Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schimbari pentru climat


Recommended Posts

Pentru turism, pentru a vizita marile orase se poate lua trenul sau avionul + trenul, se ajunge in centru si de acolo sunt autobuze, metrouri, tramvaie. Locuri de parcare sunt putine si scumpe peste tot. 

In unele orase sunt parkinguri de periferie deservite apoi de metrou/tramvai. 

Eu întrebam de rude/ prieteni care vin in vizita. Pentru turism iti dau dreptate, cind vizitam facultățile pentru fiu-miu așa am procedat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 312
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oricum o dam tot la confort si siguranta in trafic se ajunge.

Traficul ca traficul, dar ce părerea ai de zburatul cu avionul care e mai poluant ca toate mașinile luate la un loc? Ia sa văd citi renunța pe viața la zburat, ca vezi doamne poluează. Cind se apropie vacanța parca li se pune ceata pe creier și țuști in avion. Sint de-acord, multă ipocrizie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Trebuie sa recunosc: conceptul asta de 15 minute city mi se pare extrem de dubios in contextul oraselor actuale. Ce te faci cand magazinul cu produsele dorite e in alt cartier? Sau the gym, club sport, profesorul de pian etc. Sa nu mai spun de job, biblioteca teatru dresor de catei veterinar. Daca tb sa mergi la toate astea cu autobuzul eu cred ca mai bine renunt. Zilele trecute am mers la o clinica in Toronto- google zice 25 min public transit, 29 pe jos. Normal ca am mers pe jos dar daca la nr de drumuri pe care le fac in medie in fiecare zi tb sa rezerv o ora, se duce naibii totul. Iar daca asta e intentia, descurajatul, incepe sa sune extrem de dystopian.
Qarina , se pare ca trebuie sa renunțam la astea daca vrem sa salvam planeta Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[gates, Gore, Obama si alții ca ei cu casele lor de zeci de milioane in timp ce predica altora să stea in cutii de chibrituri si sa manince insecte.
Parca nu am văzut si cu pandemia cata ipocrizie…

cat de orb sa fii sa nu vezi ca atita timp cat marilor consumatori nu le pasa ce facem noi e picătura in ocean dar le băgăm bilioane in buzunar din amaritelor noastre de salarii.
pur si simplu ne săpam singuri groapa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad orasul de 15min ca o constrangere, ci ca pe o imbunatatire a calitatii vietii.

Eu locuiesc in orajul de 20min :)). Glumesc, dar sunt la 20 de mn de mers pe jos de lucru, scoli, magazine, spital, dentist, mediateca. Din timpul covidului mi-am schimbat modul de a face cumparaturile: nu mai merg decat rar in hypermarket, merg la magazinele de langa casa. In loc sa fac cumparaturile cu masina, le fac cu carutul de cumparaturi :).

 

Transportul in comun este ok, dar nu extraordinar. Sunt linii cu frecventa de 2-3 minute, dar sunt si linii cu o frecventa de 7 min. Problema mare este in week end cand frecventa scade.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu nu vad orasul de 15min ca o constrangere, ci ca pe o imbunatatire a calitatii vietii. Eu locuiesc in orajul de 20min :)). Glumesc, dar sunt la 20 de mn de mers pe jos de lucru, scoli, magazine, spital, dentist, mediateca. Din timpul covidului mi-am schimbat modul de a face cumparaturile: nu mai merg decat rar in hypermarket, merg la magazinele de langa casa. In loc sa fac cumparaturile cu masina, le fac cu carutul de cumparaturi :). Transportul in comun este ok, dar nu extraordinar. Sunt linii cu frecventa de 2-3 minute, dar sunt si linii cu o frecventa de 7 min. Problema mare este in week end cand frecventa scade.

 

Suna foarte bine orasul tau :) orasul meu nu e construit dupa principiul asta si singurele facilitati pe o distanta de 20 minute sunt intr-un complex comercial care are: 1 cabinet dentar de unde am plecat nemultumita de dentist, 1 magazin alimentar si unul de alcool, 1 startbucks, un magazin de cannabis, o pizza f proasta, un coafor si mai prost, o banca cu care nu lucrez, un gym exclusiv cardio cu un program extrem de limitat si un magazin pt animale de companie care nu duce in stoc mancarea pe care o folosim. In schimb e singurul care are suplimentul de care are nevoie Miss B vara. 

 

Ce sa vorbesc de oportunitati de job in 15 min neighborhood cum se vehiculeaza conceptul pe aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In loc de masini vor fi robotii care iti aduc shoppingul la usa, si nu mai trebuie sa te deplasezi. Intrebarea e ce facem in timpul asta , sau cum spune Harari vom deveni irelevanti.

 

La mine in zona mai exista o singura reprezentanta, care nu e banca mea. Daca vreau sa merg la cea mai apropiata banca am de parcurs jumatate de ora cu masina. Nu stiu cum e prin alte tari dar aici majoritatea si-au inchis sucursalele

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In loc de masini vor fi robotii care iti aduc shoppingul la usa, si nu mai trebuie sa te deplasezi. Intrebarea e ce facem in timpul asta , sau cum spune Harari vom deveni irelevanti.

 

La mine in zona mai exista o singura reprezentanta, care nu e banca mea. Daca vreau sa merg la cea mai apropiata banca am de parcurs jumatate de ora cu masina. Nu stiu cum e prin alte tari dar aici majoritatea si-au inchis sucursalele

Vai doamne și mîine as deveni “ irelevanta” dacă as putea și nu m-as plictisi deloc! Garantat. Unde-s roboții aia neica? 

 

Da, se închid sucursale de banci in UK, dar încă sint destule avind in vedere ca marea majoritate operează bancile online. Singurii care mai merg la banca sint batrinii de peste 80 de ani. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...