Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


Recommended Posts

Tinand cont ca nu am avut niciodata roboaspirator (am vazut in multe case, dar nu m-a interesat cum functioneaza) recunosc ca in capsorul meu e un pic de nebuloasa.

Am perdele si draperii pana jos. Ce se intampla cand ajunge in dreptul lor?

====

 

 

 

Ca eu, un roboaspirator bun pentru mine mi-l inchipui cu o camera sau mai multe:

  • cand ajunge la perdele isi scoate un brat telescopic si aspira pe sub la o intesitate mai mica;
  • cand ajunge la un prag scoate picioruse telescopice si trece peste; dupa ce a trecut peste se foloseste de peria amplasata in spate si sterge de praf pragul;
  • cand ajunge la scari vede ca e hau si se opreste;
  • coboara scarile (pe un sistem de sine retractabil) si cand ajunge in capul lor intinde un brat telescopic si le curata.
  • cu bratele telescopice ridica firele si aspira pe la colturi;
  • are program in care eu sa-i incarc diverse poze cu obiecte de pe jos pe care sa nu le traga, daca am ciorapi pe jos si vreau sa-i tin acolo o saptamana doar sa ii ridice si sa-i scutere;
  • la sfarsit se roteste 360 de grade incetisor si verifica sa nu mai fie fir de praf; eventual masoara calitatea aerului.

 

Asta ar fi pentru mine idealul.  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 530
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mda, nu m-a interesat niciodata robotul asta, dar citind descrierile voastre si avand in vedere ca la casa noua nu voi avea praguri sau cotloane inguste, as putea sa-l iau in calcul. Nici nu mi-a trecut prin minte ca stie sa se opreasca la scara...ma gandeam ca se pravaleste daca nu-s cu ochii pe el  [:-)))]. 

 

Sunt la capitolul de pus gresii, faiante, placat cu piatra. Mai e mult, mai ales la mansarda...mda...apreciez din tot sufletul vremea asta calduroasa. Sunt 24 gr. Sper sa nu se strice prea curand.

 

Si mai apreciez din tot sufletul ca incepe scoala, slava Domnului!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha Viviana! 
 

Al meu e așa: perdelele lungi îl încurca, am reconsiderat perdelele in casa :). Jucării de câine lăsate pe jos îl încurca. :). Le agata și ne transmite in app ca e blocat. Noi suntem la job deci îl deblocam când ajungem acasa :). Sub canapele in living nu încape, acolo aspir eu din când in când. Uneori pun scaunele de la masa din living întoarse pe masa ca sa aspire covorul de sub masa, ca nu încape între toate cotloanele între scaune. La fel și in Bucătărie. 
La scări se oprește automat, cel de sus, nu cade. Simte scările. Dar nu aspira pe scări, asta e un loc de care ma ocup eu :)). 
Am numai filtre HEPA, nu e niciun praf după el. Nu miroase ca după un aspirator. 
Trebuie curățata cuva zilnic, atât are capacitate la noi, ca e plin de par de animale, asta e motivul Pt care îl avem. Și peria la câteva zile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, deci cu perdele lungi am pus-o! Ca nu am unde sa le ridic.

Asa-mi trebuie daca am vrut perdele. De cand sunt la casa mea e prima oara cand am perdele.

 

 

Am facut pasta de ardei grasi pentru iarna. Mi-a iesit extrem de sarata. 

Am 2 optiuni:

1. o arunc

2. mai cumpar ardei si amestec cu asta.

 

Ce ziceti? Merita efortul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv, la ce vei folosi pasta? Se consuma ca atare sau se pune în mâncare? Dacă se pune în mâncare, cred ca poti s-o lași asa și reduci/elimini sarea pe care o puneai în mâncare, la gătit.

"Un truc destul de popular spune ca un cartof sau cateva felii de mar adaugate in supa sau in mancare vor absorbi sarea in exces. Fierbe-le impreuna cu mancarea timp de 10 minute si indeparteaza-le inainte sa servesti."

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont ca nu am avut niciodata roboaspirator (am vazut in multe case, dar nu m-a interesat cum functioneaza) recunosc ca in capsorul meu e un pic de nebuloasa.

Am perdele si draperii pana jos. Ce se intampla cand ajunge in dreptul lor?

====

 

 

 

Ca eu, un roboaspirator bun pentru mine mi-l inchipui cu o camera sau mai multe:

  • cand ajunge la perdele isi scoate un brat telescopic si aspira pe sub la o intesitate mai mica;
  • cand ajunge la un prag scoate picioruse telescopice si trece peste; dupa ce a trecut peste se foloseste de peria amplasata in spate si sterge de praf pragul;
  • cand ajunge la scari vede ca e hau si se opreste;
  • coboara scarile (pe un sistem de sine retractabil) si cand ajunge in capul lor intinde un brat telescopic si le curata.
  • cu bratele telescopice ridica firele si aspira pe la colturi;
  • are program in care eu sa-i incarc diverse poze cu obiecte de pe jos pe care sa nu le traga, daca am ciorapi pe jos si vreau sa-i tin acolo o saptamana doar sa ii ridice si sa-i scutere;
  • la sfarsit se roteste 360 de grade incetisor si verifica sa nu mai fie fir de praf; eventual masoara calitatea aerului.

 

Asta ar fi pentru mine idealul.  [:-)))]

Viv, pe la noi pe acilea, chestiei astea de face tot ce vrei tu, ii zice altfel, nu robot :)))

 

Eu as arunca pasta de ardei, pt ca nu fac conserve si sunt comoda :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv, pasta din magazin e foarte Sărata, sarea e conservant. Tata făcea pasta de ardei Sărata, punea câte o lingurița in mâncare și după ce gusta mâncarea mai punea sare dacă era nevoie. 
 

Eu am tăiat perdelele pana la podea, dacă sunt cu 1-2 cm deasupra, e Ok Pt aspirator. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...