Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schimbari pentru climat


Recommended Posts

Ju

 

Sfaturile si initiativele nu vin numai de la davos, vin si de la cercetatori, de la organizatii de mediu, de la oameni carora le pasa de viitor.

Unele sunt gesturi absolut inutile, mofturi, de baut o gura de cafea cu paiul,de ex. Noroc ca sunt tot mai multe tari care interzic tacamurile de unica folosinta.

https://www.romani.co.uk/news/stiri-uk/22927-marea-britanie-va-interzice-farfuriile-si-tacamurile-de-plastic-de-unica-folosinta

https://www.magazine-avantages.fr/,7-bonnes-raisons-de-se-mettre-a-l-ecologie,2300131,385.asp

pun si niste link uri. Nu cred ca o sa le citesti, avand in vedere atitudinea de exagerari si ironii, gen mancat de insecte.

nu sunt exagerări:

Meat consumption presents a big environmental problem: Cows and pigs are good sources of protein, but they're also big sources of the heat-trapping gases carbon dioxide and methane, which they belch and, um, emit in other ways. One way to reduce such emissions while maintaining a nutritious diet may be to get people to eat more cricket burgers and mealworm patties.

 

Articolul luat de aici:

https://www.science.org/content/article/fight-global-warming-eat-bugs

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 312
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Un pic de gugalit, un link despre ce se mai gandesc unii ca am putea manca inlocuind carnea. 
Niste insecte, Michelle nu m ai convins, tot exagerari in opinia mea.

 

Pana ne luam la tranta cu toti bogasii, sa ne uitam pe langa noi.

In zona mea , de ex, o asociatie din asta ecologica au facut o campanie de strangere de gunoaie si plastice de a lungul fluviului.

 

Tristul record : sase tone de deseuri. Asta din locuri unde ne plimbam cainele, unde se joaca copii, etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit asta pe mail.

E in franceza, dar o pun pentru cine intelege ca e super tare:

 

Mon chéri,
 
Vendredi, plutôt que d’aller au lycée, tu as participé à
 la manifestation pour la défense du climat et le sauvetage de la planète. 
 

 

Tu n’imagines pas combien nous avons été fiers de te voir engagé dans une cause aussi essentielle.

Profondément émus par tant de maturité et de noblesse d’âme, nous avons été totalement conquis par la pertinence de ton combat.

Aussi, je t’informe que ta mère et moi avons décidé d'être indéfectiblement solidaires et, dès aujourd’hui, de tout faire pour réduire l’empreinte carbone de la famille.

 

Alors, pour commencer, nous nous débarrassons de tous les Smartphones de la maison.

 
Et puis aussi de la télévision.

 

Tu ne verras aucune objection, naturellement, à ce que ta console subisse le même sort : on dit que cela génère des déchets électroniques polluants qui empoisonnent les rivières du sud-est asiatique.

 

Évidemment, nous avons entrepris de résilier aussi tous les abonnements téléphoniques et la box d’accès à l'internet.

 

Nous pensons également qu’il est nécessaire de corriger nos modes de vie : nous cesserons donc de partir en vacances au ski ou à l'étranger.

Même sur la côte d'Azur avec le camping-car que, d'ailleurs, nous avons la ferme intention de revendre.

Et, bien sûr, fini l’avion ! 

 

Pour l'été prochain, ta mère et moi avons programmé de remonter le canal du Midi par les berges, à vélo.
 
Comme tu vas aller désormais au collège avec ton VTT, cela te fera un excellent entraînement

 

Oui, parce que la batterie de ta trottinette électrique n’étant pas recyclable, il te faudra oublier ce mode de locomotion. Mais c’est déjà fait, j’imagine!

 

Ah ! Pour tes vêtements, nous avons décidé de ne plus acheter de marques (fabriquées par des mains d'enfants dans les pays du tiers-monde comme tu le sais).
 

 

Tu nous approuveras, nous en sommes persuadés.

 

Nous envisageons par conséquent de t'acheter des vêtements en matières éco-responsables, comme le lin ou la laine, que nous choisirons de préférence écrus (les teintures sont parmi les plus grands polluants).
 

 

Dans la foulée, nous nous mettrons à l’alimentation bio et privilégierons les circuits courts.
 

 

Et pour aller au plus court, nous songeons même à acheter des poules afin d’avoir des œufs frais à portée de main : tu vas adorer ! Ta mère a même pensé à un mouton pour tondre le gazon.
 

 

Et puis, j’ai adressé une candidature en bonne et due forme à la mairie pour obtenir l’affectation d’une parcelle dans les jardins familiaux partagés.

 

Nous comptons sur toi pour nous aider à cultiver nos légumes.
 
 
Il va sans dire que, dans cette démarche, nous bannirons les aliments industriels.
 

 

Désolé pour le Coca et le Nutella dont tu faisais grande consommation et dont tu devras te priver à présent.
 

Mais nous ne doutons pas un instant de ton approbation.
 

