Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Back to school, urmatoarea statie: Craciunul!


Recommended Posts

Ieri am mers cu P dupa scoala sa iau pamant de flori si tocmai adusesera deco de Craciun. E decisa ca vrea brad cu alb si albastru anul asta. Eu nu prea as vrea sa ii dau gloabele (sic) de sticla, asa ca o sa dau o tura prin magazine cu ea sa isi ia ce vrea, dar mai prin decembrie asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 629
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Moon, eu ti-am zis si cand ne-am intalnit, pitica e fenomenala - frumoasa si cuminte! [il]

 

Viviana, faci o alegere bună cu domnisoara! dar sa stii ca si baietii sunt frumosi, doar ca sunt mai titirezi...trebuie sa te tii dupa ei [:-)))]

 

v-am zis ca muncesc de 1 dec? acum am aflat ca muncesc si cu o zi inainte...,asta e. daca fac punte o sa fiu libera luni, ca sa recuperez sambata. minunat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc doamnelor. Cam asa plecam noi de acasa, ne ia ceva pana iesim pe usa, dar e ok. Incet incet. Silvi, ies si baietii din perioada de todller si e mai bine, de fapt  mult mai bine. In seara asta chiar mi-au vorbit despre munca in echipa (au discutat la gradi), iar Patrick a dat cu aspiratorul in living. Iar Chloe deja nu mai e bebelus, ci e un copilas. Si sigur ca mie dor de bebeluseala, insa mi-a placut sa am conversatii pline cu baietii. Si imi place sa va citesc si pe voi - cum e viata cu copii mari.

 Roli succes cu mutarea, si asteptam poze daca vrei si poti.

Voi aveti planuri de 1 decembrie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon, nu am prins poza sau pozele, ii vad eu pe FB.

 

Tare mi-as fi dorit mai multi copii, dar nu a fost sa fie. Imi pare rau mai mult pentru baiat decat pentru mine.

 

Zi foarte incarcata azi la mine, dimineata ore, dupa amiaza m-am invoit sa-mi scot alunita. (Surpriza insa, nu este periculoasa, nu mi-a scos-o. O putea face cu azot lichid daca voiam, dar pentru ca oricum ramane o cicatrice mica, plus usturime, disconfort, roseata/umflatura la locul respectiv, nu avea rost sa ma complic. M-am simtit foarte usurata.)

Timpul salvat de la mini-operatie, l-am petrecut facand piata, ceea ce urasc si caut sa fac cat mai repede, sa scap. Dupa toate astea m-am intors "fresh" la scoala sa fac sedintele individuale cu parintii pe Zoom. Jumate la scoala jumate acasa, ca after school ul se inchidea inainte sa termin eu. La 7 am terminat si mai am si maine vreo trei, din fericire maine e si zi pedagogica, fara elevi, deci voi fi mai relax.

La sfarsitul zilei, finis coronat opus sau cum se spune in latina mea de balta, o sun inapoi pe prietena mea care ma sunase in timpul unui Zoom, ca sa o aud cum imi spune: "dar tu nu te gandesti la viitorul copilului de vrei sa-l vaccinezi?" (la noi cica s-ar fi aprobat vaccinarea copiilor sub 11 ani, nu stiam, azi nu m-am uitat deloc la stiri). Mi s-a urcat sangele la cap si i-am spus vreo doua, in fine nu ne-am suparat pana la urma dar m-a enervat tare. (Prietena e vaccinata, si ea si sotul, dar pe copilul de 6 ani nu vrea EA sa il vaccineze)

Nu mai bine stateam eu cuminte pe canapea sa ma uit la un serial bun, The good doctor. Am pierdut si episodul si m-am si enervat.

Nu mai zic ca o alta prietena, din tara, mi-a trimis mesaj ca se face Zona Zoster dupa rapel...i-am scris si ei scurt ca nu citesc tampenii si, daca nu stia, ZZ este produs de virusul varicelei....grrrr....oameni educati cu facultati si parafacultati cu totii.

Cumnatul acestei din urma prietene, om care mi-a fost profesor la Fac. de fizica, e bolnav de covid si se trateaza cu "medicamente" cumparate la tarabe de la basarabeni. Sper sa scape cu viata.....

 

Si eu ca si Viviana urasc sa ma mut, visul e sa am suficienti bani ca la urmatoarea mutare sa imi angajez firma de demenajare care face asta de la A  la Z, iti impacheteaza haine si tot ce ai, pana la ultimul bibelou (nu ca as avea sau am avea noi prea multe acum). Nu stiu daca le si despacheteaza la destinatie, sper ca da... Oricum iti muta mobila si asta e deja vreo 75% din mutare.

 

La cumparaturi mi-am luat si capsulele de Nespresso, se gasesc intr-un singur loc (sau online). Va spuneam ca Nespresso -ul meu a reinviat dupa incendiu. Una din placerile vietii mele e cafeaua, cred ca a ajuns undeva pe locul 2. Am descoperit acum varietatea Costa Rica, e geniala, tare si echilibrata, fara urma de amar, si cu spuma aia... Altfel, cand n-am Nespresso, beau Arabica, marci diverse, la filtru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata,

Ceata afara  si umezeala.

Ieri pe ultima suta de metri, pe la 9 fara ceva, seara, am dat o fuga la mall sa imi iau lada de pat comandata. Am si instalat-o, arata binisor, o sa imi pun in ea asternuturile si scap de ele din sifonier.

 

Una dintre fostele colege de liceu pe care am revazut-o la reuniunea recenta, antivaccinista e la terapie intensiva cu Covid. Sotul si baiatul, toti grav, toti nevaccinati. Nici nu mai e ceva de comentat.

====

Am deja noul DEX pe hartie, ala mare si gras - nu zic ca nu e bun dexul online, dar eu am gasit de multe ori cuvinte gresite ( (le-am semnalat);  in dexonline se introduc cuvinte de echipe de voluntari - si acum am citit ca Institutul de lingvistica da drumul in curand si la DOOM 3 cu aproximativ 3500 de cuvinte noi gen prof-profi, ore remediale, selfie-selfi-uri, filoloaga, psiholoaga.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...