Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schimbari pentru climat


Recommended Posts

https://www.newsweek.com/private-jets-las-vegas-super-bowl-fury-taylor-swift-carbon-dioxide-1870261

 

More than 500 private jets flew out of Las Vegas after the Kansas City Chiefs' win over the San Francisco 49ers.
 
A radar image showing the private planes jetting off from Las Vegas has earned the ire of everyday people, angry with the amount of pollution they would have caused, while some joked about the shabbiness of their own vehicles in comparison.
 
This year's Super Bowl had the second-highest number of jets flying in, with 882 landing in Las Vegas ahead of the big game, according to business flight tracker WingX.
 
The flight tracking data also revealed 81 flights went backwards and forwards to Los Angeles over the weekend, which is less than an hour away. Another private trip that caught people's attention was in the air for less than 30 minutes, per The Washington Post.
 
A local Las Vegas account on X, formerly Twitter, shared the radar images of the planes leaving the Super Bowl and went viral with 7.6 million views.
 
"525 private jets departed Las Vegas after the Super Bowl ended. Several had paper straws onboard," the Las Vegas Locally account captioned the post.
 
 
Asa ca, despre ce vorbim ? Noi suntem prosti ptr ca permitem. Ptr asa ceva tb sa existe greve si proteste. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 312
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dana, prima data am citit la repezeala " Noi suntem prosti , ca nu ne permitem :)"  Desi nu e ce ai scris tu , e adevarat, daca ne-am permite am face la fel, cred..

 

Greve si proteste se fac, foarte mult, cel putin la noi, Extinction Rebellion si Just stop oil apar peste tot , in punctele importante, ca sa zic asa, si la cele mai nepotrivite momente si ne afecteaza tot pe noi astia care nu avem nimic nici in clin nici in maneca cu avioanele private. E ingrozitor sa nu poata ajunge salvarea cu un copil sau un om la spital cand viata e in pericol pentru ca autostrazile si drumurile sunt blocate. 

Acesti activisti se aseaza intr-un roundabout si pa circulatie, au fost poduri blocate zile intregi, pentru oameni ca mine asta e o mare problema.

Am vazut recent un film francez A Plein Temps ( Full Time)  despre o mama singura , cu doi copii care trebuia sa ajunga la munca in centrul parisului in fiecare zi si din cauza grevelor viata ei a fost data peste cap. Rar mi-a fost data sa vad un film atat de real la carea majoritatea putem sa ne raportam

 

Eu cred ca ar trebui sa luam o pauza cu asta pentru ca nu suntem atat de valorosi si daca dam crezare stiintei, de milioane de ani planeta s-a tot resetat, specii au aparut si au disparut, au fost cataclisme, glaciatiuni, si nu erau avioane atunci.

Eu incerc sa traiesc normal, civilizat dar nu cred ca imi pasa asa mult ce se va intampla , oricum nu putem controla nimic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

According to the business flight tracker WingX, there were 882 private jets that flew in and out of Las Vegas for the big game. Only Super Bowl LVII last year in Glendale, Arizona saw more private air traffic with 931 private flights.

… și ipocrizia asta se întîmplă pe fiecare an pt un eveniment de 3 ore, unde cel mai ieftin bilet e de $7000

 

una e să îți schimbi stilul de viață de plăcere si alta e să ți se impună sau să crezi ca faci o diferență ascultând minciunile lor.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La fel cu solarele pe casa.
Au mărit prețul la energie cu tot felul de taxe etc și au obligat fiecare casă nouă să aibă solare crescând pretul caselor cu 15-20k+

investită ți-o recuperezi în vreo 8-10 ani poate chiar mai mult iar după 10 ani eficienta acestor solare scade, e nevoie de mentenanță anuală, ducând la cheltuieli mari din buzunar 
 
Ce să mai vorbim când va veni timpul să fie schimbate … nimeni nu spune unde vor fi aruncate și cât de contaminat va fi pamintul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

@michelle, englezii au o vorba care se potriveste bine, You can't have your cake and eat it :) Traiesti in unul dintre cele mai bogate state ale celui mai bogat stat, normal ca taxele sunt mari si mai sunt alte inconveniente dar sunt si foarte multe lucruri pozitive

no cake pe aici …

America si California nu sunt asa de bogate pe cat se crede, atita timp cat sunt in deficit, oamenii dorm pe strazi, populația e in datorii, iar banii noștri de pe taxe se evapora… sau intra in buzunarele altora.

