Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Back to school, urmatoarea statie: Craciunul!


Recommended Posts

Silvi, eu zic ca C e ok. Doar sa fie mai atenta cu facutul ghiozdanului. Face destule pt varsta ei. 

 

Si Marcia avea de 3-4 ori pe saptamana activitati extrascolare (ne-am certat la un moment dat pe tema asta, ea ar fi vrut 5/5), plus scoala de dimineata (de la 7.40 sau 8.30) pana la 5/6. 

 

Ea nu s-a omarat cu invatatul, oricum nu face decat ce-i place. Matematica a urat-o, asa ca acolo lua minim. La fel cu economia, acolo a invatat doar pt examen (dar nu a tocit, a invatat logic si doar subiectele care i-au placut cat de cat...aveau mai multe, nu a invatat la toate, pt ca erau 6 carti a cate 500 pagini  [zirea] ). A terminat cu bine cele 12 clase, are si o meserie buna si ft cautata (expertii in transport maritim sunt destul de putini, poate reveni oricand la firma unde a lucrat, ii oferisera job din august); are si diploma de expert in expedieri internationale si logistica (e in engleza si pusa in rama [:D] ). 

Ea nu a intarziat niciodata la scoala in cei 12 ani; nici la job nu s-a intamplat sa intarzie (tb sa fie la 8 acolo, pauza de masa 12-13 si apoi 13-17); nici la intalnirile cu prietenele nu a intarziat, prefera sa plece mai devreme si sa astepte. Aici imi seamana, eu ajung mereu mai devreme cu 15-30 min  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 629
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lectii nu am facut cu ea (doar la dictari facea cu mama cand era mica, dupa se descurca singura); de controlat nici atat. O intrebam doar daca si-a facut ghiozdanul.  

 

Aici la nota se tinea cont si de teme (teme care erau controlate zilnic de profesoare). Plus ca aveau separat calificative pt : comportament, daca sunt activi la ore sau nu, daca au intarziat, daca ii ajuta pe ceilalti (toate astea aici sunt mai importante decat notele). 

 

Sunt 2 sisteme diferite, evaluarea e cu totul alta aici, nu se pune accent pe note, nu exista premianti si premii, nu exista copii de nota maxima, adica 6.  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mandra e fericita : coreeni recunosc (incepand de azi) vaccinurile facute de cetatenii straini in alte tari si le dau si posibilitatea de a face acolo doza 3. Tb sa merga la un centru medical pt ca sa primeasca dovada vaccinarii (si pass-ul covid coreean), cu certificatul de aici si pasaportul. Asa ca yupiii  [pk]  [pk]  [pk]

 

Introdusesera de luni restrictii pt cei care nu erau vaccinati acolo, inclusiv la restaurant  [zirea] puteau intra, dar stateau singuri la masa. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi sistemul de invatamant, notare, evaluare e asa cum e. nu cred ca se vor face schimbari mari in viitorul apropiat.

 

Roli, nu are cum sa se ocupa tac-su de mica pentru ca nu e prezent...de asta o avem pe dna T. dar cand ajung eu dna T pleaca. 

sotul nu are program fix, nu vine acasa zilnic, nu ma pot baza pe el.

situatia ii convine si ei, ca daca nu am timp sa o bat la cap scapa  [:)]

 

astazi ajung la 17.30 acasa si e si ea acasa asa ca sper sa avem timp sa ii mai pun odata `caseta`` cu rolul si importanta scolii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-am adus aminte si ca ma intreba cineva de apartamentul nou...dar nu mai stiu cine.

nu am mai fost pe acolo. am vazut de afara ca are deja tencuiala decorativa, se lucreaza.

nu am mai avut timp sa facem planuri. 

cred ca deabia la primavara o sa incepem sa ne gandim ce vrem...

eu sper doar sa am unde sa tin bicicleta ca sa o aduc de la tara. daca nu-s in satre sa conduc macar sa ma dau cu bicla [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana a intrat la cursurile la facultate la care își dorea! Azi s-au dat rezultatele. E cu prezenta fizica, in Uppsala. Din Ianuarie se muta acolo. Cursurile încep tot atunci. E tare bucuroasa, are un an jumate de făcut, restul ii e recunoscut din ce a făcut atunci după liceu. E un alt program decât a început atunci dar baza sunt cam aceleași materii. Va studia media și comunicare. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua doamnelor,

 

 de citit va citesc, dar cu scrisul e greu. Eu sunt mega happy caci am gasit cercelul fetitei. Jale mare acu 1 saptamana pierduse in cercel, dupa e am cautat ce am cautat ne-am dat batuti si am trimis-o la cresa cu unul. Tot am zis ca ii cumpar altii, dar nu am avut timp, si eram si legata de astia ca ii luase taica su cadou la nastere. Dar azi l-am gasit, era dupa usa de la baie.

 Am o perioada ft aglomerata, am dus ornamente la cresa,la gradi, au facut brazi la clasa, acasa nu mai am nimic. A venit si mosul, si acasa, si la gradi, si la cresa. Mai trebuie sa iau brad si ornamente pt acasa, sa vad cand. Ai mei au tot fost bolnavi, destul de serios, si nu am avut timp.

 Am avut si un meeting de job ft dezagreabil, in urma caruia am conchis ca nu imi doresc sa lucrez ca respectiva persoana, si sentimentul a fost mutual.

 Eu am fost in Canada in ianuarie 2017, mie mi-a placut, si recunosc ca AM  VORBIT LA ACEL MOMENT cu sotul meu cum ar fi sa se transfere acolo. Noi am stat in Laval, dar am fost si in Montreal.

 Va salut pe toate.

 PS de copii care nu dau the best nu zic nimic, caci eu am un Patrick, care imi pune parul pe moate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...