Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schimbari pentru climat


Recommended Posts

Letitia, daca o iei asa si sa faci mancare si sa mananci si sa te kk sunt poluante. Ideea nu e sa putem elimina total poluarea, ci sa gasim solutii sa poluam mai putin, sa nu crapam cu totii in urmatorii 100 de ani. Sa le dam o sansa si copiilor/ nepotilor nostri. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 312
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Letitia, daca o iei asa si sa faci mancare si sa mananci si sa te kk sunt poluante. Ideea nu e sa putem elimina total poluarea, ci sa gasim solutii sa poluam mai putin, sa nu crapam cu totii in urmatorii 100 de ani. Sa le dam o sansa si copiilor/ nepotilor nostri. 

Laura, eu ma refer la dead-lineul total nerealistic de 2030 pentru net 0 in UK. Net 0 inseamna 0 poluare, ca e industrie, masini, incalzirea locuintelor/cladirilor, etc. Nu sintem pregatiti nici pe sfert de sfert pentru asa ceva. Eu asta vreau sa spun.

Romania cind trece la net 0? In ce an? Ca parca UE a zis ceva de 2035. Toata lumea e pregatita?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca net 0 inseamna ca diferenta intre carbonul produs prin activitate umana si cel consumat sa fie 0, asta nu inseamna emisii 0 de carbon sau poluare 0. Ca poluare nu e numai exces de carbon. Cu siguranta se lucreaza si la metode de eliminare a carbonului excesiv din atmosfera, nu numai la reducerea emisiilor. 

Romania e mega-pregatita! Face flotari in fiecare zi:  http://stiri.tvr.ro/exclusiv-indivizi-care-aruncau-de--euri-sau-care-dadeau-foc-gunoaielor--surprin--i-de-echipa---tirilor-tvr--contactata--garda-de-mediu-ilfov-va-da-un-raspuns-abia-luni--inspectorii--ocupa--i-cu-munca-de-teren_926608.html#view

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Masinile scoase din uz din Austria si Germania se vand pe bani frumosi in tara

 

2030 e total nerealist.

Exact! N-au raspuns la nici o intrebare, gen cum o sa sustina "the electric grid" atitea masini si boilere electrice (centrale de incalzit) incepind cu 2030, dar politrucii interzic, taxeaza si restrictioneaza tot ce prind. Amenintarile si deadline-urile astea abracadabrante ma deranjeaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca net 0 inseamna ca diferenta intre carbonul produs prin activitate umana si cel consumat sa fie 0, asta nu inseamna emisii 0 de carbon sau poluare 0. Ca poluare nu e numai exces de carbon. Cu siguranta se lucreaza si la metode de eliminare a carbonului excesiv din atmosfera, nu numai la reducerea emisiilor. 

Romania e mega-pregatita! Face flotari in fiecare zi:  http://stiri.tvr.ro/exclusiv-indivizi-care-aruncau-de--euri-sau-care-dadeau-foc-gunoaielor--surprin--i-de-echipa---tirilor-tvr--contactata--garda-de-mediu-ilfov-va-da-un-raspuns-abia-luni--inspectorii--ocupa--i-cu-munca-de-teren_926608.html#view

Eu asta am gasit:

 

 

What is net zero? Put simply, net zero means cutting greenhouse gas emissions to as close to zero as possible, with any remaining emissions re-absorbed from the atmosphere, by oceans and forests for instance.

 

Several major greenhouse gases that result from human activity are included in U.S. and international estimates of greenhouse gas emissions:

  • Carbon dioxide (CO2)
  • Methane (CH4)
  • Nitrous oxide (N2O)
  • Industrial gases: Hydrofluorocarbons (HFCs) Perfluorocarbons (PFCs) Sulfur hexafluoride (SF6) Nitrogen trifluoride (NF3)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atita timp cat masinile nu zboară, greutatea e o problema la EV, infrastructura veche, strazile fway, parcarile nu sunt făcute pt susținerea numărului ridicat de EV .Tirurile, autobuzele, camioanele electrice toate treb luate in considerare.

 

E ușor  sa dam din gura si sa visam utopia dar când politicienii vor începe sa se scarpine in cap ca avem atitea mașini electrice si trebuie  sa modifice infrastructura si sa adauge taxe la taxe cetățenilor atunci sa vedem ce facem.

 

Fiecare dintre noi sa analizeze situatia străzilor in care se afla si cat timp ia primăriilor sa acoperă o amarita  de groapa, sau sa faca un pod, un freeway. 
Necesitatea infrastructurii adecvate pt mașini electrice e o realitate. 

 

Siguranța pietonilor si bicicliștilor si a celor care conduc mașini pe benzina e pusă la mare risc in caz de accident cu una electrică. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Siguranța pietonilor si bicicliștilor si a celor care conduc mașini pe benzina e pusă la mare risc in caz de accident cu una electrică. 

 

[alcool]  [alcool] 

https://www.focus.de/auto/neuheiten/dreifaches-risiko-auto_id_2200715.html

 

asta e o analiza a adac german, sorry , articolul e in germana.

Riscul de a muri in urma unui impact cu un suv este de trei ori mai mare dacat la un accident cu o masina normala (electrica sau nu) 

of topic

Nu stiu daca chiar crezi ce scrii, o mentalitate extrem de periculoasa si paguboasa, parerea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...