Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schimbari pentru climat


Recommended Posts

 

 

eu nu vad asa chestiunea asta. E o relitate statistica, economica a Romaniei de azi. Si a altor tari. Valorea pensiei depinde de buget. Bugetul pentru pensie e direct dependent de contributia salariatiilor in anii respectivi. Momentan la noi, de exemplu, sunt mai multi pensionari decat salariati. Sunt judete in care 10 salariati sustin 16 pensionari.

 

Pai asta e :)). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 312
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sau indienii, sau aproape toată Africa...din păcate eforturile sunt numai în anumite părți ale planetei.

 

La subiect, nu fac mare lucru: triez gunoiul, nu arunc mâncare (o congelez sau o "reinterpretez"), nu mai cumpăr îmbrăcăminte sau încălțăminte ca înainte (dar asta și pentru ca am mai îmbătrânit și am de toate și nu sunt o mare fashionista), folosesc sacoșele de pânză la cumpărături, folosesc recipiente de sticla pentru a conserva diverse, fac dus și nu baie.

 

Eu ma regasesc aproape in toate punctele scrise de tine.

 

As mai aduga ca boicotez firme sclavagiste, care produc in tari cu forta d emunca ieftina , deci nici vorba de a lua in considerare poluarea mediu, nu cumpar compulsiv, incerc sa folosesc transportul in comun.

 

Fii mio conduce masina electrica, de la firma, insa eu/noi nu cred ca vom intra prea curind in posesia unei asemenea masini.Pe linga pret, nu exista inca siguranta ca intradevar masinile electrice nu polueaza, inca nu am citit vreo explicatie ce se intimpla cu acumulatoarele dupa ce masina e scoasa din uz, deci s-ar putea ca poluarea sa se faca pe alta parte.

 

Oricum, pina nu se aplica global masuri pentru protejarea climei, efortzurile unora cred ca sunt doar o picatura in ocean.Si sincer, ma deranjeaza din ce in ce mai mult , ca eu sa platesc din buzunarul propriu, in timp ce altii ramin la fel de indolenti si rigizi in ce privesti clima.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io traiesc in Romania unde inca mai gasesc in piete fructe si legume crescute in curtile oamenilor, lapte de la tzatza vacii, miere din stupi, mere si caise direct din pomi, capsuni cu gust de capsuna, porci hraniti din troaca cu resturi de la masa si boabe de porumb si kileriti de Ignat spre disperarea UE.

 

Nu am SUV, nu imi doresc niciun SUV, nu am avut niciodata - imi doresc ca la anul sa imi iau o masina electrica, nu hybrid, electrica ca asta-i viitorul. Mica, asa ca pentru 2 persoane. Am auzit ca guvernul nostru se gandeste sa imi dea  niste bani pe masina asta a mea.

 

De umblat cu bicicleta la cumparaturi umblu.

Electrocasnice imi iau din alea care sa tina ani buni.

Folosesc apa din putul meu.

 

As pune panouri solare daca s-ar creea un sistem de plata avantajoasa.

Am 2 pubele in curte in care sortez ca imi da primaria saci eco pentru ele. Pacat ca aia care ridica gunoiul nu sorteaza si ei.

 

Nu as renunta la zborul cu avionul. Am familie dincolo de ocean.

Prin Europa ne putem plimba cu masina.

 

Nu as renuta la a/c.

 

ai citit cat de mult polueaza panourile solare si bateriile lor si bateriile masinilor electrice cind sunt fabricate si cand  le vine timpul sa fie aruncate?

din cate am auzit sunt total departe de a salva planeta.

 

si aici multe contracte pt panourile solare sunt f dezavantajoase. iar la masinile electrice si hibrid asigurarile sunt mult mai mari.

 

spuneau si la noi ca vor pana in anul nu stiu care sa fie numai masini electrice...phu...de unde sa aiba lumea atitia bani sa isi schimbe masinile, ori o sa puna statii de incarcat la toate locurile de parcare la blocuri?

plus ca cine a avut ani buni SUV greu mai renunta si ia masina mica. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ai citit,Michelle , cat de tare afecteaza panourile solare climatul pentru ca doua din cele mai mari ferme de panouri solare sunt in California.

Climate change e creat de aceste panouri solare raspandite pe mii de km patrati care supraincalzesc curentii de aer.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai avut discutia asta, Michelle, cu panourile solare. Adevarul e la mijloc, intotdeauna.

Nicio varianta nu e foarte buna, trebuie doar aleasa cea care produce cea mai putina poluare.

Am mai spus, ca sora mea de California are panouri solare. De cel putin 10 ani. E foarte multumita.

 

Am scris ce as face eu. Nu ma intereseaza de ce ii e greu cuiva sa renunte la SUV.

 

Fiecare tara e diferita, face ce anume i se potriveste.

 

La noi in Bucuresti de exemplu, parcarea pentru hibrid/electric e gratuita.

In sat, la Lidl-ul de vizavi de mine, e statie de incarcare masini electrice, sunt 2 posturi, mereu ocupate, e gratis incarcarea.

Isi incarca omul masina si de la benznarii.

 

Stau fara grija din punctul asta de vedere, cu cat o sa fie mai multe masini hibride/electrice cu atat vor aparea si statiile de incarcare. Societatea se misca, inainteaza in functie de nevoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Panouri solare individuale si sistem de incalzire al apei pe acoperis, da.

