Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Back to school, urmatoarea statie: Craciunul!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 629
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare,

 

La noi a venit iarna, cu zăpadă și ger.

 

Am montat și eu brazii, unul natural si unul artificial, în salon și respectiv în camera băiatului. Am pus luminile și stelele în vârf, să se vadă de afară, ha, ha (toată lumea are brazii în geam). Într-adevăr mai devreme anul ăsta, și noi am simțit nevoia mai devreme.

Acuma trebuie să-i decorăm și eu mai am de decorat și clasa de Crăciun.

 

Cu colegii vom face petrecere de Crăciun la restaurant pe 10 decembrie. Respectând măsurile sanitare cu maximum 10 persoane la o masă. Voi merge că n-am mai fost de ani buni.

 

Încet-încet, intru în spiritul sărbatorilor, atât cât se poate în eterna pandemie.

 

A, am luat să testez un panetone de la Costco, italian, pe cel mai ieftin l-am luat și este un deliciu, cu stafide, pepite de ciocolată, aromat cu mult rom, coajă de portocală și se topește în gură. Nu mai fac cozonac în viața mea!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi e 1 decembrie. 

 

Nu sarbatoresc ziua asta in mod special. Anul asta nu. Nu am nici invitati la masa de pranz cum am avut in fiecare an. 

 

Am fost ieri sa caut masuta de cafea. Pur si simplu nu mi-a placut niciuna. Alea de mi-au placut mie sunt de la 700 de euro in sus - cum poti, mai, sa pui asa un pret?

 

La Mobexpert bagasera foarte, foarte multe decoratiuni de Craciun. Toti vanzatorii purtau papioane cu  tricolorul Romaniei.

Niciodata nu o sa fiu multumita de mobila ce se gaseste pe piata.

 

Pana la urma am gasit masuta pe un site si am comandat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, mie imi plac mult filmele suedeze. si in special cele politiste. Imi place si limba.

Prntre tarile din lume in care m-as muta ar fi Suedia, Elvetia si SUA. Nu in ordinea asta, nu stiu in ce ordine.

 

Mai am 2 episoade din serialul asta si astea ultimele 2 au subtitrare in engleza nu in romaneste ca celelalte. eu oricum am suspectat ca traducerea in romana a fost facuta cu picioarele, banuiesc niste expresii... au tradus la un moment dat un cuvant "draperii" care draperii nu aveau ce sa caute in context.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Romania !

 

La multi ani romani, oriunde v-ati afla ! 

 

[RO]  [RO]  [RO]

 

Am vazut parada militara, am dat la soricei cand au cantat imnul  [:I]  eu ma uit mereu la parada, asta de ani buni...mi-a placut si anul asta, desi a durat 45 minute (de obicei dureaza 90 min).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 
 

La mulți ani România și români! 
 

Eu n-am noutăți. Azi sunt acasa, invat. E gata cursul de statistica și săptămâna viitoare primim examenul. Sunt pe ultima suta :). 
La cursul celălat trebuia sa fi predat lucrarea pana in 6 dec dar nu apuc, am scris profei ca voi face ca și reexaminare, pana in Februarie când e termenul. Altfel totul e in parametri. La job e greu dar ma folosesc de toate “instrumentele” ca sa fac față. 
 

Viviana, suedeza îmi place și mie tare mult :). Îmi place și norvegiana. Și engleza, îmi pare rău ca nu am studiat-o. O înțeleg dacă nu e vorba de texte academice sau de specialitate. Excepție fac textele medicale, Pt ca am citit și citesc mult in engleza. Mi-ar mai placea sa știu italiana. 
Eu mai pricep maghiara dar la un nivel scăzut. Am avut momente in viața in care am regretat ca mama nu m-a învățat limba ei maternă. 
 

Seara frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi sarbatorim ziua Romaniei duminica, cu vecinii si prietenii romani. Mergem toti 4 la prieteni. Eu fac sarmale, duc si sorici si slaninuta cu usturoi. Cumnata face ceva dulce, prietenii se ocupa de alte "porcarii"  [:D]

 

Ma uit in direct la spectacolul dedicat zilei nationale, de la Sibiu  [:I] ft frumos, multi artisti tineri si ft ft talentati  [il] asta pe langa Furdui Iancu & co...eu sunt fan muzica populara; cum aud muzica, incep sa joc  [:D] si l-am corupt si pe Marco, ii place si lui...dar de jucat, no way, are 2 picioare de lemn  [:D] si mandra ii seamana.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de mandra, e ok, familia e ft draguta, au o fata care studieaza in Canada si un baiat care munceste de dimineata pana seara la firma tatalui. 

 

Are multe teste, prezentari si dictari  [fal] mi-a spus ca-i place mult, la teste ia intre 90 si 100 puncte. 

 

Dictari a avut si aici, pana in clasa a 9a. Cand era mica, invata textul pe de rost, asa ca atunci cand repeta cu mama, ea scria inainte sa-i dicteze mama   [:D]

 

Vreau sa merg la ea de ziua ei, atunci are 2 saptamani vacanta  [:I] dupa ce primeste alien card, aplic pt viza (nu tb sa stau in carantina in cazul asta)...de zboruri m-am uitat, hotelul e rezervat deja (ea va sta cu mine atunci)...de-abia astept sa ma plimb prin Seoul, sa mergem la cumparaturi, sa mancam pui iute  [:D] trebuie sa iau si haine de la ea, voi avea 2 valize, una va fi doar a ei. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...