 

minciuna cu climatul, taxele pe mediu, clima, poluare și alte gogomonii au devenit f greu de suportat.

 

Lumea începe să se deștepte ca suntem prostiți pe față si banii câștigați cu greu ne sunt luați cu japca de niște hoți. singurul plus în California este vremea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

no cake pe aici …

America si California nu sunt asa de bogate pe cat se crede, atita timp cat sunt in deficit, oamenii dorm pe strazi, populația e in datorii, iar banii noștri de pe taxe se evapora… sau intra in buzunarele altora.

 

minciuna cu climatul, taxele pe mediu, clima, poluare și alte gogomonii au devenit f greu de suportat.

 

Lumea începe să se deștepte ca suntem prostiți pe față si banii câștigați cu greu ne sunt luați cu japca de niște hoți. singurul plus în California este vremea.

Sintem absolut sufocati de aceste taxe, care apoi sint folosite la sposorizarea bombelor din israel si ucraina. Razboaiele astea sint organice, nu polueaza? N-am auzit un singur politican insterizat de climat, sa mentionaze poluarea ingrozitoare facute de bombele astora. Niste ipocriti ordinari toti astia "ingrijorati" de climat. atit politicieni, cit si celebritati. Ei doar predica, nu si fac ceea ce predica, prostimea trebuie sa faca ce spun ei,.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sintem absolut sufocati de aceste taxe, care apoi sint folosite la sposorizarea bombelor din israel si ucraina. Razboaiele astea sint organice, nu polueaza? N-am auzit un singur politican insterizat de climat, sa mentionaze poluarea ingrozitoare facute de bombele astora. Niste ipocriti ordinari toti astia "ingrijorati" de climat. atit politicieni, cit si celebritati. Ei doar predica, nu si fac ceea ce predica, prostimea trebuie sa faca ce spun ei,.

 

Si propunerea ta care ar fi ? Care ar fi solutia ? 

Nici o tara sa nu se ma apere in fata agresorilor ca nu cumva sa polueze cand trag cu pusca ? 

 

Din ce stiu eu , taxele de mediu se duc in fonduri ce finanteaza programe si investitii de mediu, bugetele de aparare au alte surse de fnantare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si propunerea ta care ar fi ? Care ar fi solutia ? 

Nici o tara sa nu se ma apere in fata agresorilor ca nu cumva sa polueze cand trag cu pusca ? 

 

Din ce stiu eu , taxele de mediu se duc in fonduri ce finanteaza programe si investitii de mediu, bugetele de aparare au alte surse de fnantare. 

As vrea sa ii aud spunind ceva despre asta, as vrea sa ii aud spunind ceva despre faptul ca planeta e overpopulated, as vrea sa ii aud spunind ca India si china polueaza cit tot toate tarile europei puse la un loc etc. Cind s-or rezolva toate astea, sa vina acesti ipocriti sa imi spuna sa imi schimb stilul de viata.

 

Din cite stiu eu, toate taxele se duc la bugetul statului, din care guvernul imparte pe unde crede de cuviinta. Cam asa e la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" planeta e suprapopulata" din vina cui?  Nu cred ca sefii de stat sunt responsabili cu asta . Mai multi oameni, mai multe resurse cheltuite, mai multa mancare, mai multa energie, etc

Dar in acelasi timp se cheltuie miliarde de dolari cu animalele de companie....un amanunt ignorat .

 

India si China polueaza masiv si nu cred ca ar trebui blamate atat de mult pentru ca datorita lor respiram noi aerul curat .Ma gandesc numai la fabricile din comunism care poluau fiecare oras din Romania. Ce binecuvantare a fost sa le inchida! nu stiu cat de bolnavi am fi ajuns, chimicale deversate in rauri.ploile acide.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...