Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


Recommended Posts

Neatza. Soare, frumos.

Nah ca sta si Andrei acasa, dar nu cu online. Sta pur si simply, ca saptamana trecuta joi a racit si a lipsit ca avea ceva febra, ceva muci, luati de la frate-sau. Vineri s-a dus la scoala ca era fresh si i-a zis diriga, ca nu dom'le, daca isi trage mucii n-are voie la scoala. Asa ca azi, pt. ca inca isi trage mucii trebuie sa stea acasa. Dar cica, online nu se face decat daca ai covid  [fal] . Daca esti doar racit iti iei materia de la colegi. In concluzie, o varza, asa de luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 530
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata, de luni!

O saptamana frumoasa si usoara va doresc.

 

Nu vi se pare ca saptamana trece prea repede?

Azi e luni ,maine, gata, e sambata!

 

Am facut cu Silvi strudelul cu mere, a iesit exxcelent, l-am si uns cu unt in prostie.

Am facut cu mere bucatele, si foi de placinta.

Silvi separat a facut si baclava din fistic si alune caju. Sa te lingi pe degete.

 

Strumphitza, ne lipsesti! Cum o mai duci? Sophia ce mai spune?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

se inmultesc cazurile si in jurul meu, unii vaccinati, altii nevaccinati. deocamdata nu am auzit de nimeni in stare grava, nici din colegi, nici din prieteni.

 

am fost la botezul nepotelului. la biserica s-a stat cu masca si am fost foarte putini. doar preotul a fost fara masca. 

dar, la restaurant se schimba povestea...noi am fost putini, 4 mese, dar mai erau si altii in restaurant. nimeni nu poarta masca, ca doar nu mananci si bei cui masca...s-a si dansat putin. la 9.30 am plecat. am avut tot timpul sentimentul ca nu e ok. adica m-am bucurat ca am stat cu ai mei, cu rudele, dar mi-a fost teama. mai mult pentru ei. ai mei nu sunt vaccinati si nici nu vor. fratele e vaccinat si la fel si verisoara cu care am stat dar sotul ei nu...e ciudat cum ne scindam in vaccinati si ne...

in fine, ideea e ca piticul e bine, a plans foarte putin, a fost cuminte si admirat de toata lumea. deabia astept sa cresca sa il zmotocim cum se cuvine [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, da e ciudat cum ne scindam si nu prea imi place.

 

Ca la urma urmei pierdem adevaratii vinovati: virusii si chinezii.

Ajungem sa ne dispretuim intre noi si nu e normal. 

 

La nunta la care am fost nasa am fost 50. Nu s-a stat cu masca in bbiserica, dar s-a pastrat distantarea.

La sfarsitul slujbei am murit si inviat de 2 ori ca veneau invitatii sa ne felicite si unii ne pupau, si ridicam mana ca nu vreau si degeaba....

Dar in afara de varul miresei si nevasta lui toti erau vaccinati. 

Acuma nu am intrebat daca si chelnerii erau vaccinati.

 

Asta a fost in 4 septembrie. Niciunul dintre invitati nu s-a imbolnavit de nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Rares, dupa 2 zile de mers la scoala este iar online.  O colega a fost testata pozitiv dupa ce a fost la scoala joi si vineri. 

 

Am fost la botezul nepoatei  ( o dulce si o dragalasa) , am zdrobit strugurii sa facem vin, am avut un weekend plin, dar frumos.  La mine in sat a sarit incidenta de la sub 3 la peste 5 in doar 2 zile. Cetatenii injura autoritatile si medicii, ca e "din pix", totul e minciuna, ca la crasma ei nu au vazut covidul, deci nu exista. Un vecin ne-a povestit ca sambata a gasit o vipera in curte. Am inceput sa facem focul in centrala pentru ca e tot mai frig noaptea. 

 

 

 

O saptamana usoara si cu multa sanatate! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Bine v-am regăsit!

Mai acum parcă eram bucuroasă că vine vara și vacanța și deja sunt în starea „cri, cri, cri, toamnă gri”. Nu că nu m-aș bucura de beneficiile toamnei, dar îmi pare rău că s-a dus vacanța. De luni, săptămâna trecută, a început fiică-mea școala. La ei nu se pune problema altfel decât școală cu prezență fizică, dar, din ce mi-am dat seama, aproape toți studenții sunt vaccinați – peste 95 % oricum. Am trecut iar prin faza de dus bagaje și m-am reapucat de făcut pachete. A început un nou sezon, cum ar veni.

 

Fiică-mea s-a bucurat de vacanță. A făcut practica, apoi program de voie. Chiar spunea că își savurează cu mare plăcere plictiseala, starea de a nu avea nimic de făcut. A fost bucuroasă că a primit laude de la o pacientă din spital din timpul practicăă, i-a povestit asta o colegă care a făcut practica în aceeași secție după ce a terminat ea. Acum a început anul 4, tocmai a trecut de jumătatea drumului. Sau unei bucăți de drum. Ceva în gen „partea de sus a părții de sus”. Dar tot mi se pare că a trecut/ trece repede. Nu doar săptămânile, dar lunile, anii.

 

Și apropo de vaccinare, maică-mea a primit ieri a treia doză ieri.

 

Am frunzărit în urmă și mi-au atras atenția poze cu recolte și borcane, ce să fac, nu rezist :)). Yami! Eu m-am specializat în dulcețuri fără zahăr în vara asta. Recoltele însă au fost stricate de ploile abundente din mai-iunie. Din patru cireși nu am cules un castronel de fructe, toate au mucegăit în pom, roșiile s-au dezvoltat prost, plantele majoritatea anemice, am putut să fac niște borcane, dar nu am avut și de suc.

 

Ella, drum bun și succes Marciei, iar ție suflet ușor.

Mult succes să aibă toți copiii!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La botezul nepoatei mele, toata lumea in biserica, inclusiv preotul si dascalul au purtat masca. La restaurant am fost asezati intr-o sala unde eram doar noi. Toata lumea invitata era vaccinata (e adevarat ca lista de invitati a facut-o sora'mea si ea e f drastica in aceasta privinta. Ea s-a vaccinat cand era insarcinata, sotul ei si socrii au facut si doza 3 - ei au ceva boli cronice si s-au incadrat in etapa 2, erau vaccinati deja de mai bine de 6 luni cu rapelul) . Ideea e ca in Iasi rata a trecut de 3 la mie si cei de la restaurant le-au cerut lista de invitati si sa spuna daca sunt sau nu vaccinati, altfel nu ii primeau. Pe usa restaurantului scria mare ca accesul se face numai pe baza de certificat covid. 

 

243806135_601267240895705_65715086012580

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caut persoana pentru ingirjire soacra. Are 87 ani. Cunoasteti? Soacra e ok psihic, comunica, se duce singura la baie. Nu iese din casa, nu poate face cumparaturi, mancare. Femeia pe care o are  locuieste acolo, primeste x lei casa si masa.  Dar i s-a ivit un alt job, vanzatoare la un magazin satesc cu carte munca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...