 

Ferme de mii de hectare cu panouri solare in deserturi care supraincalzesc si duc la incalzirea globala, nu. Cred ca si Michelle la astea se refera.

 

SUV, nu. Mai ales cand traiesti in oras nu ii vad utilitatea , poate pentru cei care traiesc in locuri cu drumuri greu accesibile. Masinile de teren pentru asta au fost create, nu.Sau familii cu 3 copii sau mai multi, sunt bune pentru ca iti da un plus de spatiu pentru bagaje , echipamente sportive, etc.

 

Masinile electrice se incarca pe gratis din banii cui? 

 

Eu stiu ca au adaptoare si se incarca acasa. La Lidl pentru incarcare rapida se plateste, parca £6 pentru o incarcare completa.

Eu de luni pana vineri nu folosesc masina pentru ca merg pe jos la serviciu, metrou. De ce as plati din taxe pentru ca cineva sa mearga zilnic cu masina electrica cand poate folosi transportul in comun sau pe jos, bicicleta.La urma urmei e o alegere asumata pentru care platesti.

 

Si eu as vrea ca in orase sa fie numai masini electrice, sa respire toti copiii aer curat , dar cum va face fata reteaua de electricitate acestot cerinte?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Panouri solare individuale si sistem de incalzire al apei pe acoperis, da.

 

Ferme de mii de hectare cu panouri solare in deserturi care supraincalzesc si duc la incalzirea globala, nu. Cred ca si Michelle la astea se refera.

 

SUV, nu. Mai ales cand traiesti in oras nu ii vad utilitatea , poate pentru cei care traiesc in locuri cu drumuri greu accesibile. Masinile de teren pentru asta au fost create, nu.Sau familii cu 3 copii sau mai multi, sunt bune pentru ca iti da un plus de spatiu pentru bagaje , echipamente sportive, etc.

 

Masinile electrice se incarca pe gratis din banii cui? 

 

Eu stiu ca au adaptoare si se incarca acasa. La Lidl pentru incarcare rapida se plateste, parca £6 pentru o incarcare completa.

Eu de luni pana vineri nu folosesc masina pentru ca merg pe jos la serviciu, metrou. De ce as plati din taxe pentru ca cineva sa mearga zilnic cu masina electrica cand poate folosi transportul in comun sau pe jos, bicicleta.La urma urmei e o alegere asumata pentru care platesti.

 

Si eu as vrea ca in orase sa fie numai masini electrice, sa respire toti copiii aer curat , dar cum va face fata reteaua de electricitate acestot cerinte?

Am spus doar despre Lidl din sat. Nu la modul general pentru ca nu cunosc.

Habar nu am cat costa si ce implica, cine plateste daca e o oferta gratis. Si nici nu ma intereseaza momentan amanunte. La kaufland au niste cupoane de exemplu daca cheltui de o anumita suma ai gratis incarcarea. Atat stiu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai citit cat de mult polueaza panourile solare si bateriile lor si bateriile masinilor electrice cind sunt fabricate si cand  le vine timpul sa fie aruncate?

din cate am auzit sunt total departe de a salva planeta.

 

si aici multe contracte pt panourile solare sunt f dezavantajoase. iar la masinile electrice si hibrid asigurarile sunt mult mai mari.

 

spuneau si la noi ca vor pana in anul nu stiu care sa fie numai masini electrice...phu...de unde sa aiba lumea atitia bani sa isi schimbe masinile, ori o sa puna statii de incarcat la toate locurile de parcare la blocuri?

plus ca cine a avut ani buni SUV greu mai renunta si ia masina mica. 

La noi din 2030! Deși nimeni nu știe de unde se va lua atita electricitate, unde si in cit timp se vor reîncărca aceste mașini, unde se vor arunca mașinile pe benzina si motorina, ce se va întîmpla cu motoarele acestor mașini electrice? Momentan trebuie sa mergi la magazin și sa stai cu orele la încărcat. Desigur dacă ești pensionar ori casnic, it’s all good. Dar ce te faci dacă mergi la job, ca sa cistigi un ban sa plătești taxe ca sa-si bată astia joc de tine? Ce faci dacă ai copiii care trebuie duși la școala, activitati, etc!? Ori ești peste 60 de ani si nu mai poți bicicleta la job, ca nu te mai țin balamalele, iar autobuz n-ai la dispoziție?  Cine nu stie, in uk ieși la pensie la 67 de ani. Milioane nu își permit sa iasă mai repede, ca nu au economii din care sa trăiasca pina fac 67 de ani, iar după ce faci iei o amărâtă de pensie de citeva sute de lire pe luna. Dacă nu ai niște bani puși deoparte, degeaba ai plătit niște taxe uriașe la stat toată viața! Asta nu se reflectă in pensii.

 

Cică pina in 2050 o sa ne încălzim si o să gătim toți pe electricitate! Toate boilerile pe gaz or sa fie înlocuite cu boilere electrice și toți vom găti pe electric ! Iarăși, de unde atita electricitate? Nimeni nu știe!  Toate astea or sa coste zeci de mii de lire/household. De unde erau o groaza de adepți climate change”, acum acești “eager beavers” vor referendum in ce privește aceste schimbări drastice, cita vreme China și Indian fac nothing  sa își schimbe poluarea imensa pe care o produc. Și nu numai ei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...