Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schimbari pentru climat


Recommended Posts

Asta ma supara si pe mine cel mai mult, noi suntem obligati sa adoptam energii neconventionale, bineinteles cu costurile aferente, pe care le suportam noi din buzunarul nostru, insa adevaratii poluatori, merg mai departe fara a face ceva palpabil.

Exact! India a spus ca de-abia prin 2070 sa incerce sa faca ceva cu poluarea iar China nici macar nu s-a sinchisit sa raspunda.

 

O alta problema cu masinile e ca statul ia bani buni din accizele si taxele pe benzina. Cum nu o sa poata renunta la acest venit, or sa puna taxele astea la electricitate probabil, asa ca masinile electrice or sa fie si mai scump de avut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 312
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici o metida nu este perfecta... sunt multe intrebari si la astea electrice...

Mie de ex mi-e neclar unde ne incarci? Ca pe la noi nu am vazut multe statii de incarcare... teoretic trebuie sa o incarci peste noapte (nu stiu cu ce frecventa, nu stiu cat tin bateriile astea)... teoretic stati ar trebuie sa fie oarecum in zona casei, ce te faci daca pana la statia de incarcare ai de mers mult?

 

Oricum, cea mai buna metoda de transport pt prevenirea si diminurea poluarii e mersul pe jos  [:)]  Sau bicicleta/trotineta, dar mie una mi-e frica sa merg cu ele prin trafic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Oricum, cea mai buna metoda de transport pt prevenirea si diminurea poluarii e mersul pe jos [:)] Sau bicicleta/trotineta, dar mie una mi-e frica sa merg cu ele prin trafic.
pt cei care stau in oraș si lucrează in același oraș… la noi asta e f rar… suburbiile sunt la distante mari.

 

Eu pana la cel apropiat magazin fac pe jos un drum 45 minute … 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nici o metida nu este perfecta... sunt multe intrebari si la astea electrice... Mie de ex mi-e neclar unde ne incarci? Ca pe la noi nu am vazut multe statii de incarcare... teoretic trebuie sa o incarci peste noapte (nu stiu cu ce frecventa, nu stiu cat tin bateriile astea)... teoretic stati ar trebuie sa fie oarecum in zona casei, ce te faci daca pana la statia de incarcare ai de mers mult? Oricum, cea mai buna metoda de transport pt prevenirea si diminurea poluarii e mersul pe jos [:)] Sau bicicleta/trotineta, dar mie una mi-e frica sa merg cu ele prin trafic.

 

monica, 

 

eu am mașina electrică de 11 luni. 
e cea mai buna decizie . 
am independența de 350 km oferită de baterie. 
Pot merge drum de autostrada de 100 km  și sunt fără dileme. 
pe autostrada consumi mai mult . 
Drum de 7 km in oraș cu semafoare 2-3%
pt oraș și dus copii adus copii, plecat încolo și încoace e mai mult decât perfecta . 
 

eu o încărcat la servici . La noi in parcare sunt locuri cu prize . Pt 8 ore sunt cam 30%. 
de la anu ne mutam cu serviciul  și am cerut mai mult prize cu încărcare rapida . Tot mai multe mașini electrice sunt . 
Acasa am priza cu 450 cred  (220 e cea normala ) in garaj și merge mult mai repede .

dar am colegi care încarcă la stații . In 30 minute sunt full. Costa abonamentul 38€ luna, pauschal . Am și eu in cartier o stație dezvoltată de cei de la Electrică . In plus sunt parcări cu prize electrice . 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eh, va dati seama ca a luat amploare crearea de statii de incarcare electrica. Iar masinile elctrice se construiesc cu autonomie din ce in ce mai mare.

 

https://www.zf.ro/companii/romania-ajuns-1-000-statii-electrice-marile-grupuri-bat-19998482

 

https://www.zf.ro/auto/premiera-in-romania-retelele-de-incarcare-masini-electrice-ale-e-on-20349912

 

totul e in plina ascensiune si in plina desfasurare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elkia, ms pt lamuriri. Sa stapanesti sanatoasa masina! [flo2]  Asta e cheia, sa ai unde sa o incarci timp mai mult, la serviciu, in zona casei etc. Sau ma rog, daca se poate incarca rapid in 30 de min, merge si intr-o statie, credeam ca si acolo dureaza cateva ore si nu aveai cum sa stai atata timp. Ma rog, cum am zis, nici nu ma pricep foarte bine, nu are nimeni auto electric in jurul meu.

Dar, pe viitor, sunt sigura ca masina electrica va castiga teren si va fi un lucru obisnuit in viata noastra. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca în România toți cei care si au pus centrale pt încălzit trebuie sa le scoată  ca polueaza. Asa e? 

"Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a anunțat, vineri, că ministerul pe care îl conduce pregătește un set de măsuri prin care se va interzice instalarea centralelor termice de apartament în blocurile care se construiesc acum, soluția fiind instalarea unei centrale comune sau conectarea la rețelele de încălzire ale orașelor." 

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ministrul-mediului-vrea-sa-interzica-centralele-de-apartament-in-toata-tara-1742043

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

"Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a anunțat, vineri, că ministerul pe care îl conduce pregătește un set de măsuri prin care se va interzice instalarea centralelor termice de apartament în blocurile care se construiesc acum, soluția fiind instalarea unei centrale comune sau conectarea la rețelele de încălzire ale orașelor." https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ministrul-mediului-vrea-sa-interzica-centralele-de-apartament-in-toata-tara-1742043

 

mersi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...