bune! Chiar ajuta!

 

flo e bine, ca la o răceala obișnuita, C tot cu dureri de spate. 
din păcate eu fac febra peste 38 și nu scade. Al doilea test tot negativ. Medicul de pe ambulantă a zis ca asta e… o fi gripa, viroză, altceva. Medicul de familie a zis ca îmi da medical câteva zile, chiar dacă nu e covid tot nu e ok sa merg bolnava la munca.

mica e cea mai rezistenta, nu are nimic, deocamdată.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...