 

Enfin, pour pallier le manque de distractions par écrans interposés, le soir, nous nous remettrons à la lecture (dans des livres en papier recyclé, cela va de soi) ou nous jouerons aux échecs et pourquoi pas aux petits chevaux : il y a une éternité que nous n’avons pas fait une partie de ce jeu désopilant.
 

 

Nous achèterons un plateau et des pièces en bois du Jura, comme il se doit.
 

Et nous veillerons à nous coucher plus tôt pour économiser la lumière.
 

 

Voilà, nous sommes certains que tu adhèreras pleinement à ce sympathique programme qui s’inscrit en ligne directe dans ton combat pour sauver la planète.
 

Et nous te remercions encore de nous avoir ouvert les yeux.
 
 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact. In timp ce noi ne facem probleme cum sa producem cat mai putine peturi (sa limitam sticlele de plastic, sa nu mai cumparam atatea pungi de plastic venind cu ele de acasa etc) astia ne-o dau cu razboiul lor rau de tot. Ne mai ameninta rusii si cu un razboi nuclear si s-a rezolvat :))

Cit o fi poluat si razboiul asta, care tine de un an...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact. In timp ce noi ne facem probleme cum sa producem cat mai putine peturi (sa limitam sticlele de plastic, sa nu mai cumparam atatea pungi de plastic venind cu ele de acasa etc) astia ne-o dau cu razboiul lor rau de tot. Ne mai ameninta rusii si cu un razboi nuclear si s-a rezolvat :))

 

   N-a sunat prea bine,  sa stii. 

 

Off topic. 

familia de refugiati ucrainieni de care s-a ocupat fratele meu s-au intors in Ucraina. Cumnata mea s-a speriat cand i-a vazut cum arata acum, aproape 1 an mai tarziu.

Slabi, trasi la fata, cu vanatai pe brate, speriati. Haituiti. Mai bine la razboiul lor decat in pacea altora. 

( au facut 2zile din spania pana la noi, cu cele mai ieftine mijloace de transport, i-a dus fratele meu la granita. Daca avea pasaportul la el il lasa granicerul sa treaca sa-i ajute mai departe, le-a luat granicerul bagajele, le-a gasit o masina. 1 amarata de femeie si 3 copii. ) 

 

Doar 1 granita este intre noi si razboiul lor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,  [flo2]

 

"Ziua de 18 ianuarie va rămâne în istorie, fiindcă a adus temperatura maximă înregistrată vreodată în țară: +22,5 C, la Turnu Măgurele, au spus reprezentanții ANM, pentru HotNews.ro. Recordul precedent fusese stabilit în ianuarie 2001, la Oravița. Înainte de anul 2000 erau extrem de rare temperaturile de peste +20 C în ianuarie."

 

Luna ianuarie 2023 va fi probabil cea mai calda luna ianuarie in Romania de cand se fac masuratori. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,  [flo2]

 

"Ziua de 18 ianuarie va rămâne în istorie, fiindcă a adus temperatura maximă înregistrată vreodată în țară: +22,5 C, la Turnu Măgurele, au spus reprezentanții ANM, pentru HotNews.ro. Recordul precedent fusese stabilit în ianuarie 2001, la Oravița. Înainte de anul 2000 erau extrem de rare temperaturile de peste +20 C în ianuarie."

 

Luna ianuarie 2023 va fi probabil cea mai calda luna ianuarie in Romania de cand se fac masuratori. 

asta in timp ce in uk sint -10 C care se simt ca -15C! A inceput sa se mai incalzeasca si aici, acum la 11 am sint 2C.Cred ca o sa se raceasca si la voi curind, nu cred ca scapati asa usor de ianuarie,.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze daca n-a sunat prea bine.

ZIc razboiul lor in sensul de "razboiul de acolo", care se prelungeste la nesfarsit.

Si in care am senzatia ca sunt tot felul de interese, din pacate, sa vanda arme, sa o dea bine si cu rusii (sunt o gramada de lideri occideptali care sunt asa fifty-fifty intre rusi si contra rusilor, cam cu juma de gura, ca au interese economice mari in Rusia si nu pov sa se puna rau). Si asa se si intretine razboiul asta.... nimeni nu face nimic concret... Adica am senzatia ca rusii sunt tolerati tacit de catre unii din varful Europei. 

Marii oligarhi (si rusi si ucrainei) profita din plin, iar lumea normala, oameni obisnuiti adica, sufera.

   N-a sunat prea bine,  sa stii. 

 

Off topic. 

familia de refugiati ucrainieni de care s-a ocupat fratele meu s-au intors in Ucraina. Cumnata mea s-a speriat cand i-a vazut cum arata acum, aproape 1 an mai tarziu.

Slabi, trasi la fata, cu vanatai pe brate, speriati. Haituiti. Mai bine la razboiul lor decat in pacea altora. 

( au facut 2zile din spania pana la noi, cu cele mai ieftine mijloace de transport, i-a dus fratele meu la granita. Daca avea pasaportul la el il lasa granicerul sa treaca sa-i ajute mai departe, le-a luat granicerul bagajele, le-a gasit o masina. 1 amarata de femeie si 3 copii. ) 

 

Doar 1 granita este intre noi si razboiul lor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...