Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schimbari pentru climat


Recommended Posts

Letitia, stim cum e cu barbatii si ego-ul ..

La urma urmei fiecare face cum vrea , doar l-as acuza ca nu ti-a luat tie prima data un suv.

 

Trebuie sa recunoaste, ca nu sunt asa rele transporturile, cel putin la londra , ca e prea scum e alta poveste. De asta spuneam ca daca ar fi gratuit ar fi si oamenii mai constiinciosi.

Oricum mai toate orasele introduc taxe pe emisiile de carbon, am vazut in oxford deja.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 312
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Letitia, stim cum e cu barbatii si ego-ul ..

La urma urmei fiecare face cum vrea , doar l-as acuza ca nu ti-a luat tie prima data un suv.

 

Trebuie sa recunoaste, ca nu sunt asa rele transporturile, cel putin la londra , ca e prea scum e alta poveste. De asta spuneam ca daca ar fi gratuit ar fi si oamenii mai constiinciosi.

Oricum mai toate orasele introduc taxe pe emisiile de carbon, am vazut in oxford deja.

Nu e cazul, e masina familiei, plus ca eu am vrut marca asta, mi-a placut cum arata. Eu sint multumita sa vin si sa ma duc la munca cu masinuta mea veche si poluanta. 

 

Daca esti pensionar, transportul in comun poate fi okl. Daca esti activ, nu te poti baza, stiu din propria mea experienta. Gratuit nu o sa fie niciodata, pur si simplu nu mai sint bani.

Orasele introduc taxe pe emisii si ce se face cu banii astia? Cercetare nu se face si in   ritmul asta nu o sa fim gata in 2030 sa inlocuim boilerele pe gaz cu boilere pe electricitate si toate celelalte aberatii de care se tot vorbeste. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Tot nu pricep, de ce trebuie sa cari bicicletele??? [batcap] Te duci sa te plimbi in alta zona, le lasi la scoala? aici sunt folosite sa se deplaseze copii la scoala, unii se duc la munca, unii fac mici comisioane . Dar william,avea doar o cursa pe zi, de trebuie sa sa plece la patru noaptea? dar cel mai trist mi se pare atitudinea asta, nu se poate, nu avem bani, noi suntem cei mai tari, dar cand e sa ne angajam la ceva , ce nenorociti suntem, ce probleme,ce grea e viata etc . Pacat. Daca noi gandim asa, ce sa mai zici de amaratul ala din africa sau china?

Da in zonele de deal unde nu sunt trotuare, piste de biciclete,  parcuri cari bicicletele sa se plimbe copiii in alta zona.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si aici spun la fel cum zice Letitia, mașinile electrice SUNT poluante, la fel panourile solare care au devenit obligatorii si au mărit preturile caselor. 

Stai sa vedem când le va venii vremea sa fie înlocuite unde le vor duce, unde va fi gunoiul? De reciclat din pacate din câte știu nu se poate . 

Deocamdată cu toate taxele care le-au luat de ani de zile nu au făcut nimic, nici măcar nu au astupat gropile pe străzi sa poți merge in siguranța cu o masina mică. 

 

Revin la întrebarea Senatorului, are cineva o dovada ca daca cheltuim atitia bani vom schimba cumva clima? 

O alta întrebare frecventa este, cum putem produce suficientă electricitate care ca fi neccesara FĂRĂ sa poluăm? 

Grilele  de electricitate care le avem suporta aceasta cerința?Cel puțin in California nu se poate , e o totala  aberațiile sa facem totul electric… sau chiar pe jumătate când pică curentul la cerințelor minore care sunt acum 

Toti cei care propovăduiesc aceasta noua religie a climei, trăiesc ce predica?

Când îl voi vedea pe Gates si toti cei ca el ca se duce la servici si oe unde mai merge pe bicicleta, sta în tiny house , maninca vegetale… atunci voi asculta ce spun. Pana atunci sunt toti niște perverși care au venit cu poveștile lor apocaliptice si care s au îmbogățit pe spatele amărâților.

 

Financiar cum isi poate permite omul obișnuit sa trăiască când trebuie plătească mai multe taxe, sa isi schimbe masina, boilerul, aragazul etc etc .

Daca doar câteva tari fac aceste eforturi uriașe si celelalte nu, ce sens face?

Atita timp cat sunt războaie, teste, bombe… etc care poluează enorm, ne mai la un amarit de aragaz pe gaz ca poluează ? 

 

Personal, atita timp cat nu văd răspunsuri clare, onestitate, transparentă  si ceva rezultate … nu ma vor convinge. 


 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooh, ecologia arde clar la buzunare. Începe de la prețul unui KW produs de o turbină și crește exponențial. Dar din nou ceva trebuie făcut. Să mai lăsam din figuri de genul farfurii încălzite la cantină, spălat toate hainele dacă le-ai folosit odată și temperatura peste 25°C în casă că ne permitem.

Țările care au adoptat legi mult prea drastice pentru cetățenii lor le pot modifica. Sunt semnale de alarmă și proteste din plin în ultima vreme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, uite ce am gasit la o simpla cautare pe net: 

 

"Cum are loc reciclarea panourilor solare

Panourile fotovoltaice sunt compuse din mai multe materiale reciclabile. În procesul de reciclare, toate materialele reutilizabile sunt procesate separat. Pentru a face acest lucru, panourile solare sunt dezasamblate și trecute prin mai multe etape de prelucrare. Reciclarea panourilor solare implică, de regulă, câțiva pași.

Panourile solare sunt separate de cadrele și de componentele lor metalice. Acest metal este 100% reciclabil.
Sticla este separată de panourile solare. Sticla este 95% reciclabilă.
Materialul rămas din panoul solar este încălzit la peste 480°C. Acest proces vaporizează materialul plastic, care poate fi apoi folosit ca sursă de încălzire pentru o prelucrare ulterioară.
Componentele de siliciu sunt izolate chimic. 85% din siliciul conținut de panourile solare poate fi reciclat.
Reciclarea panourilor solare – mic ghid ecologic"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca acum suntem in situatia in care ne-a luat foc casa si avem doar niste galeti cu apa. Le folosim si incercam sa limitam incediul pana ajung pomiperii ( noi descoperiri in stiinta, oameni mai destepti cu idei mai bune, tehnologii mai avansate care sa ajute)?  Sau stam pe fundul nostru filosofand daca are rost sa depunem efortul de a ridica galetile de jos. 

Sigur ca un bec inchis sau o masina pe benzina schimbata pe una electrica nu va scadea temperatura globala. Dar daca cat mai multi vom face un efort, e posibil sa castigam niste timp pana se vor gasi solutii tot mai eficiente... sau vom gasi o planeta pe care sa ne caram,sa o distrugem si pe aia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare de-a dreptul comic să iau o mașină mai mare ca să încapă bicicletele copiilor. O risipă. Copii merg cu bicicletele de acasă la școală, prin cartier și după aceea pe trotuar.

În fața casei noi nu avem trotuar pe nici un sens. Și sunt multe străzi așa în cartierele rezidențiale. Biciclistul e participant la trafic și stai după el. Ah, dacă nici Norvegia nu are munți și dealuri apăi nu știu ce sens mai are să discutăm.

Deci din punctul meu de vedere trotuarul sau relieful nu contează. Dacă vrei să biciclești o faci și la deal prin cartier unde viteza e 30-40 km/h.

O fi o modă în America să te plimbi cu bicicleta în masjnă. Pe aici nu se practică. Iar orașul nostru e declarat orașul bicicliștilor. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...