Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schimbari pentru climat


Recommended Posts

Nu ma contrazic , totul s a scumpit dupa pandemie, dupa declansarea razboiului, pt ca unii profita de marirea prerurilor, pe ca statul nu intervine destul. 
Nu vad sa fii scris ca din cauza ecologiei.

——
E adevarat ca distantele sunt altele, dar multe lucruri au fost implementate tot de oameni.

Nu va obliga nimeni sa aveti ditamai camioanele pe post de masini  si ditamai casoaiele. Ca sa nu mai zic de politica de consum à americanului. 

 

Si pana la urma o sa platesti mult mai mult de pe urma secetei , a inundatiilor, a uraganelor , a diminuâtes resuselor si a altor calamitati.
Fiecare poate face un efort, cum scrie si otilia. 

 

Cu iesitul in strada…nu cred ca umaresti vreo

stire. Ai vazut c’est manifestatii sunt in franta cu legea pensiilor si de cat timp? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 312
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Si pana la urma o sa platesti mult mai mult de pe urma secetei , a inundatiilor, a uraganelor , a diminuâtes resuselor si a altor calamitati. Fiecare poate face un efort, cum scrie si otilia.

 

A dovedit cineva ca daca facem aceste eforturi materiale vom avea mai putine calamități, inundații, secete etc? 
 

Exact asta întreba senatorul, daca facem aceste eforturi uriașe ce dovezi avem ca putem schimba natura?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Despre contributia la climate change , Michelle , inteleg ca ti se pare mult suma cu care contribuie US dar e o tara ata de mare si bogata. Uite, prin comparatie , datele oficiale spun ca Uniunea Europeana contribuie cu 25 Miliarde ( Billions) la bugetul pentru climat.

Collins, America nu mai e de mult bogata si asta e problema.  Americanii au un spirit f generos, ajuta, voluntariaza, donează …. Dar acum nu mai au de unde… asta e adevarul . Si nu e vorba ca trăiesc in lux si conduc nu știu ce mașini. 
Am clienți de care mi se rupe inima, nu pot sa isi cumpere o casa amărâtă sub 600k. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

guvernatorul  obliga toata lumea sa aiba mașini electrice in cativa ani…

Probabil o sa isi permită doar cei care așteaptă sa le pice sute de mii de la stat, care se dau loviți ca cineva, cândva, undeva au fost sclavi pe mosie. 

 

 

 

 

 

 

 

Ai spus ceva aici ,dar nu inteleg. Crezi ca persoanele care nu isi permit sa isi cumpere un automobil electric vor fi finantati de guvern?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bucur ca actualul primar al Londrei vrea sa introduca Low Emission Zone in toata Londra , pana la Centura care o inconjoara, M25. Mi se pare cea mai buna idee pentru ca si copiii care traiesc in aglomeratiile urbane trebuie sa poata respira un aer mai curat. Cine nu are masina compatibila va trebui sa plateasca £12  /zi in cazul in care isi folosesc masina.

Eu cred ca data transportul in comun ar fi gratuit pentru toti ar scadea drastic poluarea , mai ales ca aici sistemul de transport este destul de bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

[De Europa nu ma indoiesc , dar reteaua de tren in America e atat de simpla?
. William a venit acasă in vacanța numai cu trenul. la 4 dimineața se duce pe jos 20 min pana la statie (nu e gara în orasul ala), prin zone pline de homelesi si drogati…ultima data trenul a intirziat 2 ore.

apoi noi il luam din gara (cea mai apropiată e la 45 de min ).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ai spus ceva aici ,dar nu inteleg. Crezi ca persoanele care nu isi permit sa isi cumpere un automobil electric vor fi finantati de guvern?

Finantarea de unde vine, nu din taxele oamenilor ? 

Da, daca nu ma înșel statul “da” 5-7k când masina costa 50k. 
Asigurările si înregistrările (ANUALE) la mașini sunt mult mai scumpe la cele electrice. 
Unde si cum vor fi încărcate milioane de mașini electrice, când rețeaua electrică pică ba când bate vantul, ba când arde soarele. 
milioanele de ilegali care muncesc pe nimic, cum isi vor permite sa isi cumpere mașini electrice sa se ducă la servici ? 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

europenii cred ca americanii isi cumpara SUV uri doar de fitze.
de fapt e de nevoie, ca americanii au familii mai numeroase,

Suv urile sunt rezistente la drumurile si distantele noastre, la impacturi, accidente. 

reparatia e ff scumpă 

mai cara câte ceva pt casa, curte/ gradina… magazinele noastre nu sunt la colțul strazii.

cara bicicletele copiilor si majoritatea duc si copiii vecinilor la școala( cel puțin eu așa am făcut)… etc.

Datorita topografiei si a distanțelor nu avem trotuare, piste de biciclete, autobuze, trenuri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...