Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


Recommended Posts

  • Răspunsuri 530
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

O fi la Moda, da eu sunt mai traditionalista  [:D] , nu-imaginez cum e sa n-am calorifere pe care am mereu ceva de uscat rapid...manusi, caciuli ude de la joaca in zapada, vreo haina de care am nevoie repede si n-a apucat sa sse usuce dupa spalare, pe calorifer pun sticlele de miere zaharisita sa se topeasca...nu merge fara calorifer ca m-am obisnuit asa. Caldura am, factura de gaz e mica atat timp cat casa e izolata corespunzator. Am comparat cu vecini care nu stiu ce izolatie au pus, dar la mine e jumate fata de ei.

 

Roli, ce simpatica esti. M-ai facut sa zambesc la prima ora. Noi avem un singur calorifer in living. Dar nu pot usca pe el nimic ca e ingust in partea de sus. E sa zicem un calorifer suplu, ocupa putin loc. O cutie cu miere nici atat. Pe de alta parte nu pun nici un prosop de bucatarie umed pe el. Se degaja un miros nu tocmai placut. Si cum bucataria si livingul sunt impreuna nu imi place sa fie un miros aiurea.

 

Copii mei veneau aproape zilnic cu lucruri ude, pline de noroi, etc. Acum mai rar dar tot se intampla. La gradinitie si scoli sunt imbracati pe afara in overalluri de ploaie sau de zapada. Am vazut ca vecinii lasa hainele copiilor cu noroi la uscat in garaj, le freaca putin si ii trimit iar la scoala cu ele. Nu e recomandat sa le speli prea des ca isi pierd din impermeabilitate. Acum nah, fiecare face cum e mai comod. In plus, aici casele au o camera de spalat si uscat rufe unde standard e gresie incalzita si punct de ventilatie. La fel si la cabane este o camera cu gresie incalzita unde intri cu hainele ude de la schiat si se lasa pe jos sau in cuier acolo sa se usuce.

 

Daca sunt doar ude se usuca foarte bine pe gresie calda in baie. Sau pe suport de rufe pus acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am combinatie gresie-parchet dar am parchet-parchet. Între hol și living, e deschis, acolo e trecerea așa ca in pozele voastre. Sunt culori diferite de parchet. 
 

Si noi avem o camera spălătorie, e defapt intrarea laterala a casei, cea uzuala. Pt ca e dinspre garaj și partea din fata a garajului unde lăsam mașinile. Intrarea de “serviciu”. E o încăpere mare, unde avem mașina de spălat și cea de uscat haine. Eu rar agat pe sfoara, haine care chiar nu le pun in mașina de uscat. Tot acolo am un dulap unde ținem masa de călcat, este priza la înălțime Pt ea. Avem o chiuveta care e foarte utila, Pt spălat pantofii și alte chestii ca sa nu intri in casa. E linoleum pe jos, fara încălzire in podea, e la standardul anilor 80, n-am renovat-o încă. Recent am pus un dedurizator care e instalat tot acolo. Acolo e și repartizorul de caldura și apa.
Noi primim încălzire și apa calda de la comuna, dar putem regla mai cald sau mai rece la încălzire, dar numai in toată casa. Vrem sa modernizăm și sa punem calorifere noi cu robineți care reglează caldura, in toată casa. Din păcate mai modern decât atât nu putem face.
 

Noi nu avem gaz pe insula și variantele de centrale proprii, acolo unde nu ajunge rețeaua comunala, sunt centrale pe combustibil solid, din ce am înțeles ceva paleți care se pun in centrala o data pe zi. 
 

Cea mai Moderna încăpere din casa e baia de jos, care e mică și am pus încălzire in podea, electrică. Avem termostat și e cel mai util. As vrea așa in toată casa, dar electric e foarte scump, iar cu varianta de la rețeaua comuna de încălzire nu se poate. 
 

Insa e cald in casa așa, nu am de de sa ma plâng. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai la mine sa vezi! Recunosc ca am fost nevoita sa îl întreb pe d-l Google ce sunt astea. Noi avem de la construcția casei, se pare ca erau la moda in anii ‘80 pe aici. Noi vrem sa schimbam :)). Nu mai e la moda :). 

 

cine stie, poate o sa vin odata!

la noi sunt la moda deabia acum. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, de pe meleaguri suedeze.  Pe aici zile frumoase de toamna, iar noi aglomerati intre job, scoala, si activitati colaterale. Sapt viitoare baietii au vacanta de toamna, dar nu avem planuri de plecat pe undeva. Pe aici viata a revenit oficial la normal. Copiii la scoala, sotul la serv, insa eu tot de acasa lucrez, si asta ma bucura foarte mult. Nu imi lipseste deloc mersul la serv. In schimb am inceput sa merg pe la conferinte ca key note speaker si este si frumos dar si obositor.

 

Am fost si in Rom, la sf de Sept, am botezat un baietel. A fost ff frumos, m-am bucurat de toamna, de stat acasa cu parintii.

Stand si reflectand, despre Corona, acum realizez ca am reusit sa trec peste tot ff usor si oarecum cu un "outcome pozitiv". Toata perioada asta mi-a dat solutii la unele probleme, mi-a dat ceva intelepciune sa vad altfel viata, m-a adus mai aproape ca familie. Pe de alta parte, realizez ca noi aici ca intr-o intr-o bula.

 

Si ca sa revin la topicul cu constructii am si eu cateva opinii din experienta mea de construit cateva case :))))

1. Incalzirea in podea este sfanta, nimic nu se poate compara cu asa ceva. Mentine temp constatanta in casa, si este mult mai eficienta la cost si consum.  Plus ca este estetica si nu iti ocoupa spatiu pe pereti. @Roli, poti usca rufele in uscator (masina de spalat cu uscator sau separat) sau in baie pe jos.

2. Mie nu imi place gresia nicaieri (exceptia in baie , dar si acolo as pune un parchet rezistent la apa). Gresia este rece, si mai ales se schimba mult mai greu daca se strica vreo placa sau pur si simplu vrei alt design. Eu am parchet in toata casa, si in bucatarie. Un melaminat de calitate este ff bun in bucatarie si se mentine ff usor. Plus ca il schimbi usor daca vrei.

3. Pt prize si electricitate, trebuie facut planul cu oarece stiinta. Daca vrei plita si cuptor electrice, necesita sa ai suficienta putere in tot blocul. Daca pui insula, si vrei sa ai priza acolo, tb sa traga fire prin podea. Pt hota, tb priza.

4. Nu prea mai sunt fan cada in baie, desi am, cred ca dus, cu geamuri este mult mai eficient si cool

 

Daca vreti poze de la mine, pot sa pun.

 

Mai revin, weekend frumos

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

cine stie, poate o sa vin odata! la noi sunt la moda deabia acum.

 

Sa te grabesti, ca vrem sa renovam, nu știu încă ccc când. Poate la anul? Soțul e șef de șantier :). Acum e ocupat cu fosta camera a Dianei, cred ca o termina pana la revelion. :) 

Lucrează in Weekenduri la camera, dar urmează sa plece in Norvegia o săptămâna deci se duc doua weekenduri. Plus ii iau cadou de ziua lui un Weekend in Stockholm si teatru, se mai duce unul :)). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...