Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schimbari pentru climat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 312
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am auzit, dar nu înțeleg ideea cu orașele de 15 min. Nu se mai da voie sa circule masini de orice fel in orașe pe o raza de 15 min? nu autobuze, salvări , pompieri, marini de marfa, construcții, sau doar interdicții la mașini personale?

 

Nu e vorba de interdictii, ci de a avea facilitatile de care ai nevoie la o distanta scurta de casa, astfel incat sa nu ai nevoie de masina pt a ajunge la magazin, scoala, parc, spital etc

 

Restrictii de circulatie vor fi pentru masinile ce nu apartin rezidentilor, care nu vor avea acces sau doar acces limitat. Asta nu inseamna ca nu vor circula autobuze, masinile serviciilor publice sau ca locuitorii din acele zone nu au voie sa iasa din cartier. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum Europa ne vinde toate prostiile pe care le scot ei din uz, pe principiul ca noi suntem in urma fata de ei, locomotive Diesel si alte prostii.

Masinile scoase din uz din Austria si Germania se vand pe bani frumosi in tara

 

2030 e total nerealist.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc: conceptul asta de 15 minute city mi se pare extrem de dubios in contextul oraselor actuale.

 

Ce te faci cand magazinul cu produsele dorite e in alt cartier? Sau the gym, club sport, profesorul de pian etc. Sa nu mai spun de job, biblioteca teatru dresor de catei veterinar.  Daca tb sa mergi la toate astea cu autobuzul eu cred ca mai bine renunt.

 

Zilele trecute am mers la o clinica in Toronto- google zice 25 min public transit, 29 pe jos. Normal ca am mers pe jos dar daca la nr de drumuri pe care le fac in medie in fiecare zi tb sa rezerv o ora, se duce naibii totul. 

 

Iar daca asta e intentia, descurajatul, incepe sa sune extrem de dystopian. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum Europa ne vinde toate prostiile pe care le scot ei din uz, pe principiul ca noi suntem in urma fata de ei, locomotive Diesel si alte prostii.

 

 

Monica, in Romania se cumpara ca in orice tara europeana : apel de cumparare (licitatie sau cum mai fi chemind), se analizeaza ofertele, se decide de unde se cumpara, se semneaza contractele. Vorbesc aici se tramvaie, autobuze, etc. Si nu e "Ioropa" cea care vinde prostii. [la Iasi s-au cumparat tramvaie facute in Turcia]

 

Ce isi cumpara Mitica din banii lui, e treaba lui, in functie de buget si de ce cred el ca e mai bun sau mai aratos, mai SUV :) mai bengos sa-si epateze vecinii, etc. Si Europa tot nu intervine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca vrea cineva sa te viziteze in aceste orase, vine pe jos, sau cu bicileta? poate unele persoane nu au conditie fizica pentru asa ceva, au copii mici. Autobuzele sint un dezastru. 

 

Pentru turism, pentru a vizita marile orase se poate lua trenul sau avionul + trenul, se ajunge in centru si de acolo sunt autobuze, metrouri, tramvaie. Locuri de parcare sunt putine si scumpe peste tot. 

In unele orase sunt parkinguri de periferie deservite apoi de metrou/tramvai. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...